reklama

Ananas je lahodný zabiják tuků a škodlivin

Vychlazená ananasová voda je vítaným letním osvěžením. Zároveň působí jako lék, protože podporuje správné trávení a zbavuje tělo zánětů a škodlivin.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ananasová voda je jedním z mnoha způsobů, jak si vychutnat oblíbené exotické ovoce (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S ananasovou vodou proti žízni i nemocem

Ananasová voda najde uplatnění v každé domácnosti. Ochucená snítkou máty, meduňky nebo šalvěje a s několika kostkami ledu nejen osvěží v horkých letních dnech, ale pro její vynikající léčebné schopnosti ji zařaďte na domácí nápojový lístek po celý rok.

Díky své lahodné chuti je ananas oblíbeným ovocem, které se hodí do ovocných salátů a dezertů, vyrábí se z něj zmrzlina, a vynikající je rovněž grilovaný – třeba jako příloha k bílému masu. A ananasová voda je zdravou alternativou kupovaných džusů a limonád, kterou si navíc vyrobíte sami.

Lahodnou chuť ananasu vylepšíte kostkou ledu a snítkou bylinek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lahodnou chuť ananasu vylepšíte kostkou ledu a snítkou bylinek

Její příprava je skutečně nenáročná. Ananasovou dužinu zbavenou slupky pokrájejte na malé kousky, dejte do karafy nebo jiné skleněné nádoby, zalijte vodou a nechte 8 hodin, nejlépe přes noc, louhovat. Vzhledem k tomu, že ananas je nesmírně šťavnatý, můžete z jedné dávky vyrobit postupně ananasovou vodu několikrát za sebou – z těch skutečně zdravých a kvalitních plodů dokonce až 6×.

Proč nesmí ananasová voda nikdy chybět?

Ananas, to je vlastně taková malá zásobárna vitaminů A, B a C spolu s důležitými prvky jako železem draslíkem, fosforem a vápníkem. Z takřka 85 % je složen z vody, zbytek pak tvoří cukr, tuk a vláknina. Díky tomuto složení se doporučuje při poruchách zažívání: vyzkoušejte ho třeba jako digestiv po nějakém těžším, mastnějším jídle. Bývá využíván jako součást redukčních diet a patří mezi potraviny, které jsou vhodné coby prevence žaludečních vředů.

Tím ale jeho „zázračné“ schopnosti zdaleka nekončí: Pomáhá také při zánětech a anémii, snižuje krevní tlak a zabírá proti artritidě a arterioskleróze. Takže důvodů, proč by neměla ananasová voda celoročně chybět ve vaší lednici, je opravdu víc než dost.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; cpzp.cz 

Publikováno: 12. 7. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová