reklama

Jedlé květy z čokohmoty: Jak vytvořit ty nejkrásnější jedlé dekorace

Podívejte se na tu krásu. Jedlé květy z čokohmoty jsou pomyslnou třešničkou na dortu každé oslavy. Výtvarnice Zuzana Návarová nás naučí, jak je vyrobit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Modelovací a potahovací hmotu z čokolády seženeme na internetu. Domácí výroba je poměrně složitá a hmota nemá takové úžasné vlastnosti. Použít ji můžeme místo marcipánu, potahovacích hmot z cukru a hmot ze sušeného mléka. Hmota je tvárná a pružná, a tak se s ní dají potahovat i dorty či modelovat figurky.

Jedlé květy z čokohmoty
i (Zdroj: Prima FTV)
Jedlé květy z čokohmoty

Jak vytvoříme květinu z čokohmoty

Zvolíme, jakou květinku vyrobíme. Vyrobit můžeme všechny typy květin, karafiáty, růže, lilie, ibišky, kaly i malé kytičky. Než začneme hmotu používat, tak si jí musíme rozpracovat. Pokud máme větší kus hmoty, tak jí lehce, opatrně, nahřejeme v mikrovlnné troubě, a pak jí propracujeme v hladkou jemnou hmotu. Hmota na vykrajování a modelování nemá být ani příliš tuhá (praskala by), ani příliš měkká, přehřátá, ta se potom trhá a drolí. Je to asi taková konzistence, jako když si uděláme linecké těsto. Aby se s hmotou nejlépe pracovalo, je dobré nemít studený stůl a pomůcky. Musíme brát stále na zřetel, že je to z čokolády a ta na chlad reaguje tuhnutím. To znamená, že tato hmota není vhodná na práci na nerezovém stole a není vhodná pro práci v chladných místnostech. Ideální teplota v místnosti je 20–22 °C.

Modelujeme růži

Hmotu propracujeme do hladké konzistence, vyválíme ji na nepodsypaném stole nebo podložce do síly cca 1- 1,5 mm. Vykrájíme kolečka o průměru, který je vhodný k požadované velikosti květu. Na naši růži budeme potřebovat 7 koleček.

Vykrájíme kolečka na okvětní plátky růže
i (Zdroj: Prima FTV)
Vykrájíme kolečka na okvětní plátky růže

Potom odebereme kolečko a na pěnové podložce ho upravíme. Jednu stranu kolečka vyhladíme hladítkem do tenka. První kolečko stočíme do kužele a to tak, že je tenká strana kolečka nahoře. Neuzavíráme kužel úplně, protože do této štěrbinky vkládáme druhý lístek. Ten si upravíme stejně, obtočíme jej kolem kužele a zase neuzavíráme, vkládáme třetí lístek, obtočíme a lehce přimáčkneme. Poslední čtyři lístky skládáme tak, že první přiložíme na třetí lístek z vnější strany, aby hrana třetího lístku byla v polovině lístku čtvrtého, lístek lehce přimáčkneme na spodní straně a nepřilepujeme strany. Nemačkáme lístky silou, lehce přitlačíme a upravíme tvar. Potom vkládáme postupně zbylé lístky a uzavřeme. Pracujeme lehce, netlačíme na květ. Čím rychleji pracujeme, tím nám hmota lépe lepí a přilne.

Plátky vkládáme jeden do druhého
i (Zdroj: Prima FTV)
Plátky vkládáme jeden do druhého

Jak růži dozdobíme

Čokohmotu můžeme barvit potravinářskými barvami, které se dají koupit ve specializovaných obchodech s pomůckami pro cukráře, nebo se dají koupit na internetu. Barvy se používají gelové anebo práškové, podle toho, na co barvu potřebujeme. Na barvení hmoty používáme barvu gelovou. Na malování a stínování práškovou naředěnou lihem nebo airbrush (stříkání barvy pomocí pistole).

Zdobení práškovou barvou
i (Zdroj: Prima FTV)
Zdobení práškovou barvou

Publikováno: 10. 3. 2019, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil