reklama

Čaj, voda, nádobí a čas jsou 4 základní prvky přípravy dobrého čaje

Na přípravu dobrého čaje není univerzální recept, který by přesně nařizoval, co, kam a kdy dát a nalít. Budete-li postupovat podle našeho doporučení, které vychází z čínské procedury vylepšené britskými zvyklostmi, určitě si na čaji pochutnáte. V podstatě jde o způsob přípravy čaje, který je obvyklý v Česku. Základními prvky přípravy čaje jsou samotný čaj, voda, nádobí a čas. Každému z nich je nutné věnovat pozornost.

1. základní prvek přípravy čaje: čaj

Čaj volně sypaný je třeba nechat vyluhovat v keramické, porcelánové nebo skleněné nádobě. Rozličná sítka, vajíčka a jiná louhovátka (nemluvě o papírových pytlících) nejsou úplně nejideálnější, neboť lístky v nich nemají prostor k úplnému rozvinutí a kontakt jejich povrchu s vodou je omezený. Čaj tedy vložte do předehřáté konvičky, aby se voda do ní nalitá prudce nezchladila; zpravidla jednu lžičku na jeden šálek – na čtvrt litru vody by měly přijít 2–3 gramy suchého čaje, což ale u různých čajů představuje různý objem.

Příprava čaje: na čtvrt litru vody by měly přijít 2–3 gramy suchého čaje, což ale u různých čajů představuje různý objem
i (Zdroj: istock.com)
Příprava čaje: na čtvrt litru vody by měly přijít 2–3 gramy suchého čaje, což ale u různých čajů představuje různý objem

2. základní prvek přípravy čaje: voda

Základem pro přípravu dobrého nápoje je kromě kvalitního čaje i voda, která by neměla být příliš tvrdá a obsahovat mnoho minerálů. Nejlepší je pramenitá, ale většinou stačí z vodovodu. Důležitá je rovněž teplota vody. Připravujete-li černý čaj či Pu-erh, potom by měla mít 100 °C (tj. právě vroucí voda, ani o pár stupňů míň), lístky zeleného čaje zalijte vodou teplou 60–90 °C a oolongy 80–95 °C.

3. základní prvek přípravy čaje: nádobí

Konvička a šálky na pití čaje by měly být z keramiky, skla a porcelánu. Správný labužník pije z porcelánu. Nádoby by se měly používat výhradně k přípravě a konzumaci čaje. Po správném vychutnání čaje musíte nádobí umýt. To nikdy nedělejte saponátem. Při mytí si musíte vystačit s horkou vodou – chemické prostředky by při další přípravě značně poškodily chuť čaje.

4. základní prvek přípravy čaje: čas  

Po zalití vodou nechte čaj vyluhovat. Většinu čajů černých 3–6 minut, čaje zelené asi 1–3 minuty (čím jemnější čaj, tím kratší čas a chladnější voda), čaj bílý 1–7 minut,oolong 2–6 minut, žlutý 1–3 minuty, Pu-erh jako černý. Zelené a bílé čaje je lépe louhovat nezakryté, černé čaje a oolongy zakryté. Toto pravidlo není bez výjimek, ale většinou se podle něj můžete řídit. Čaj při louhování nesmí přijít do styku s kovem!

Publikováno: 8. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce