reklama

DIY servírovací tác se hodí do bytu i na zahradu

Donést najednou návštěvě hrnky, konvici, talířek s občerstvením – na to je potřeba víc než dvě ruce nebo šikovný servírovací tác. Nejjednodušší variantu si připravíme za chvíli, konečná úprava se může lišit dle našich možností a kreativity. Na ozdobení se dá použít technika dekupáže, krakeláže, namalovat obrázek, zkrátka to, co se nám líbí. DIY servírovací tác se hodí do bytu i na zahradu.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Snídaně podávaná na servírovacím tácu vlastní výroby chutná nejlépe

Jak při výrobě servírovacího tácu postupovat

1. krok: příprava materiálu

Budeme potřebovat 4 smrková prkénka 2× 35 a 2× 50 cm dlouhá, široká 6 cm a silná 2 cm, která zakrátíme na přesný rozměr, hrany obrousíme smirkem. Dno vyrobíme z tenké překližky nebo sololitu, rozměr musí odpovídat vnějším rozměrům rámu.

Připravíme si 4 smrková prkénka
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Připravíme si 4 smrková prkénka

2. krok: spojíme rámeček

Rámeček spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlo. Přesné otvory pro kolíčky můžeme vrtat ve stojánku. Rámeček po dobu schnutí zajistíme svěrkami. Pokud si na kolíčkové spoje netroufneme, můžeme spojit rám i pomocí vrutů do dřeva, jejich hlavičky pak alespoň přetřeme barvou nebo schováme plastovými krytkami.

Rámeček spojíme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Rámeček spojíme

3. krok: přiděláme dno tácu

Po zaschnutí či sešroubování přilepíme k rámečku dno z tenké překližky nebo sololitu. Dno ještě zajistíme ze spodní strany pomocí malých šroubků nebo hřebíčků.

Připevníme dno
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Připevníme dno

Do kratších čel tácu vyvrtáme dva otvory pro provazový úchyt. Otvory by měly být 12–15 cm od sebe. Používáme vrták mírně větší, nežli je průměr provazu.

4. krok: celý tác natřeme

Vyvrtané otvory začistíme smirkem srolovaným do kužele. Celý tác opatříme povrchovým nátěrem. Použít můžeme lazurovací barvy nebo bezbarvý lak.

Tác natřeme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Tác natřeme

5. krok: z provazu uděláme úchyt

Skrz otvory provlékneme silný přírodní provaz, zevnitř upevníme uzlem, konce provazu začistíme.

Vytvoříme úchyt
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vytvoříme úchyt

Tip:

Místo provazového úchytu zásuvkový 

Místo provazových úchytů můžeme použít i úchyty, které se dávají na zásuvky, vzdálenost mezi otvory pak vyvrtáme podle velikosti úchytů a připevníme pomocí vrutů stejně jako zásuvková čílka.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 23. 2. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman