reklama

Anýz čistí střeva i kuřácké průdušky

Anýz je bylinou ceněnou už od starověku, jeho užívání doporučovali už lékaři ve starém Egyptě. A za dob císaře Karla Velikého bylo dokonce jeho pěstování nařízeno zvláštním zákonem. V současnosti ustoupil trochu do pozadí, protože mnohem více používáme jeho příbuzné kmín a fenykl, které mají podobné účinky, ale na skvělých léčebných schopnostech mu to nic neubralo.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z voňavého anýzu připravíte výborný léčivý čaj (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Oproti svým konkurentům má anýz (botanicky správně to je bedrník anýz) dvě velké přednosti, výraznou chuť a silnou příjemnou vůni, takže například anýzový čaj je velmi chutný a určitě si ho oblíbí i děti.

Hodí se i pro maminky

Nejvíce se anýzový čaj podává při trávicích obtížích, hlavně nadýmání, protože odstraňuje ze střev a žaludku hnilobné a kvasné procesy. Ale jeho využití v bylinkářství je mnohem širší. Obsahuje například silice, které uvolňují hleny při odkašlávání, proto jej už starověcí lékaři předepisovali na nachlazení a kašel.

Hodit se může i těm, kdo se odnaučují kouřit, protože podporuje regeneraci sliznic, tedy i těch průduškových, které jsou kouřením poškozeny. Šálek anýzového čaje pomáhá navodit dobrý spánek. Popíjet ho bez problému mohou kojící maminky, protože všechny účinné látky přecházejí i do jejich mateřského mléka.

Vyzkoušejte ho v kuchyni

Podrcený anýz přelijte horkou vodou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podrcený anýz přelijte horkou vodou

A jak si tedy anýzový čaj připravit? Podrťte v hmoždíři lžičku sušeného anýzu – rozdrcený bude mít silnější účinek. Pak ho přelijte horkou vodou, nechte asi 10 minut louhovat a přes sítko slijte, abyste ho mohli v klidu popíjet.

Lahodný čaj bude chutnat celé rodině
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lahodný čaj bude chutnat celé rodině

A mimochodem, anýz najde poměrně široké uplatnění i v kuchyni, hodí se na dochucení sladkých jídel i omáček nebo nakládaných okurek či některých míchaných alkoholických nápojů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; sever.rozhlas.cz; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 18. 1. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová