reklama

Chcete si svátky užít i se svým čtyřnohým miláčkem? Řiďte se při krmení těmito radami

Jak krmíte svého psa o Vánocích? Blíží se období plné dobrot, kdy dopřáváme více nejen sobě, ale i domácím mazlíčkům. Přípravy na svátky jsou náročné, neustále se motáme v kuchyni, vaříme hodně jídel, pečeme cukroví. A tak málo koukáme na to, co nám odpadne od ruky a pes sežere.

Jak krmit psa o Vánocích? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ale i v takových chvílích bychom měli myslet na to, že pes některé věci může a některé zkrátka ne. Navíc každý má jinak odolný trávicí trakt a bude tak jinak snášet vánoční dietní chyby. Některý hůře, některý lépe. Proto byste s přilepšováním o svátcích měli být velmi opatrní. Vaše snaha pejskovi přilepšit může skončit úklidem bytu a venčením po 20 minutách. O tom, že zvířeti bude zle, netřeba mluvit.

Vánoce a krmení psa? Buďte neoblomní

Z výše zmíněných důvodů buďte důslední. Ignorujte žebrající pohledy. A to zvláště u psů, kteří mají citlivé zažívání. Odměnit ho můžete tím, na co je zvíře zvyklé. Může to být i obyčejná granule. Důslednost je pak třeba i u psů, které krmíte výhradně granulemi. Taková porce vařeného masa s přílohou může způsobit náhlé trávicí obtíže. Když už mu chcete přilepšit, použijte raději menší pamlsek. Uvítá určitě kousek sušené svaloviny, malý kousek vařeného krůtího masa nebo mrkve.

U psů krmených syrovou nebo vařenou stravou nebývají následky tak hrozné. Mají trávicí trakt navyklý na pestrou krmnou dávku a dietní prohřešky by neměly být tak velký problém. Což ale neznamená, že by to mělo být pravidlem.

Nenechte se ošálit psíma očima
Nenechte se ošálit psíma očima (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co psovi rozhodně nedávejte

Existují i potraviny, které jsou pro psy vysloveně toxické. Tím spíše byste měli být teď opatrní, protože se používají hlavně o Vánocích. Jednou z nich je čokoláda. Čím více je v ní kakaa, tím je nebezpečnější. Další jsou rozinky. Pozření většího množství může způsobit i selhání ledvin. Pro malého psa může konzumace 10 až 12 rozinek znamenat vážné poškození zdravotního stavu. Ani s ořechy si psí organismus nerozumí dobře a ve větším množství může vyvolat otravu. Někteří pejsci si rádi pochutnají na syrovém těstě, které máte nachystané na cukroví nebo vánočku. I to ale umí žaludek pěkně potrápit.

Vyhnout byste se měli ale i dalším potravinám, které se ve svátky hojně objevují na stole. Patří sem všechny přesolené nebo příliš mastné potraviny. Také nezbytná součást bramborového salátu: majonéza a její příbuzná - tatarka. Nebezpečné je i cukroví, které často obsahuje již zmíněnou, pro psy toxickou čokoládu. Psům byste neměli podávat ani mléko a mléčné výrobky, To se týká i zmrzliny, smetany a másla. Všechny tyto potraviny přispívají k rozvoji nadváhy.

Potrápit může pejska i pozření avokáda, cibule nebo syrových brambor. Vyhněte se také kostem, které po tepelné úpravě mohou poranit trávicí trakt a také způsobit zácpu.

Upečte jim psí cukroví

Když už budete v tom pečení cukroví, myslete i na svého čtyřnohého miláčka. Upečte mu plech psích sušenek, které mu můžete bez obav dopřát. Příprava je navíc velmi jednoduchá. Rozmixujte půl kila kuřecích nebo krůtích jater spolu půl kilogramem jemných ovesných vloček a také kostkou droždí. Vzniklou hmotu pak rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby rozehřáté na 180 °C. Za 15 minut můžete vyndat a ještě teplé nakrájejte na čtverečky. Nechte vychladnout a uložte do lednice nebo mrazáku.

Upečte jim psí vánoční pamlsky
Upečte jim psí vánoční pamlsky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak se tedy o svátcích zachovat?

Se psem doma to bude o svátcích náročnější. Abyste je zvládli bez komplikací, buďte opatrní. Hlídejte, co zůstává na konferenčním stolku, nebo všude tam, kde pes dosáhne. Zejména buďte ostražití, pokud máte totálního všežravce. Potraviny, které mu můžou uškodit, uzamkněte nebo uschovejte do skříně nebo spíže. Spolustolovníky u štědrovečerního stolu nebo na silvestrovské oslavě požádejte, aby psa nekrmili. To se týká zejména dětí. A pečlivě je sledujte. Seznam věcí, které pes nesmí, je opravdu obsáhlý a někomu nemusí vše z toho přijít na první pohled špatné.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se na tipy na vánoční dárky pro vaše mazlíčky a jak s nimi zvládnout oslavy silvestra:

Publikováno: 22. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová