reklama

5 tipů jak předejít povánočním kilům navíc již nyní!

Chcete zhubnout a přemýšlíte o dietě nebo změně stravování? Víte, že to, kolik budete vážit na Nový rok, lze ovlivnit už nyní? Ptáte se jak? Blížící se konec roku dává pořádně zabrat našim předsevzetím o zdravém životním stylu. Není se čemu divit, pohybu je v porovnání s letním obdobím mnohem méně a gurmánských pokušení přibývá každým týdnem – od svatomartinské husy až po vánoční cukroví, které ze stolu zmizí v lednu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Už nyní můžete předejít povánočním kilům navíc (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud tedy nechcete rok 2022 vítat se seznamem náročných předsevzetí, nechte se inspirovat tipy fitness trenéra a výživového poradce Petra Sedláčka.

1. Při správném stravování lze hubnout i bez diety, nevymlouvejte se na zimu

Přepadají vás neovladatelné chutě na sladká, slaná, zejména tučná jídla? Je vysoce pravděpodobné, že za to nemůže jen roční období. Je vhodné dodržovat vyváženou a pestrou stravu po celý rok, což jde v létě samozřejmě snadněji. Platí, že pokud máte neovladatelné chutě, něco ve vašem jídelníčku opravdu chyb. Často tyto stavy způsobuje také pokles hladiny cukru v krvi. S regulací pomůže chrom, jehož zdrojem jsou například med, ořechy anebo brokolice.

Podzim a zima představují rovněž zátěž pro imunitu (kvůli velkým rozdílům teploty v interiéru a exteriéru) i z hlediska rizika virových onemocnění. Proto odborník doporučuje zvýšit příjem vitamínů. Pokud si sami neumíte poradit se skladbou jídelníčku a s vhodným doplněním složek, které v něm zejména na podzim a v zimě chybějí, poraďte se s výživovým poradcem.

Je vhodné dodržovat vyváženou a pestrou stravu po celý rok
Je vhodné dodržovat vyváženou a pestrou stravu po celý rok (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S regulací hladiny cukru v krvi pomůže chrom, jehož zdrojem jsou například med, ořechy anebo brokolice
S regulací hladiny cukru v krvi pomůže chrom, jehož zdrojem jsou například med, ořechy anebo brokolice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. Omezujte raději množství

Zdravé stravování vůbec nemusí znamenat, že se úplně vzdáte svátečních dobrot, na které se mnozí těší po celý rok. Odborník na výživu říká, že vydat se můžete dvěma cestami: Také tradiční cukroví si dnes umíte připravit ve zdravější variantě - s omezením cukru či náhradou bílé mouky. Stejně tak už je na výběr množství receptů, které složením nemají nic společného s tradiční českou kuchyní, ale potěší chuťové pohárk. Pokud byste se ale přece jen museli s přípravou či konzumací zdravých jídel přemáhat, nedělejte to a raději zmenšete porci. Opravdu platí, že pokud se stravujete zdravě a vyváženě po celý rok, z vánoční večeře nepřiberete. Takže to, kolik budete vážit na Nový rok, ovlivníte už nyní.

Tradiční cukroví si dnes umíte připravit ve zdravější variantě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tradiční cukroví si dnes umíte připravit ve zdravější variantě

3. Nepodceňujte pitný režim

Pro hubnutí či při dietě je velmi důležitý pitný režim, který platí bez ohledu na roční období. Množství tekutin je základní hodnota, kterou si je třeba hlídat: "Dospělý člověk potřebuje přibližně 0,5 l na každých 15 kg hmotnosti. Pokud tedy vážíte 60 kg, měli byste během dne přijmout dva litry tekutin,“ říká P. Sedláček, který je i dlouholetým ambasadorem značky SodaStream. Ta je podle jeho slov vhodným řešením pro dospělé i děti.

„Vždy klientům říkám, že čistá voda je základ, ale raději vypít ochucenou než žádnou. Do vody stačí přidat pár kousků ovoce, anebo příchuť se sladidly. Nejlépe uděláte, když si ráno a po obědě naplníte litrovou láhev vodou, jednoduše získáte kontrolu nad tím, kolik jste už vypili,“ vysvětluje a přidává ještě další radu: „V zimě inklinujeme spíš k teplým nápojům, zejména čaji, a je to v pořádku, pokud sáhnete po zeleném anebo bylinkovém. Pokud se vám nechce každou chvíli vařit nový, připravte si najednou větší množství a přelijte ho do láhve v neoprenovém obalu. Takto si příjemnou teplotu udrží déle," dodává.

Také pravidla pitného režimu platí bez ohledu na roční období
i (Zdroj: SodaStream)
Také pravidla pitného režimu platí bez ohledu na roční období

4. Zahřejte se

Pokud chcete, aby váš nápoj zůstal déle teplý, oblečte láhev do stylového neoprenového návleku, který zároveň ochrání nádobu před nárazy či poškrábáním. Obal je doplněný praktickým poutkem pro snadné nošení s sebou.

Kvalitních, opakovaně použitelných láhví nikdy není dost
Kvalitních, opakovaně použitelných láhví nikdy není dost (Zdroj: SodaStream)
Pokud chcete, aby váš nápoj zůstal déle teplý, oblečte láhev do stylového neoprenového návleku
Pokud chcete, aby váš nápoj zůstal déle teplý, oblečte láhev do stylového neoprenového návleku (Zdroj: SodaStream)

5. Jedna nikdy nestačí

Kvalitních (opakovaně použitelných) láhví nikdy není dost. Pořiďte si proto rovnou set tří tlaku odolných láhví o objemu 1 l, do kterých si jednoduše připravte svoji dávku čerstvé vody (ochucené kousky ovoce). Recepty na přebalu přinášejí inspiraci pro zajímavé chuťové kombinace ovoce, bylinek, koření, či dokonce zeleniny.

Podívejte se, jak na domácí úpravu vody:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 11. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce