reklama

Máme pro vás 3 tipy, jak proměnit houby v luxusní oběd či večeři

Přestože letošní suchý podzim příliš nepřeje růstu hub, jsou místa, na kterých lze i v této době najít některé druhy. Na tradiční houbové pokrmy ale můžete použít i houby sušené.

Čerstvé nasbírané houby se hodí pro přípravu oběda i večeře. Máme pro vás 3 recepty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houbaření je velkým koníčkem zejména milovníků přírody. Říká se, že Češi jsou největšími houbaři na světě. V každém případě je sběr hub, spojený s pobytem v přírodě, krásnou zálibou. Pokud jste z lesa přišli s prázdným košíkem,ale máte doma zásobu sušených hub z léta, nabízí se k přípravě plno houbových lahůdek. Uvařit si můžete třeba bramboračku s houbami nebo houbové rizoto.

Pro zpestření jídelníčku

Přináším několik receptů, které jistě zpestří váš podzimní jídelníček. A pokud nemáte čerstvé ani sušené houby, můžete využít nabídky českých pěstíren, které dodávají své produkty do obchodů. Zakoupit lze hlívu ústřičnou nebo žampiony. Z lesních hub si můžete kromě tradiční smaženice nebo smažených houbových řízků uvařit kulajdu, houbové lečo, houbový guláš nebo klasickou houbovou omáčku s knedlíkem. My se tentokrát zaměříme na tři houbové pokrmy, typické pro českou kuchyni.

Před přípravou pokrmu houby důkladně očistíme
Před přípravou pokrmu houby důkladně očistíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bramborová polévka s houbami

Potřebovat budeme brambory, mrkev, petržel, celer, houby, cibuli, česnek, majoránku nebo petželovou nať a tuk. Nemáte-li čerstvé houby, použijte  sušené. Hrst sušených hub předem namočíme přibližně na půl hodiny do vody, aby nabobtnaly. Čerstvé, očištěné houby, kořenovou zeleninu a cibuli nakrájíme na drobno. Cibulku osmahneme lehce na sádle, přidáme kořenovou zeleninu a nakrájené houby a necháme společně ještě trochu osmahnout.

Poté zalijeme zeleninovým vývarem, který jsme si připravili předem, a vaříme, dokud houby a zelenina nezměknou, přibližně 30 minut. Ze sádla a hladké mouky si připravíme jíšku, kterou vmícháme do polévky až ke konci vaření. Povaříme ještě asi sedm až deset minut a na konec přidáme prolisovaný česnek a majoránku nebo posekanou petrželovou nať. 

Tradiční bramborová polévka s houbami
Tradiční bramborová polévka s houbami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houbová omáčka    

Houby a cibuli nakrájíme nadrobno. Na sádle zpěníme cibulku, přidáme houby, nové koření, bobkový list, pepř a orestujeme. Poté podlijeme vývarem a dusíme do měkka. Nezapomeňte, že se houby při tepelné úpravě solí až před dokončením pokrmu, aby nebyly tuhé. Do omáčky  vmícháme v závěru vaření kysanou nebo sladkou smetanu, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku. Teprve poté osolíme a dochutíme. Pokud si přejete omáčku na kyselo, přidejte lžičku octa nebo citronu a můžete lehce dochutit cukrem. Houbovou omáčku servírujeme s houskovými nebo bramborovými knedlíky. 

Klasická houbová omáčka zahuštěná smetanou a moukou
Klasická houbová omáčka zahuštěná smetanou a moukou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houbové lečo

Houby a cibulku nakrájíme na plátky. Cibulku osmahneme na sádle, přidáme houby a orestujeme. Poté zalijeme trochou vývaru, přidáme kmín, pepř a dusíme téměř do měkka. Papriky očistíme a nakrájíme na proužky, vložíme k houbám a dál dusíme. Nakonec přidáme nakrájená rajčata. Když se šťáva vydusí, vmícháme několik vajec, osolíme a ještě zhruba sedm minut, za občasného míchání, vaříme. K leču jsou nejvhodnější jako příloha brambory nebo chléb.

Malý průvodce houbami, které rostou na podzim:

Publikováno: 22. 10. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová