reklama

Umíte správně používat sušičku? Tyto kousky oblečení do ní rozhodně nepatří!

Sušička prádla je skvělý pomocník. Ušetří čas a díky ní si šatstvo zachová barvy, zůstane nadýchané. Většinou takto usušené oblečení není třeba ani žehlit a během sušícího procesu se z prádla odstraní i žmolky a vlasy, nemluvě o chlupech z domácích mazlíčků. Jenomže ani nejlepší sušička si neporadí se vším. Jsou výjimky, které se s tímto pomocníkem zkrátka nepřátelí. Pojďme se tedy podívat, co do sušičky rozhodně nepatří.

Ne každé prádlo je vhodné pro sušení v sušičce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Také jste se setkali s názorem, že sušička prádlo jenom ničí, spotřebuje spoustu energie a zas tak moc času neušetří. Všechno je to ale jenom ve správném přístupu a vhodném použití. Pokud postupujete podle návodu a čtete štítky na oblečení, nic se stát nemůže a se svým pomocníkem budete nadmíru spokojeni. Ale ano, v sušičce se opravdu některé kusy prádla můžou srazit nebo poškodit. A my si tyto případy probereme hezky jeden po druhém.

Materiály nevhodné pro sušičku

Do sušičky každopádně nepatří velmi drahé a jemné materiály. Především je to hedvábí, které vysoké teploty doslova zlikvidují. Vlákna se stanou křehkými a začnou se trhat. Podobně je tomu s vlnou a jemným kašmírem, pokud vaše sušička nedisponuje speciálním programem pro jejich extra šetrné sušení. Jinak riskujete, že váš oblíbený svetr zplstnatí nebo se dokonce srazí. Opatrní byste měli být také u některých elastických tkanin, především těch, ze kterých je ušité funkční sportovní prádlo či plavky nebo punčochy. Tato pružná vlákna se horkem roztáhnou a ztratí svoji elastičnost.

Hedvábné polštáře
Hedvábné látky do sušičky nepatří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na jemné prádlo a boty

Milujete svoje jemné krajkové spodní prádlo? Jistě bylo i hodně drahé, proto je určitě nenechávejte sušit v sušičce. Tyto malé kousky z jemné látky se nedoporučuje ani příliš ždímat, natož vystavovat vysokým teplotám. Stejně tak odolejte rychlému usušení sportovních tenisek. A proč? Kůže, ani ta umělá totiž do sušičky nepatří! Nesušíme boty s gelovou porážkou. Sušit za opatrných podmínek lze však boty textilní nebo plastové. Boty by ale měly být sušeny maximálně hodinu při nízké teplotě. Doporučujeme také odstranit tkaničky a přezky, pokud jsou odepínací.

Prádlo
Jemné hedvábné prádlo by se v sušičce poškodilo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Opatrně s ozdobami

Sušička obecně není příliš šetrná k nejrůznějším potiskům, hlavně těm gumovým, které opakovaným sušením popraskají. Také jí nesvědčí plastové zipy, které trpí při hodně vysokých teplotách v bubnu během procesu sušení. Nevydrží, víc než několik málo cyklů a začnou se lámat. Stejně tak se radši vyvarujte sušení holčičích triček a šatiček s nejrůznějšími korálky a třpytky a dnes tolik oblíbenými flitry. Pokud už je do sušičky vkládáte, vždy je otočte rubovou stranou ven. To byste ostatně měli dělat už při praní. Ozdoby tím víc chráníte a snižujete riziko, že se utrhnou či odlepí.

Flitry
Oblečení s flitry a třpytky sušte otočené rubovou stranou ven (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Objemné prádlo

Jestliže nemáte opravdu objemný buben, nemůžete ve své sušičce sušit velké kusy prádla, jako jsou polštáře, peřiny nebo péřové bundy. Objem zabraňuje proudění vzduchu a snižuje účinnost přístroje.

Povlečení
Objemné deky a polštáře se suší neefektivně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip pro vás:

Nejenom při sušení ale během péče o prádlo obecně se doporučuje pozorně si přečíst cedulku, jež musí být našita na každém kusu prádla. Podle symbolu potom poznáte, jak prádlo vyprat, zda a s jakou intenzitou je můžete sušit a nakolik se přátelí se žehličkou či chemickým čištěním. 

Vanička – představuje symbol pro praní a čísla nebo tečky udávají maximální teplotu či intenzitu prací lázně. Podtržítko pod vaničkou potom znamená, že praní musí být šetrné. Symbol ruky značí ruční praní a výrobek s přeškrtnutou vaničkou se nesmí prát vůbec.

Čtverec s kruhem – signalizuje vhodnost sušení v bubnové sušičce. Opět tečky nebo čísla znamenají teplotu, podtržení šetrnost programu a přeškrtnutí zapovídá použití sušičky.

Štítek
Vždy pečlivě prostudujte symboly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žehlička – počet puntíků označuje rozsah teploty u žehličky s termostatem. Přeškrtnuté paprsky vás varují před napařováním a přeškrtnutý symbol značí, že výrobek se nesmí žehlit vůbec.

Trojúhelník – označuje vhodnost bělení. Prázdný značí, že můžete bez obav použít libovolné bělidlo, vyšrafovaný dovoluje bělit pouze oxidačními a nechlorovanými prostředky, přeškrtnutý nesmíte bělit vůbec, a označení CL říká, zda můžete nebo nemůžete bělit chlorem.

Kolečko – chemické čištění. Písmena uvnitř kolečka znamenají různé druhy chemického čištění a zpravidla jsou důležité hlavně pro pracovníky čistírně. Nás doma zajímá hlavně přeškrtnutý symbol, jenž chemické čištění zakazuje.

Podívejte se jak na sušení prádla:

Publikováno: 24. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová