reklama

Ulevte vašim slepicím od čmelíků a dalších roztočů

Čmelíci jsou jak známo protivní roztoči, kteří si velice oblíbili naše slepice a další pernatou zvěř a ptactvo. Jejich soužití je ale prospěšné pouze pro čmelíky, slepicím nedělá vůbec dobře a naopak je čmelíci velmi sužují. Poradíme vám, jak čmelíky eliminovat a jak se postarat, aby se do našich kurníků nenastěhovali zpátky.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ulevte vašim slepicím od čmelíků a dalších roztočů (Zdroj: Prima DOMA)

Čmelíkům vstup zakázán

Čmelík kuří je drobný, asi 1 mm velký červený osminohý roztoč, který parazituje zejména na domácích slepicích. Dostává se k nim z peří volně žijících ptáků, kteří se přiživují na krmení ve výběhu. Velkým problémem je, že se čmelíci ihned dokážou nastěhovat do slepičího kurníku, kde v noci sají slepicím krev. Jejich životní cyklus je poměrně rychlý, již po třech dnech se líhnou larvy čmelíků a celá kolonie se tak velmi rychle rozroste o stovky jedinců. Takové zamoření kurníku je pak pro slepice riziko.

Slepice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Slepice zvýšená přítomnost roztočů stresuje

Jak čmelíky likvidovat?

Prvním krokem je pravidelná očista kurníku. Nejprve je potřeba provést mechanickou očistu celého vnitřního prostoru, zejména se musíme zaměřit na spáry, kouty a špatně dostupná místa.

Po mechanické očistě přijde na řadu čištění, nejlépe horkou párou nebo ohněm. Tak spolehlivě čmelíky i jejich larvy ničí na rozdíl o spousty chemických prostředků, na něž jsou již rezistentní. Pokud je kurník zcela zamořen, nezbývá než celé vnitřní zařízení zlikvidovat, nejlépe spálit a pořídit nové. 

Hřad
i (Zdroj: Prima DOMA)
Všechny dřevěné části očistěte a použijte otevřený plamen nebo horkou páru

Po parní očistě je velmi důležité, a dokonce stěžejní natřít stěny vápenným roztokem a tento postup pravidelně opakovat. Kromě toho je potřeba podlahy i stěny ošetřit a zatřít praskliny, kde by se mohly přeživší larvy i dospělí jedinci ukrývat. 

Pára
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na dezinfekci použijte horkou páru

Jelikož se čmelíci k potravě dostávají jen v noci, je těžké najít tyto parazity mezi peřím slepic. Jedním z příznaků, že jsou slepice napadeny, je jejich apatie, časté popelení a snížená snůška vajec. Slepice totiž brzy po napadení začnou trpět stresem, a to se projevuje právě i při snášení. Kromě toho však čmelíci přenášejí některé závažné choroby jako salmonelózu nebo ptačí choleru.

Kurník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kontrolujte, zda nemáte kurník zamořený čmelíky

Mezi preventivní opatření kromě vápnění a parní očistu doporučujeme častou výměnu podestýlky. Jako chemickou likvidaci uvádíme zejména použití směsi sody a křemeliny, kterou natíráme stěny a podlahy. 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová