reklama

Výzdobu bytu vyměníme po Vánocích za zimní dekorace

Vánoční výzdoba již není aktuální, můžeme ji tedy vyměnit za jinou. Nemusí být nutně z přírodních materiálů, dekoraci si můžeme vyrobit sami třeba ze stuh. Jednou z metod, které můžeme použít při její výrobě, je metoda nešitého patchworku, tzv. artyčok. Doplníme kanzashi květinou.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vánoční výzdobu vyměníme za dekoraci se zimní tématikou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál na výrobu zimní dekorace

  • atlasová stuha
  • špendlíky s kovovou hlavičkou
  • nůžky
  • polystyrenový věnec
Materiál na výrobu dekorace
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Materiál na výrobu dekorace

Postup výroby věnce technikou nešitého patchworku

Pro náš  věnec jsme vybrali barvy bílá, vínová a bílá se stříbrnými puntíky a okrajem. Stuhy si musíme nejdřív nastříhat. Pokud máme stuhu širokou 2,5 cm, nastříháme ji na dílky široké 5 centimetrů. Stříbrná stuha má 1,5 cm šířku, stříháme tedy na 3 centimetry široké proužky. Pro jednodušší práci si všechny dílky přehneme napůl a prsty zmáčkneme, aby se vytvořil sklad. Ten potřebujeme pro vpichování špendlíku. Na polystyrenovém korpusu si vytlačíme kříž, do jehož středu umístíme střed ornamentu. A začneme vpichovat první dílek. Vrchol uprostřed umístíme do středu vyznačeného kříže a zapíchneme špendlík. 

Umístění prvního obdélníčku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Do středu vpíchneme první dílek

Kraje obdélníku ohneme do středu a přichytíme pomocnými špendlíky. Ty nezapichujeme až do konce, budeme je postupně vytahovat a opakovaně používat k přichycení rohů. Takto připíchneme první čtyři dílky, až vyplníme celý střed vzoru. Snažíme se, aby každý vzniklý trojúhelník přesně doléhal k sousednímu a nikde nám nevykukoval polystyren. Pokud s tím máme v začátku problém, pomůžeme si tím, že místo tmavé základní barvy zvolíme bílou a tím se vyhneme problémům s prosvítáním podkladu.

Přichycení stuhy
Kraje si přichytíme špendlíky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zaplnění středu
Stejným způsobem vyplníme celý středový základ (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pokračujeme dalším patrem. Použijeme ovšem již 8 dílků. Nejprve si připíchneme čtyři dílky na ty původní, snažíme se uchytit je vždy ve stejném odstupu od vrcholu předešlého. Jako dobrou pomůckou se mi osvědčil nehet na palci. Je to pomůcka, kterou mám vždy při sobě a snadno si vyznačím místo, kam vpíchnout špendlík. Nemusím nic měřit či spoléhat na vlastní oko při odhadování vzdálenosti. Jakmile mám čtyři bílé kousky napíchané, vždy mezi dva sousední vpíchnu doprostřed další bílý díl, ohnutím okrajů vytvořím trojúhelník a přichytím pomocnými špendlíky. Rohy se mi začínají překrývat, čehož chceme dosáhnout. 

Druhá řada ornamentu
Přidáme další řadu v kontrastní barvě (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ornament z 8 dílků
Použijeme 8 kusů stuhy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Další vrstvu zvolíme opět ve vínové barvě, použijme opět 8 dílků. Mezeru mezi druhým a třetím patrem držíme stále stejnou (ovšem záleží jen na nás, jak bude vzor vypadat, není to tedy nutnost. Můžeme udělat jak širší, tak užší.), používáme pro vyměření stále stejný prst. Doplníme všechny dílky, přichytíme rohy pomocnými špendlíky.

Třetí vrstva
Pokračujeme v další vrstvě, zůstáváme u 8 dílků (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dokončená třetí vrstva
Postupně dokončíme ornament (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní místo bílé použijeme vzorovanou stuhu. Opět není nutné se držet našeho postupu, můžete popustit uzdu své kreativitě a udělat třeba dvě patra ze stejné barvy, střídat je ve větších či menších odstupech, pouze si hlídáme, aby byly rohy stále u sebe a nikde nám neprosvítal korpus. Po stříbrné vrstvě musíme vzhledem k velikosti ornamentu zvýšit počet použitých dílků na 16. Připravíme si tedy ještě 16 vínových a 16 bílých obdélníčků. Bílou barvou ukončíme ornament. 

Čtvrtá vrstva ornamentu
Další vrstvu tvoříme již ze 16 dílků (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dokončený ornament se všemi barvami
Ornament zakončíme bílou barvou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Tím máme hotový ornament a přistoupíme k omotání zbylého polystyrenového korpusu stuhou. Poslední pomocné špendlíky na rozích trojúhelníčků nyní zapícháme zcela, překontrolujeme si zároveň, zda jsou kousky pěkně upevněné a nikde se neodchlípají. Kdyby se stalo, že při omotání stuhy někde prosvítá polystyren okolo ornamentu, přistřihneme ještě pár bílých obdélníčků a doplníme vzniklé mezery tak, aby byla všude jen stuha. 

Pro omotání věnce můžeme zvolit jednu ze tří použitých barev z ornamentu. Vyzkoušejte si alespoň částečným obmotáním, jak bude výsledek vypadat. Ustřihněte až tu stuhu, kterou skutečně použijete, ať zbytečně neplýtváte materiálem. 

Puntikatá výplň
Použít můžeme jakoukoliv barvu z ornamentu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vínová výplň
Tmavá je velmi výrazná (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní ze spodní části přichytíme stuhu a postupně obtáčíme kolem korpusu věnce. Pevně utahujeme a snažíme se o stejně široké odstupy. Na konci celého věnce stuhu odstřihneme a opět přichytíme z rubové strany špendlíky. Tím máme korpus hotový a můžeme se věnovat přípravě dalších prvků dekorace.

Omotání korpusu stuhou
Zbytek korpusu omotáme stuhou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dokončený věnec
Na konci uchytíme špendlíky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak vytvořit kanzashi květinu

Technika kanzashi už dle svého názvu pochází z Japonska. Jedná se o způsob skládání čtverečků látky do tvarů květiny, ale také například motýlů. Způsobem, jakým čtvereček či obdélník látky poskládáme, vznikají různé tvary květin. K vytvoření kanzashi květiny potřebujeme opět stuhu, ostré nůžky, pinzetu, svíčku (popř. zapalovač), tavnou pistoli a ozdobný knoflík. 

Materiál na výrobu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na kanzashi květinu potřebujeme stuhu

Nastříháme si malé čtverečky o velikosti 2,5 x 2,5 cm (dle šířky stuhy), pro větší lístky pak obdélník 2,5 x 5 cm. Čtvereček stuhy přeložíme diagonálně napůl a ještě jednou napůl, až vznikne malý trojúhelník. Protože dílky stuhy jsou malinké a špatně se s nimi manipuluje, použijeme k držení pinzetu. 

přehnutí stuhy
Stuhu přehneme diagonálně (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Druhé přehnutí stuhy
A ještě jednou, držíme pinzetou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Rohy na nejdelší straně trojúhelníku přitiskneme k sobě. V tomto případě nepotřebujeme konce zastřihnout a rovnou je zatavíme nad plamenem svíčky. Dbáme, aby stuha nechytla plamenem, roztavený konec chytneme do pinzety a přitiskneme. Tím se látka spojí. 

Rohy spojíme k sobě
Rohy na dlouhé straně spojíme k sobě (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Připevníme svařením nad svíčkou
Aby zůstal spoj pevný, svaříme ho nad plamenem svíčky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Květinu nechceme mít příliš vysokou, zastřihneme si tedy na roztřepané straně trojúhelníček do užšího tvaru. Chytneme ho do pinzety a podélně odstřihneme. Ustřihnutou stranu opět zatavíme nad svíčkou. Musíme mít opravdu ostré nůžky, jinak se nám vrstva látky pod neostrými nůžkami roztřepí. 

Odstřihnutí spodní části
Lístek ze spodní strany odstřihneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zatavení spoje nad svíčkou
A opět zatavíme nad svíčkou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Postupně si takto připravíme všechny lístky květinky. U větších lístků před prvním svárem spojené rohy trochu zastřihneme, aby vznikla tupá špička. Lístky nyní k sobě musíme přilepit. K tomu použijeme tavnou pistoli.

Tento krok je trochu obtížnější, je potřeba pracovat rychle a snažit se nepoleptat hmotou zbytečně mnoho látky, vznikne nehezká stopa s lepidlem, která nejde odstranit. Z každé strany velkého lístku nalepíme po jednom malém lístku.  Vznikne nám tedy 5 trojlístků. 

připravené lístky květu
Připravené lístky pro následné spojení do květiny (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Slepíme tavnou pistolí
Na velký lístek tavnou pistolí přilepíme z každé strany menší (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní můžeme trojlístky přilepit k sobě do tvaru květiny. Já jsem navíc ještě mezi jednotlivé trojlístky vlepila pro větší kontrast lístek z bílé stuhy se stříbrným okrajem. Nakonec ještě přilepíme ozdobný knoflík, popř. speciální střed, který se dá pořídit v galanterii a který nemá očko pro přišití. Jedná se v podstatě pouze o tvarovanou placičku v perleťové barvě, dají se koupit také s barevným skleněným kamínkem. Přilepíme tavnou pistolí do středu květinky. Tím zakryjeme nehezký spoj a zároveň docílíme vzhledu květiny, který potřebujeme.

Slepená květina
Květinu máme spojenou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hotová kanzashi květina
Doplníme ji bílými lístky a na vrch přilepíme knoflík (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Hotovou kanzashi květinu přichytíme na opačný konec věnce, než máme artyčokový ornament. Můžeme buď přilepit tavnou pistolí, nebo použijeme špendlíky, které nezapíchneme kolmo, ale došikma. Květinu lze kdykoliv sundat a buď použít na jinou dekoraci, nebo vyměnit za jinou dekoraci.

Umístění květiny na věnec
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na věnec přilepíme tavnou pistolí nebo přichytíme špendlíky

Patchworková koulička

K výrobě patchworkové kuličky budeme opět potřebovat stejný materiál, jako jsme použili pro výrobu věnce. Jsou to tedy stuhy ve 3 barvách, špendlíky s kovovou hlavičkou, polystyrenovou kouličku o průměru 5 cm a nůžky.

Materiál na výrobu kouličky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na kouličku potřebujeme opět stejný materiál jako na věnec

Stuhy si opět nastříháme na délku 5 cm, protože jejich šířka je 2,5 cm. Volíme tedy dvojnásobnou délku. Opět si vyznačíme na kouličce křížem střed, ve kterém začneme s napícháváním ornamentu. Protože je koulička malinká, uděláme pouze jediný ornament. Při výrobě větších kouliček o průměru cca 8 cm většinou vypícháváme dva ornamenty, každý z jedné strany. Proužky stuhy si naohýbáme a vytvoříme si uprostřed sklad, do jehož vrcholu budeme vpichovat špendlík. 

Začátek ornamentu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Postupujeme stejným způsobem jako u věnce

Ornament začneme ze 4 dílků. Protože je koulička malá, nebudeme mít problém s prosvítáním podkladu. Rohy jednotlivých dílků se nám hned od začátku překrývají. Další bílou vrstvu vytvoříme také ze 4 dílků, stejně tak následující vínovou. Pokračujeme bílou stuhou se stříbrným vzorem, vpichujeme již 8 dílků.

Následuje vínová řada a dále pokračujeme po celém obvodu kouličky. Od poloviny koule již netřeba dbát na střídání barev, vytváříme nepohledovou stranu, může být tedy celá z jedné barvy, Ke konci, kdy máme dílky opět blízko sebe, se vrátíme ke 4 dílkům v jedné řadě. Nakonec vezmeme jeden obdélníček, přeložíme napůl a překryjeme jím ukončení kouličky.

Hotový ornament na kouličce
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kouličku postupně zaplníme jediným ornamentem

Z bílostříbrné stuhy vytvoříme mašličku s poutkem a špendlíky ji přichytíme na vrchol kouličky. Máme hotovo a můžeme ji připevnit do věnce. Máme několik možností, jak kouličku přidělat, buď ji upevníme zezadu pod kanzashi kytičku, z přední strany, kdy kytičkou zakryjeme upevnění a nebo z vnitřní části kruhového věnce. Špendlíky vpichujeme opět zešikma.

Prvky věnce
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Doplníme poutkem a připíchneme na věnec

Abychom mohli dekoraci zavěsit, vytvoříme si ze stuhy očko, které připevníme špendlíky, nejlépe s ozdobnou hlavičkou na vršek věnce. Vpichujeme opět došikma, špendlíky se tak nemohou vysunout tíhou dekorace z polystyrenu.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 26. 12. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková