reklama

Jaké nářadí potřebujete ke krbu?

Mezi náčiním ke krbu většinou nesmí chybět kovová lopatka a smetáček, ale víte, že sem patří i další, neméně důležité propriety, které vám manipulaci v krbu a se dřevem usnadní? Co všechno bychom si měli ke svému krbu pořídit a jak se s takovým nářadím zachází?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krbové náčiní je nejen dekorativní záležitost, ale také velmi účelové (Zdroj: Depositphotos)

Náčiní ke krbu

Pod pojmem náčiní ke krbu si mnozí představí kovovou lopatičku a smetáček, popřípadě pár dalších propriet, které ale většinou plní spíše okrasnou funkci než tu užitkovou. Představíme si právě to nářadí, bez kterého se neobejdete a které by vám, jste-li majitelem funkčního krbu, nemělo doma chybět.

Luxusní náčiní
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krbové náčiní si můžeme koupit podle poslední módy

Lopatka

Kovová lopatka je základem. Bez ní bychom asi nedokázali vybrat z krbu popel a oharky a z toho důvodu také volíme zásadně lopatku z kovu - ocelovou nebo ze slitin. Plastová by pochopitelně horký popel a žhavé uhlíky dlouho neudržela. A aby se nám lopatka jen tak nepovalovala u krbu, pořídíme si k ní a ostatním pomocníkům praktický stojan, na který krbové náčiní vždy zavěsíme.

Lopatka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I samotná lopatka dokáže nahradit ostatní krbové náčiní

Smetáček

U smetáčku máme na výběr, zda si pořídit taktéž kovový anebo budeme vybírat z některé levnější dřevěné varianty. Pokud zamýšlíme, že košťátkem budeme vymetat krb, určitě si koupíme s co nejodolnějšími štětinami, které při prvním kontaktu s horkým popelem neshoří. Chceme-li košťátko používat spíše na úklid okolo krbu, bude nám stačit i docela obyčejné. Košťátko bychom měli čas od času propláchnout vodou, abychom ho zbavili jemného popílku, který bude na štětinkách ulpívat a nebude nám dělat nepořádek na podlaze.

Pohrabáč

Bez pohrabáče to také asi nepůjde. Je to jednoduchý kus zahnutého kovu, ale zkuste bez něj srovnat v krbu hořící polena nebo žhavé brikety. Musí být vyroben z nehořlavého materiálu, na konci nejlépe opatřený rukojetí pro snadnější úchop a izolaci od tepla. 

Kleště ke krbu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krbové náčiní si dokážeme zhotovit i doma v dílně

Ostatní náčiní

Kromě výše uvedených kusů se u krbu uplatní dále kovové kleště, kterými můžeme místo pohrabáče úhledně rovnat hořící dřevo a ještě uděláme dojem na okolí. Unikátním kouskem u krbu je koš na dřevo, nejlépe ve stejném designu jako krbové náčiní. Měl by být vyrobený opět z kovu nebo jiného nehořlavého materiálu. Přeci jen, pokud bude umístěn v blízkosti hořícího krbu, odlétnuvší jiskra nebo oharek, který může vypadnout na podlahu, mohou na proutěném koši napáchat škodu a způsobit i požár. S takovým košem samozřejmě nechodíme do dřevníku pro dřevo, neboť jeho váha je značná. Na nošení dřeva si pořídíme buď lehčí proutěný, nebo použijeme třeba plastovou přepravku. Takové náčiní ovšem necháváme někde stranou nejen z hlediska bezpečnosti, ale také kvůli estetickému dojmu.

Jednoduché náčiní
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Praktický drátěný koš bude působit jako ozdobná dekorace

Všechno krbové náčiní doplníme rukavicí, taktéž z nehořlavého materiálu a nejlépe s azbestovou vložkou. Jistě s ní nebudeme sahat do hořícího krbu, ale je dobré jí mít po ruce, protože čert nikdy nespí a popáleniny na našich rukách nás opravdu neozdobí.

Taktéž nebude na škodu, zvlášť máte-li malé děti, použít ke krbu krbovou zástěnu nebo přenosnou mříž, která zabrání právě dětem, aby se popálily. Lze koupit ozdobnou, kovanou anebo plnou, skrze kterou sice neuvidíme skotačení plamenů, ale prskající oharky nám nepropálí koberec. Rozhodně ale taková zástěna nezůstane nevyužita.

Ozdobná mříž
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mříž zabrání dětem se popálit nebo dokonce spadnout do ohně

Publikováno: 9. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová