reklama

Uchovejte si vzpomínky na dovolenou v praktickém pořadači

Pořadače na vzpomínky z dovolené jsou praktické, protože si s jejich pomocí můžete utřídit své vzpomínky, fotografie i upomínkové předměty, které jste si přivezli z cest. Vyrobit si je klidně můžete sami, třeba ze starých ošklivých pořadačů, jimž dáte nový kabátek. Dovnitř pak do prospektových složek (euroobalů) můžete vložit texty, prospekty, mapy, pohlednice, vstupenky i nazdobené archy s fotkami. Nevíte, jak si takový pořadač vyrobit? Máme tu pro vás návod.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vzpomínky na dovolenou v dekorativním pořadači budou milou památkou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co budete potřebovat k výrobě pořadače na vzpomínky z dovolené

 • pořadač
 • lepidlo kancelářské a tuhé
 • starou knihu
 • balící papír
 • akrylová barva
 • šablona a suchá hubka
 • scrapbookový papír
 • stuha
 • nůžky nebo řezačka
 • pravítko
 • pohlednice
Šanon
Na výrobu použijeme starý nepoužívaný šanon (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Materiál na výrobu pořadače
Materiál na výrobu pořadače (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jak takový pořadač vyrobit

Staré šanony proměníte v nové pořadače na vzpomínky z dovolené s pomocí jednoduchých propriet, které najdete doma. Základem tohoto pořadače byly listy vytržené ze staré knihy, ale pokud máte, můžete použít i černobílé noviny či telefonní seznam. Starou knihu jsem si přinesla z knihovny, kde patřila k vyřazeným. V knihovně můžete nalézt staré vyřazené knihy staré šedesát let, čili neaktuální, zničené nebo v cizím jazyce.

Staré stránky z knihy použijte jako obalový materiál. Vyberte si ty s pěkným textem nebo pěknými obrázky a přilepte je na pořadač. K lepení použijte kvalitní lepidlo, aby vše dobře drželo. Razítkovací poduškou projeďte hrany pořadače. Podtrhnete tím starobylý vzhled.

Desky obalené novinami
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Desky zabalíme do novinového papíru

Použít můžete i obyčejný balící papír. K výrobě dekoru potřebujete akrylovou barvu a jednoduchou šablonu, kterou je možné použít i k tvoření na decoupage či k malování na textil. Koupíte ji ve výtvarných potřebách. Obrázek vznikne nanesením barvy na houbičku a tupováním přes šablonu, položenou na balící papír.

Šablona na obtisk
Pomocí houbičky vytvoříme obtisky (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Obtisky na papíru
Na otištění dekoru použijeme třeba inkoustovou barvu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Hotové obrázky kapradin vystřihněte a nalepte na pořadač. Scrapbookový papír upravte do potřebné velikosti a také nalepte.

Dekorování šanonu
Otisklé dekory přilepíme na pořadač (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Dekorování šanonu obtisky
Pro zvýšení kontrastu použijeme jako podklad barevný papír (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Z materiálů, který jste si přivezli, případně z pohlednic, vyberte vhodné obrázky. V případě, že jste s výběrem spokojeni, naaranžujte a přilepte na desky pořadače. Nakonec pořadač dozdobte stuhou.

Pohledy z cest
Na dekorování můžeme použít třeba staré pohledy (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Suvenýry z cest
Do pořadače může vkládat i mapy nebo různé suvenýry z cest (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Tento návod berte jako inspiraci. Je jen na vás, jaký papír na zdobení pořadače použijete. Možností je mnoho. Rovněž si můžete ve výtvarných potřebách zakoupit různá razítka, samolepky, výřezy, kovové aplikace a další ozdoby, s nimiž můžete pořadač ještě vylepšit. Toto je taková základní, nejlevnější verze, kterou by měly zvládnout vyrobit i teenageři.

Publikováno: 28. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová