reklama

Umístěte květiny do květináče, ozdobí stůl dlouhou dobu

Květiny v květináči umístěné na stole přinášejí pohodu a osvěžení. I z obyčejného oběda dokáží udělat výjimečnou chvíli. Bohužel se na to u nás zapomíná, a to je škoda. Jejich výhodou je to, že nemusíte každý den svůj stůl zdobit čerstvě řezanými květinami, což je cenově výhodné.

Čajové růže jsou vhodné jako květiny do květináče (Zdroj: Depositphotos)

Na stůl můžete umístit i různé květiny do květináče. A my vám povíme, které a jak se o ně starat.

Květiny na zahradním stolku
Stolky doma i venku ozdobí květiny v květináči (Zdroj: Depositphotos.com)

Jarní květiny do květináče

Prvosenky jsou vhodné květiny do květináče

Prvosenka jarní kvete od ledna až do května. Pěstuje se v květináčích i na zahradě. Existuje jich velké množství druhů, a tak se vedle klasicky žluté, můžete setkat i s bílými, oranžovými, růžovými, červenými nebo modrými variantami. Pro pěstování prvosenky v květináči je důležitý ten správný výběr rostliny. Prvosenka by měla teprve začít kvést. Každý květ totiž kvete necelý týden a průběžně dorůstají další květy. Rostlina má nejraději chladnější prostory. Květinu zalévejte opatrně, nepřelévejte. Odkvetlé květy odstraňujte, stejně jako i zažloutlé a oschlé listy.

Primulky
Primulky jsou jarní květiny s mnoha barvami (Zdroj: Depositphotos.com)

Narcisy

Zvláště v období Velikonoc se na stůl hodí malé narcisy v květináči. Aby byly skutečnou ozdobou, ani zde není radno podcenit jejich správný výběr. Na stůl si vyberte narcisy ještě nerozkvetlé, které působí svěžím dojmem. Ty nejlepší narcisy mají dlouhé listy. Při domácí péči o narcisy v květináči si dejte pozor na přelití. Substrát okolo cibulky by měl být vždy mírně proschlý. Pozor si dejte i na volbu květináče, aby na jeho dně nezůstávala stát voda. Stačí, když je zalijete jen jednou až dvakrát týdně. Také platí to, že čím více vody má, tím rychleji odkvete.

Jarní květiny
Jaro přivítáme narcisy v květináči (Zdroj: Depositphotos.com)

Fialky

Fialky jsou ideální pro všechny začátečníky. Jsou nenáročné na pěstování a líbí se jim i na polostinných a stinných místech. Mají rádi těsné květináče. Zalévat byste je měli pouze do misky. Kdybyste polili i listy, objeví se na nich hnědé fleky. V zimě pak fialky potřebují zálivku omezit. Odumřelé listy odstraňujte vykroucením.

Fialky
Fialky jsou oblíbené hrnkové květiny (Zdroj: Depositphotos.com)

Květiny v květináči na letní stůl

Macešky

Aby vám macešky kvetly přes celé léto až do podzimu, potřebují rozptýlené sluneční světlo, dobře propustnou zeminu a dostatečný přísun živin a vláhy. Nesnáší přímé slunce a sucho.

Macešky
Macešky jsou vhodné i pro začátečníky (Zdroj: Depositphotos.com)

Ibišek

Ibišek čili čínská růže je u nás oblíbenou pokojovou rostlinou. Její hlavní chloubou jsou krásné velké květy. Pokud koupíte malou kvetoucí rostlinu z obchodu, může vám v této podobě vydržet i rok. Pak má však tendenci v přehřátém a v ne příliš světlé místnosti vyhánět dlouhé šlahouny, což je spojeno i s nekvetením. Aby tomu tak nebylo, potřebuje rovnoměrnou zálivku a světlo. Mimo to se neobejde bez hnojení.

Ibišek
Ibišky kvetou jednoduchými květy, které brzy uvadnou (Zdroj: Depositphotos.com)

Lobelka

Lobelku můžete pěstovat nejen jako záhonovou květinu, ale i letničku. Nejmenší forma lobelky je velká jen 10 cm. Letničky jsou mnohem menší než trvalky. Letničku si na jaře pořídíte v kterémkoliv květinářství. Milují sluníčko a teplo. Zálivku nepřehánějte. Občas ji přihnojte.

Lobelky
Lobelky v květináči kvetou velmi bohatě (Zdroj: Depositphotos.com)

Pomněnka

Pomněnka kvete od května do září. Jde o dvouletku. Má ráda polostín a stín. Zemina musí být neustále vlhká, a proto ji pravidelně zalévejte. Na stole vypadá velmi pěkně.

Pomněnky
Pomněnky malí velmi drobné a jasně modré květy (Zdroj: Depositphotos.com)

Podzimní květinová výzdoba

Chryzantémy

Nízké chryzantémy se vyznačují záplavou drobných květů. Jsou pěknou ozdobou nejen na balkoně, ale i na jídelním stole. Existují různobarevné varianty. Odkvetlé květy je nutno pravidelně zastřihávat. Pokud tak budete činit, bude vám déle kvést.

Chryzantémy
I chryzantémy se budou v květináči cítit dobře (Zdroj: Depositphotos.com)

Vřes

Na podzim mohou svými barevnými tóny doplnit každý interiér. Aby vám ale doma vydržely, je zapotřebí se jim dostatečně věnovat. Po přinesení domů je přesaďte do větších květináčů a zasypte je substrátem určeným pro rododendrony a azalky. Na dno nasypejte kamínky, perlit, drobný štěrk nebo keramzit. Vřes potřebuje stálou vlhkost, ale zároveň byste se měli vyvarovat přemokření. Pak kořeny odumírají, jsou napadeny houbami a plísněmi. Ideální je, když zůstává substrát stále mírně vlhký. Zalévat byste ho měli měkkou vodou.

Vřes
Vřes v květináči bude krásnou podzimní dekorací (Zdroj: Depositphotos.com)

Gerbery

Gerbery v květináči jsou krásné a dlouho vydrží, rozhodně mnohem déle než ty řezané. Nicméně není to pokojová rostlina. Během léta vám gerbera vydrží poměrně dlouho, když bude mít dostatek světla a vláhy. V zimě vyžaduje odpočinek a chlad. V létě potřebuje slunné a teplé stanoviště. Substrát by měl být proto stále vlhký a nikdy by neměl zcela vyschnout. Vhodné není ani jeho nadměrné zalévání. Hlínu je nutno občas přihnojit.

Gerbery
Gerbery v květináči pokvetou mnohem déle, než řezané ve váze (Zdroj: Depositphotos.com)

Nertera

Nertera je výjimečná pro své plody ve tvaru oranžových korálků. Jejich pěstování není zrovna nejjednodušší, ale jsou velmi působivé, takže rozhodně stojí za to se o to pokusit. Nerteru pěstujte v mělkém květináči. Má ráda chladnější prostředí, jinak není tolik ozdobená svými ozdobnými plody. Květina nesnáší přímé slunce, má raději spíše polostín. Zalévat jí je nutno ze spodu. Vyvarujte se přelití. V květináči se obvykle pěstuje jen krátkodobě. Po seschnutí plodů se obvykle likviduje.

Nertera
Nertera je drobnokvětá, ale velmi hezká květina do květináče (Zdroj: Depositphotos.com)

Květiny v květináči na zimní stůl

Vánoční hvězda

Aby vánoční hvězda prospívala, potřebuje světlé místo bez přímého slunce a teplotu do 22 °C. Zalévat byste ji měli odstátou vodou o pokojové teplotě. Zemina by měla být mírně vlhká, nikoliv však přelitá. Rostlina potřebuje rosení. Po odkvetení se květina nevyhazuje, ale seřízne na 10 cm.

Vánoční hvězda
Vánoční hvězda ozdobí v květináči štědrovečerní stůl (Zdroj: Depositphotos.com)

Brambořík

Brambořík miluje chladnější místa, v teple toho tolik nevydrží. V době květu jim vyhovuje teplota do 15 °C. Každý stupeň navíc zkracuje dobu květu. V přetopených místnostech pak vůbec nekvete. Brambořík má rád vlhko, ale nesmí být přemokřený. Nikdy nesmí být zalitý přímo na hlízu.

Brambořík
Bramboříky mají zajímavé tvary květů (Zdroj: Depositphotos.com)

Kalanchoe

Kalanchoe je snadné pěstovat. Aby kvetla, potřebuje světlé a slunečné místo. V létě potřebuje i přiměřenou zálivku. Od jara do konce léta potřebuje přihnojovat hnojivem pro kaktusy. Kalanchoe kvetou, když byly během měsíce vystaveny světlu na dobu 8-10 hodin denně.

Kalanchoe
Kalanchoe jsou nádherné a barevné hrnkové květiny (Zdroj: Depositphotos.com)

Netřesk

Netřesk je nenáročná rostlina. Můžete ji pěstovat na skalce, tak i v květináči. Má rád slunná místa a dobře propustnou půdu. Jsou velmi odolné. Ke svému životu potřebují mírnou vlhkost. Přílišné vlhko a stín vede k neprospívání a úhynu.

Netřesk
Netřesk je sice skalnička, ale v květináči se jí bude dařit (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 24. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová