reklama

Umístěte květiny do květináče, ozdobí stůl dlouhou dobu

Květiny v květináči umístěné na stole přinášejí pohodu a osvěžení. I z obyčejného oběda dokáží udělat výjimečnou chvíli. Bohužel se na to u nás zapomíná, a to je škoda. Jejich výhodou je to, že nemusíte každý den svůj stůl zdobit čerstvě řezanými květinami, což je cenově výhodné.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čajové růže jsou vhodné jako květiny do květináče (Zdroj: Depositphotos)

Na stůl můžete umístit i různé květiny do květináče. A my vám povíme, které a jak se o ně starat.

Květiny na zahradním stolku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stolky doma i venku ozdobí květiny v květináči

Jarní květiny do květináče

Prvosenky jsou vhodné květiny do květináče

Prvosenka jarní kvete od ledna až do května. Pěstuje se v květináčích i na zahradě. Existuje jich velké množství druhů, a tak se vedle klasicky žluté, můžete setkat i s bílými, oranžovými, růžovými, červenými nebo modrými variantami. Pro pěstování prvosenky v květináči je důležitý ten správný výběr rostliny. Prvosenka by měla teprve začít kvést. Každý květ totiž kvete necelý týden a průběžně dorůstají další květy. Rostlina má nejraději chladnější prostory. Květinu zalévejte opatrně, nepřelévejte. Odkvetlé květy odstraňujte, stejně jako i zažloutlé a oschlé listy.

Primulky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Primulky jsou jarní květiny s mnoha barvami

Narcisy

Zvláště v období Velikonoc se na stůl hodí malé narcisy v květináči. Aby byly skutečnou ozdobou, ani zde není radno podcenit jejich správný výběr. Na stůl si vyberte narcisy ještě nerozkvetlé, které působí svěžím dojmem. Ty nejlepší narcisy mají dlouhé listy. Při domácí péči o narcisy v květináči si dejte pozor na přelití. Substrát okolo cibulky by měl být vždy mírně proschlý. Pozor si dejte i na volbu květináče, aby na jeho dně nezůstávala stát voda. Stačí, když je zalijete jen jednou až dvakrát týdně. Také platí to, že čím více vody má, tím rychleji odkvete.

Jarní květiny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jaro přivítáme narcisy v květináči

Fialky

Fialky jsou ideální pro všechny začátečníky. Jsou nenáročné na pěstování a líbí se jim i na polostinných a stinných místech. Mají rádi těsné květináče. Zalévat byste je měli pouze do misky. Kdybyste polili i listy, objeví se na nich hnědé fleky. V zimě pak fialky potřebují zálivku omezit. Odumřelé listy odstraňujte vykroucením.

Fialky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Fialky jsou oblíbené hrnkové květiny

Květiny v květináči na letní stůl

Macešky

Aby vám macešky kvetly přes celé léto až do podzimu, potřebují rozptýlené sluneční světlo, dobře propustnou zeminu a dostatečný přísun živin a vláhy. Nesnáší přímé slunce a sucho.

Macešky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Macešky jsou vhodné i pro začátečníky

Ibišek

Ibišek čili čínská růže je u nás oblíbenou pokojovou rostlinou. Její hlavní chloubou jsou krásné velké květy. Pokud koupíte malou kvetoucí rostlinu z obchodu, může vám v této podobě vydržet i rok. Pak má však tendenci v přehřátém a v ne příliš světlé místnosti vyhánět dlouhé šlahouny, což je spojeno i s nekvetením. Aby tomu tak nebylo, potřebuje rovnoměrnou zálivku a světlo. Mimo to se neobejde bez hnojení.

Ibišek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ibišky kvetou jednoduchými květy, které brzy uvadnou

Lobelka

Lobelku můžete pěstovat nejen jako záhonovou květinu, ale i letničku. Nejmenší forma lobelky je velká jen 10 cm. Letničky jsou mnohem menší než trvalky. Letničku si na jaře pořídíte v kterémkoliv květinářství. Milují sluníčko a teplo. Zálivku nepřehánějte. Občas ji přihnojte.

Lobelky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lobelky v květináči kvetou velmi bohatě

Pomněnka

Pomněnka kvete od května do září. Jde o dvouletku. Má ráda polostín a stín. Zemina musí být neustále vlhká, a proto ji pravidelně zalévejte. Na stole vypadá velmi pěkně.

Pomněnky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomněnky malí velmi drobné a jasně modré květy

Podzimní květinová výzdoba

Chryzantémy

Nízké chryzantémy se vyznačují záplavou drobných květů. Jsou pěknou ozdobou nejen na balkoně, ale i na jídelním stole. Existují různobarevné varianty. Odkvetlé květy je nutno pravidelně zastřihávat. Pokud tak budete činit, bude vám déle kvést.

Chryzantémy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I chryzantémy se budou v květináči cítit dobře

Vřes

Na podzim mohou svými barevnými tóny doplnit každý interiér. Aby vám ale doma vydržely, je zapotřebí se jim dostatečně věnovat. Po přinesení domů je přesaďte do větších květináčů a zasypte je substrátem určeným pro rododendrony a azalky. Na dno nasypejte kamínky, perlit, drobný štěrk nebo keramzit. Vřes potřebuje stálou vlhkost, ale zároveň byste se měli vyvarovat přemokření. Pak kořeny odumírají, jsou napadeny houbami a plísněmi. Ideální je, když zůstává substrát stále mírně vlhký. Zalévat byste ho měli měkkou vodou.

Vřes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vřes v květináči bude krásnou podzimní dekorací

Gerbery

Gerbery v květináči jsou krásné a dlouho vydrží, rozhodně mnohem déle než ty řezané. Nicméně není to pokojová rostlina. Během léta vám gerbera vydrží poměrně dlouho, když bude mít dostatek světla a vláhy. V zimě vyžaduje odpočinek a chlad. V létě potřebuje slunné a teplé stanoviště. Substrát by měl být proto stále vlhký a nikdy by neměl zcela vyschnout. Vhodné není ani jeho nadměrné zalévání. Hlínu je nutno občas přihnojit.

Gerbery
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Gerbery v květináči pokvetou mnohem déle, než řezané ve váze

Nertera

Nertera je výjimečná pro své plody ve tvaru oranžových korálků. Jejich pěstování není zrovna nejjednodušší, ale jsou velmi působivé, takže rozhodně stojí za to se o to pokusit. Nerteru pěstujte v mělkém květináči. Má ráda chladnější prostředí, jinak není tolik ozdobená svými ozdobnými plody. Květina nesnáší přímé slunce, má raději spíše polostín. Zalévat jí je nutno ze spodu. Vyvarujte se přelití. V květináči se obvykle pěstuje jen krátkodobě. Po seschnutí plodů se obvykle likviduje.

Nertera
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nertera je drobnokvětá, ale velmi hezká květina do květináče

Květiny v květináči na zimní stůl

Vánoční hvězda

Aby vánoční hvězda prospívala, potřebuje světlé místo bez přímého slunce a teplotu do 22 °C. Zalévat byste ji měli odstátou vodou o pokojové teplotě. Zemina by měla být mírně vlhká, nikoliv však přelitá. Rostlina potřebuje rosení. Po odkvetení se květina nevyhazuje, ale seřízne na 10 cm.

Vánoční hvězda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční hvězda ozdobí v květináči štědrovečerní stůl

Brambořík

Brambořík miluje chladnější místa, v teple toho tolik nevydrží. V době květu jim vyhovuje teplota do 15 °C. Každý stupeň navíc zkracuje dobu květu. V přetopených místnostech pak vůbec nekvete. Brambořík má rád vlhko, ale nesmí být přemokřený. Nikdy nesmí být zalitý přímo na hlízu.

Brambořík
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bramboříky mají zajímavé tvary květů

Kalanchoe

Kalanchoe je snadné pěstovat. Aby kvetla, potřebuje světlé a slunečné místo. V létě potřebuje i přiměřenou zálivku. Od jara do konce léta potřebuje přihnojovat hnojivem pro kaktusy. Kalanchoe kvetou, když byly během měsíce vystaveny světlu na dobu 8-10 hodin denně.

Kalanchoe
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kalanchoe jsou nádherné a barevné hrnkové květiny

Netřesk

Netřesk je nenáročná rostlina. Můžete ji pěstovat na skalce, tak i v květináči. Má rád slunná místa a dobře propustnou půdu. Jsou velmi odolné. Ke svému životu potřebují mírnou vlhkost. Přílišné vlhko a stín vede k neprospívání a úhynu.

Netřesk
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Netřesk je sice skalnička, ale v květináči se jí bude dařit

Publikováno: 24. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová