reklama

Proč pes čůrá v bytě, i když má veškerou péči?

Pes v bytě může být radostí i starostí zároveň, hlavně pokud nám doma čůrá. Může to být z různých příčin, které jsou méně či více závažné. Může se jednat například jen o mladého jedince, který se vše musí nejprve naučit, nebo naopak starého pejska, který trpí zdravotními komplikacemi. Nebo jen o psa, který se snaží být středem pozornosti, či o citlivého bázlivého jedince.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pes, který je správně naučený ví, že má své místo na čůrání venku (Zdroj: Šárka Miškovská)

V článku o zvládání psů, kteří močí v bytě, naleznete konkrétní poznatky chovatelky a její názor na tuto problematiku.

Důvody proč pes v bytě močí 

Stáří psa

Štěně si přineseme domů ve stáří přibližně 8 týdnů. V tomto období už je pes zcela nezávislý na mateřském mléku a umí již samostatně mnoho věcí. Jednu, kterou jej budeme muset naučit, je, aby nám nedělal v bytě loužičky. Takto malé štěně má častou potřebu vyměšovat. Podle mé zkušenosti je lépe, pokud si od chovatele vezmeme štěně, které bylo chováno na zahradě, než které bylo celou dobu převážně v bytě. Pes, který byl na zahradě, nemá problém se venku vyvenčit. Dělal to od narození, viděl i svou matku a sourozence a doma v bytě mu je to i v jeho nízkém věku nepřirozené. Oproti tomu štěně, které nemělo možnost poznat venkovní prostředí a bylo zvyklé vykonávat potřebu doma, si bude déle zvykat na to, že se močí venku. Budeme muset vynaložit mnohem větší trpělivost.

Starý pejsek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Starší pejskové mohou být náchylní na různá onemocnění

Záleží také na majiteli psa, jak dalece se mu chce při každém probuzení štěněte ihned běžet ven a učit štěně vykonávat potřebu venku.

Vybíráte nového psího mazlíčka? Víme, na co si dát při výběru pozor.

A co dělat, když musíme nechat štěně doma samotné?

Jednou z možností je naučit jej čůrat na noviny, jsou snadno dostupné a cenově nenáročné. Nejprve musíme vystihnout okamžik, kdy se buď štěně probudilo, nebo zrovna napilo a najedlo, nebo po krátké hře. Ihned přeneseme psa na noviny, počkáme a po vykonání potřeby slovně pochválíme, případně dáme pamlsek.

Další možností je dětská plena, která lépe saje a nepropouští. Její nevýhodou je, když se bude štěně nudit a nasátou plenu rozkouše, bude její úklid více náročný než roztrhané noviny.

Asi nejlepší variantou je přírodní psí záchod, který je opatřen plátem s živou trávou, která je umístěna v nízké lepenkové krabici. Tráva je uříznutá i s hliněným balem a v krabici při mírném zavlažování roste. 

Štěně na pleně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jistou náhražkou je použít pod štěně plenu

Tato varianta je velmi praktická, neboť štěně se naučí močit na správné místo a to si zafixuje ne celý život. Tráva je přirozeným prostředím pro čůrání štěněte a ani se zápachem není problém, protože velmi dobře absorbuje pachovou stopu moči. Jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Výše uvedené můžeme využít i pro psa, který bude již starší a bude trpět různými nemoci, ať je to problém s klouby, páteří nebo močovým měchýřem. 

Psí značkování

Každý pes s nástupem pohlavní dospělosti začne značkovat močí svislé plochy a hrany. Velkým problémem je, pokud toto bude provádět v bytě. Dá se tomu předejít častým venčením, především na místech, kde je větší koncentrace psů a pes může zanechat svou pachovou značku.

Pejsek v pelechu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Dospělý a zdravý pes si umí říci, kdy potřebuje ven

Některý pes se bude snažit své značky v bytě obnovovat. Tomu předejdeme, když vše budeme řádně dezinfikovat a psa to nebude tolik svádět ke značkování. Toto je vhodné dělat při nepřítomnosti psa a dát pozor na dezinfekční prostředky se čpavkem.

Cizí návštěva se psem, ale i bez něj, může znamenat pro psa narušení teritoria a jeho následné označkování navodí v psovi větší jistotu. Tomu problému předejdeme, pokud budeme mít psa po dobu návštěvy pod dozorem a při jejím odchodu ji vyprovodíme i se psem, který si ihned své „venkovní“ teritorium označkuje.

Jak vyzrát nad úklidem po domácím mazlíčkovi? Pořiďte si skvělého pomocníka!

Spokojený pes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Psa od značkování odradíme třeba oblíbenou hračkou

Mnohdy jde o snahu upoutat naši pozornost, proto bychom se měli psovi dostatečně věnovat. Hrát si s ním, učit jej nový věcem, zapojit do péče o psa i ostatní členy rodiny.

Někteří jedinci mohou pociťovat strach nebo úzkost, především pak v noci, kdy nemohou sdílet ložnici společně se svým pánem. V tomto případě může pomoci nějaký oblíbený předmět, jako je plyšová hračka nebo staré neoprané tričko, které dáme psovi do pelíšku a on nás tak může mít na blízku.

Pes, který nemá určenou hierarchii v rodině, tak zvaně si dělá, co chce a je suverénní, může mít tendence značkovat vše, na co přijde. Takového psa bychom měli často zaměstnávat buď povely, nebo hrou, aby se nenudil.

V každém případě zamezíme přístupu do prostor, které rád značkuje. Nebo opatříme oblíbené místo značkování šustivým igelitem, oboustrannou lepicí páskou, hračkou, miskou s vodou nebo granulemi. U některých psů pomůže je vyrušit před značkováním nepříjemným zvukem (hozením klíčů, plechovky s mincemi, klaksonem nebo tleskáním). 

Svým mazlíčkům můžete vyrobit také hračky ze starých kusů oblečnení. Podívejte se, jak na to.

Fuj je to
Pokáráním vcelku nic nevyřešíme, pomůže jen důsledná výchova (Zdroj: Depositphotos.com)
Loužička
Pes se vymočil na podlahu, protože není naučený nebo je nemocný (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud si budeme pořizovat psa do bytu a nechceme, aby nám vykonával potřebu doma, můžeme vše vyřešit krátkou dovolenou, kdy se budeme psovi plně věnovat. Především častým venčením a následnou pochvalou ve formě pohlazení, pamlsku nebo podáním oblíbené hračky. Pokud se přesto pes doma vymočí, nikdy toto před psem neuklízíme. Zavřeme jej do vedlejší místnosti a vše uklidíme, následně psa pustíme, děláme jako by se nic nestalo. Pokud psa přistihneme při tom, když čůrá, nijak na toto jednání neupozorňujeme. Ihned psa odneseme ven, kde dokoná svou potřebu a pochválím jej. Pozitivní motivací mladého jedince můžeme docílit, že nám pes nebude v byte čůrat. Ve starším pokročilém věku psa si pomůžeme některými pomůckami, které nám s ním pomohou strávit příjemné chvíle. 

TIP:

Štěká váš pes v bytě? Podívejte se, co můžete udělat.

Publikováno: 12. 8. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská