reklama

Zabraňte kolemjdoucím zvědavcům, aby vám koukali na balkon

Brání vám v plnohodnotném užívání balkonu okolní oči zvědavců? Poradíme vám, jak si s tímto svízelným problémem poradit. Jsme si vědomi toho, jak moc důležitá je ochrana balkonu před nežádoucími pohledy. A to obzvláště tam, kde to se soukromím architekti při jeho navrhování nedomysleli. Pomůžeme vám s ochranou vašeho soukromí.

Balkon je náš soukromý prostor, ale moc soukromí neposkytuje (Zdroj: Depositphotos)

Víte, jak můžete vytvořit soukromí na balkoně?

Většina balkonů panelových domů bohužel disponuje průhledným zábradlím. To však nijak jeho majitele neochrání před zvědavými zraky kolemjdoucích. I když se to tak nemusí zdát, skrýt balkon před zvědavci z okolí, není dneska už nic složitého. V současné době existuje celá řada prostředků, jež vám v tom mohou pomoci. K tomu nejjednoduššímu řešení bezesporu patří vyplnění balkonového zábradlí.

Květinové zátiší
Zastínění zábradlí může být realizováno různě (Zdroj: Depositphotos.com)

Zastínění zábradlí

K nejběžnějším prostředkům vyplnění zábradlí patří různé rohože. Dostupné jsou v různém provedení (rákos, bambus, vřes) i rozměrech. Používají se nejen k vyplnění zábradlí, ale také k vytvoření předělu mezi jednotlivými balkony. Velkou výhodou je jejich nízká pořizovací cena a také snadná instalace. Při instalaci dbejte, aby rohože svou výškou nepřesahovaly zábradlí.

Siesta na balkoně
Balkon, na který je vidět (Zdroj: Depositphotos.com)

Balkonové zástěny

Moderní balkonové zástěny jsou vyrobeny za užití těch nejnovějších technologií. Vynikají svou dlouhou životností, odolností i stálobarevností. Ty nejlepší jsou opatřeny kovovými průchodkami, jimiž se protáhne provázek, s nímž zástěnu velmi snadno připevníte k zábradlí. I zde si můžete vybírat hned z několika druhů.

Balkonová výzdoba
Balkon s vánoční výzdobou nabízí jisté soukromí (Zdroj: Depositphotos.com)
  • Stínící sítě z PE - tyto sítě můžete velmi často vidět na plotech, ale použít je můžete i na zábradlí balkonu. Hustší sítě jsou méně průhledné, ty řidší jsou zase vzdušnější. Bohužel výběr barev není příliš široký.
  • Balkonová plachta je vyrobena z PP nebo PEVA, tedy z polypropylenu nebo z vylepšeného mrazuvzdorného plastu PEVA. Tyto plachty vám poskytnou nejenže soukromí, ale také vás skvěle ochrání před deštěm, větrem i UV zářením. Vybírat si můžete z různých barev i potisků. Některé její designy jsou skutečně velmi zajímavé. Klidně mohou imitovat třeba zděnou zídku nebo třeba travnatý porost.
  • Umělý bambus se vyznačuje členitým povrchem a přírodním vzhledem. Výhodou oproti rohožím z přírodnin je jejich delší životnost i estetická stránka. Umělý bambus je stálobarevný a drží si svůj tvar.
Zábradlí jako ochrana
Balkon chráněný před zvědavci (Zdroj: Depositphotos.com)

Dřevěné laťky

Další možností, jak vytvořit větší soukromí na balkoně, je vlastní výroba výplně balkonového zábradlí. Vedle možnosti použití různých desek tu je i reálné zabudování laťkové konstrukce, na níž připevníte jednotlivé laťky. Výhodou této konstrukce je její poměrně snadná instalace i skutečnost, že se dá i stejně rychle odinstalovat.

Zástěna z mříží
Dřevěné laťky a desky mohou zvýšit soukromí (Zdroj: Depositphotos.com)

Další prostředky sloužící k vytvoření soukromí na balkonu

Vedle rohoží a plachet soukromí na balkoně vybudujete i s využitím jiných prostředků. K těm nejčastějším patří například slunečník, ale známe i jiné možnosti.

Použití slunečníku

Slunečník je možno postavit do stojanu anebo ho můžete připevnit k zábradlí či ke stěně. Kromě většího soukromí přináší slunečník i stín. I zde si již můžete vybírat z různých barev a vzorů, takže můžete slunečník pěkně sladit se zařízením balkonu.

Slunečník
I slunečník může pomoci s vytvořením většího soukromí (Zdroj: Depositphotos.com)

Paravány

Dalším takovým skvělým prostředkem, jenž se vám postará o stín, ale také o soukromí, jsou paravany. Ty si můžete koupit v různých variantách. Snadno si ho však můžete vyrobit i sami ze staré rolety.

Balkonový paraván
Paravány na balkoně dávají pocit intimity (Zdroj: Depositphotos.com)

Textilní závěsy

K těm nejlevnějším a nejjednodušším řešením soukromí na balkonu jsou obyčejné závěsy. I pěkné závěsy mohou působit esteticky. Soukromí zajistí potom, co je navléknete na šňůru na prádlo. Dále je naaranžujte podle dispozice balkonu.

Balkonové závěsy
Jistou možností jsou i závěsy na balkoně (Zdroj: Depositphotos.com)

Zeleň na balkoně

Zeleň na balkoně vytvoří příjemnou harmonickou atmosféru. Kromě toho vás však také ochrání i před zvědavci. Stačí jen, když zvolíte tu správnou zeleň. Ideálně květináče s vyššími druhy květin, klidně i keře, pokud vám to velikost balkonu dovoluje. Na zábradlí zavěste truhlíky s klasickými muškáty, levandulí nebo vřesem. Vhodný je i břečťan.

Květiny jako ochrana
Balkon se spoustou květin (Zdroj: Depositphotos.com)

Balkonový nábytek

Nakonec je nutné při zařizování balkonu myslet i na správnou volbu nábytku. Hodí se sem menší kulatý stolek a alespoň dvě pohodlná křesílka.

Publikováno: 4. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová