reklama

Pečujme o podlahu jako o miminko a odmění se nám krásou a dlouhou životností

Dřevěnou podlahou si do svého obydlí či na terasu přinášíme kousek lesa. Je příjemná pro chůzi, působí útulně a také elegantně. Pokud máme malé děti, víme, že nejraději tráví čas na zemi a dřevěná podlaha je pro ně ideální. Údržba dřevěné podlahy nám zajistí dlouhou životnost a tím získáme spojence na dlouhou dobu, navíc s vůní přírody.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud o dřevěnou podlahu budeme pečovat, odmění se nám dlouhou životností (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak správně udržovat dřevěnou podlahu

Údržba začíná už při výběru vhodného dřeva a typu podlahy. Optimální podmínky pro dřevěnou podlahu, ať už masiv, parkety nebo lamino s vrchní dřevěnou částí, jsou teplota vzduchu kolem 21 °C a vlhkost mezi 50 až 60 procenty. Vyšší teplota, hlavně v topní sezóně, způsubuje vysychání a praskání dřeva, případně se mezi jednotlivými deskami tvoří viditelné spáry. Při vyšší vlhkosti se naopak dřevo rozpíná. Vysoká teplota i vlhkost, bez pravidelného větrání pak způsobuje třeba plísně.

Dřevěnou podlahu poškozují nejvíce dámské podpatky, židle a špína, kterou do interiéru přineseme na obuvi. Veškerý nábytek proto opatřete ochrannými podložkami. Primárně židle, které se často po podlaze posouvají. Pořídíte je za pár korun a jsou zpravidla samolepicí. Jejich aplikace i případná výměna je levná, rychlá a snadná. Naproti tomu si ušetříte spousty starostí s opravou podlahy.

Malé dítě v košíku na dřevěné podlaze
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při dobré péči nám dřevěná podlaha může sloužit celý život

Olejování dřevěné podlahy

Napuštění dřeva olejem se využívá už od nepaměti. Dřevo tak bylo příjemnější na dotek, hladší a nepodléhalo tolik změnám prostředí. Dřevo je možné také voskovat, čímž se vyplní i póry ve dřevě. V dnešní době se nejčastěji používá kombinace oleje obohaceného voskem. Dřevo se tak napustí do hloubky a zároveň se vyplní póry. Olejování nebo voskování je vhodné do prostředí s vyšší vlhkostí. Výhodou je možnost lokálních oprav, kdy není nutné brousit a opětovně ošetřit celou plochu, ale jenom poškozenou část.

Textura naolejovaného mahagonového dřeva
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Olejovaná podlaha si zachovává svůj přirozený vzhled

Lakování dřevěné podlahy

Modernější a novodobější možností je lakování. Pokud podlahu nalakujeme, bude jednoznačně odolnější proti škrábancům a skvrnám. Dřevo bude celkově pevnější a odolnější, také údržba bude snašší. Lakované dřevo získá ochrannou vrstvu a lesk. Na druhou stranu nemusí působit již tak přirozeně. Další nevýhodou je, že v případě poškození je nutné celou plochu znovu přebrousit a přelakovat.

Základními typy v nabídce na trhu jsou laky ředitelné vodou, akryluetanové laky a tvrditelné pomocí UV, které ale mají složitější aplikaci. Můžete si zvolit vysoký lesk, klasický lesk, matný nebo polomatný efekt.

Lakování masivní dřevěné podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lakovaná podlaha je odolnější proti odření a poškrábání

Základní pravidelná údržba podlahy

Dřevěná podlaha bez nátěru – Pravidelně podlahu vysajte od prachu a nečistot a poté vytřete vlhkým hadrem nebo mopem. Používejte buď čistou teplou vodu nebo saponát určený pro dřevěné podlahy. Při více znečištěné podlaze nebo generálním úklidu domu, zkuste postup starších generací. Vezměte rejžák a podlahu pořádně vydrhněte mýdlovou vodou. Poté setřete čistou vodou a pořádně vytřete suchým hadřem.

Dřevěná podlaha s olejem (případně voskem) – Opět si můžete pomoct od prachu a drobných nečistot vysavačem a poté podlahu vytřít dobře vyždímaným hadrem nebo mopem s mýdlovým saponátem nebo jiným, dřevo ošetřujícím prostředkem. Prostředek zvolte podle povrchové úpravy dřeva.

Dřevěná podlaha s lakem – Tady je péče nesnadnější, protože dřevo je pevné, odolné a na povrchu chráněné. Můžete luxovat a vytírat podle potřeby. Použijte do vody vhodný přípravek a také pak raději větší množství vody setřete, aby lak nezačal praskat a flekatět.

Čas od času můžete jakoukoliv podlahu vytřít vodou s pár deci klasického kuchyňského octa. Ocet má přirozené desinfekční a protiplísňové účinky, neutralizuje pachy a zvýrazňuje barvy. Octového zápachu se nemusíte bát, velmi rychle vyprchá.

Dřevěná podlaha s krásnou texturou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dřevěné podlahy mají krásnou barvu i kresbu dřeva

Drobné opravy dřevěné podlahy

Menší poškození a škrábance na naolejované podlaze rozleštíte jednoduše pomocí vosku na podlahy. Větší škrábance a škrábance na lakované podlaze překryjete speciální maskovací tužkou na dřevo.

Pokud se vám objeví škvíra po odštípnutém kousku dřeva, můžete ji opravit tmelem na dřevo. Ten seženete v různých odstínech, můžete ho tedy přizpůsobit barvě podlahy.

Větší poškození můžete dočasně opravit i lokálně. U lakované podlahy to bude více viditelné, u olejované vůbec. Stačí přebrousit poškozenou část a znovu přelakovat nebo naolejovat.

Poškrábané dřevo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Menší škrábance opravíte snadno voskem nebo maskovací tužkou

Publikováno: 23. 6. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná