reklama

Moderní podlahy z pryskyřice se hodí nejen do garáží

Pryskyřicové podlahy jsou novou, moderní podlahovou krytinou, která se vyznačuje mnoha výhodami. Navíc se dají aplikovat i na stěny, což může být velmi zajímavým interiérovým prvkem a ošetřením povrchu. A toužíte-li po originálním vzezření, bude pro vás pryskyřice to pravé – vzhledem k ruční aplikaci bude sama o sobě každá podlaha originální, ozvláštnit se navíc dá perleťovými a metalickými odstíny nebo také plátkovým zlatem a stříbrem či jinými příměsemi a pigmenty.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pryskyřicová podlaha se hodí nejen do namáhaných prostor, ale i do interiérů našich domovů (Zdroj: Depositphotos.com)

Co je pryskyřice?

Pryskyřice používané na podlahy, ale samozřejmě i ty ostatní, jsou polymerní materiály, vyráběné synteticky. Jsou velmi dobře přilnavé k mnoha jiným materiálům a po svém vytvrzení se vyznačují chemickou odolností, stálostí ve tvaru, odolností vůči tepelným vlivům a tvrdostí. Můžete se setkat s pryskyřicemi epoxidovými, které jsou tvrdší, a polyuretano-epoxidovými.

Vlastnosti pryskyřicových podlah

Pryskyřicové podlahy jsou svými vlastnostmi vhodné do mnoha prostor. Jsou totiž vodotěsné, odolné čisticím prostředkům a také vhodné do prostředí, kde jsou podlahy zatěžovány. A to jak mechanicky, tak chemicky. Dají se tedy použít i v místech, jako jsou výrobní objekty, laboratoře, garáže a dílny. Další jejich výhodou je rychlé schnutí, vytvrzení. Velmi krátkou dobu po jejich nanesení je možné začít povrch používat. Navíc ho lze upravit mnoha způsoby – může být lesklý nebo matný, hladký či protiskluzový. Výhodné jsou také svou tloušťkou do prostor, kde nelze zvyšovat množství materiálu.

Podlaha z pryskyřice
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pryskyřicové podlahy svými vlastnosti předčí mnoho běžných povrchů.

Typy pryskyřicových podlah

Podlahy z pryskyřice je možné nanášet několika způsoby:

  • Bezprašné tenkovrstvé nátěry – mají minimální tloušťku, a to zhruba čtyři desetiny milimetru. To jim ale neubírá na dobrých vlastnostech – jsou mechanicky i chemicky odolné, hodí se do garáží, dílen, technických místností a podobně, dobře se čistí a jsou bezprašné.
  • Silnovrstvé nátěry – svojí tloušťkou se pohybují kolem jednoho milimetru, jsou odolné mechanicky i chemicky, na vyrovnaném podkladu vytvářejí hladkou vrstvu s možností protiskluzové úpravy přidáním křemičitého písku.
  • Lité podlahy – jejich tloušťka je dva až tři milimetry s velmi dobrou odolností, jejich povrch může být hladký nebo s protiskluzovou úpravou, s povrchem lesklým či matným. Jsou vhodné k použití v nemocnicích, skladech, kancelářích nebo třeba školách. Je možné do nich také přidávat barevné chipsy.
  • Vyrovnávací stěrky – v tloušťce od jednoho milimetru výše se v transparentní podobě používají k vyrovnání nerovností na betonu před další úpravou povrchu nátěry či stěrkami. V některých místech, kde není kladen až takový důraz na estetickou stránku, je možné je použít jako finální úpravu.
  • Plastbetony – jejichž tloušťka začíná na sedmi milimetrech, jsou směsí epoxidové pryskyřice a křemičitých písků, používají se ve velmi namáhaných prostorech například strojírenského průmyslu, jsou vhodné i na opravy betonu.
Pryskyřicová podlaha v garáži
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pryskyřicové podlahy jsou díky své vysoké odolnosti vhodné například do garáží

Výhody pryskyřicových podlah

Pryskyřicové podlahy mají mnoho výhod, krom již výše zmíněných vlastností jsou to:

  • bezespárová pokládka – a tedy odolnost proti vlhkosti a s tím související odolnost proti růstu plísní a bakterií,
  • velmi snadná údržba,
  • odolnost proti oděru,
  • dlouhá životnost,
  • mnoho barevných variant i originálních vzorů,
  • dobrá tepelná vodivost,
  • odolnost vůči UV záření,
  • jsou vhodné i na podlahy s vytápěním.
Žlutá pryskyřicová podlaha
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pryskyřicové podlahy jsou na trhu v mnoha barvách, navíc do nich lze namíchat různé barevné chipsy a povrch upravit do lesklé či matné

Jak na pokládku?

Pokládka nebo spíše aplikace pryskyřicové podlahy má samozřejmě jako u jiných materiálů svůj specifický postup.

  • Podklad – musí být kvalitní, vyrovnaný, soudržný, pevný a také opatřený izolací. Případné trhliny je třeba opravit. Celý povrch musí být zbaven nečistot, mastnoty a prachových částic. Pokud by byl podklad čerstvě připravený, vybetonovaný, musí být před aplikací pryskyřice vyschlý.
  • Penetrace – povrch natřete penetračním nátěrem.
  • Nivelace – jakmile penetrace zaschne, nanese se na povrch nivelační vrstva, která se následně zbrousí tak, aby byl povrch dokonale hladký.
  • Penetrace – následuje další vrstva penetračního nátěru, ale tentokrát bude proveden epoxidovou pryskyřičnou bází.
  • Okraje – na okraje plochy je třeba připevnit lištu nebo těsnění.
  • Příprava směsi – za pomoci míchače připravte směs dle návodu výrobce, tu potom lijte na podklad a roztírejte stěrkou, dokud není místnost vyplněná.
  • Odstranění vzduchu – k tomuto důležitému kroku, který zajistí, že podlahová plocha nebude plná bublin, které působí nevzhledně pod povrchem a na povrchu mohou způsobit vybouleniny, použijte odvzdušňovací válec.
  • Dekorování – teď je ten správný čas přidat dekorativní prvky do pryskyřicové podlahy.
  • Závěrečný nátěr – je vhodné na závěr nanést vrstvu uzavíracího nátěru.
Aplikace - pokládka pryskyřicové podlahy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při dodržení pracovního postupu zvládne pryskyřicovou podlahu doma vylít i laik

Postup se zdá být náročný, ale při bližším pohledu se aplikace pryskyřicové podlahy svou namáhavostí až tolik neliší od pokládky jiného typu podlahy. Ovšem výsledek bude naprosto odlišný a jedinečný.

Publikováno: 20. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat