reklama

Bylinky a koření v kuchyni jsou základ, bez kterého se neobejdeme

Bylinky v kuchyni se využívají po staletí. Zkuste si otevřít kuchařskou knihu. Kolik najdete receptů bez využití koření? Asi hodně málo. Především masitá jídla se bez použití bylin neobejdou.

Bylinky mají v kuchyni takřka nezastupitelné využití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Používáte bylinky v kuchyni?

Bylinky v kuchyni se využívají většinou v sušeném stavu, kdy ztrácejí minimální množství silic. Některé bylinky jako petržel, bazalka, tymián nebo pažitka si značnou část svého aroma podrží při hloubkovém zmrazení, ty určitě nesušte. Během léta je možné některé bylinky využívat v čerstvém stavu.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Čerstvě natrhané mladé listy se hodí na chléb s máslem nebo jako doplněk salátů, do tvarohu a k zeleninovým pokrmům. Tučná jídla s nimi budou stravitelnější.

Řebříček před květem
Řebříček před květem (Zdroj: Ludmila Dušková)

Agastache mexická (Agastache mexicana)

Čerstvé listy jsou nenahraditelné při přípravě čajů nebo jako koření pro pokrmy z ryb, omáčky, polévky nebo saláty. Agastache připomíná francouzský estragon a spolehlivě jej může nahradit.

Agastache mexická
Agastache mexická (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pokud byste chtěli přestat sladit cukrem, oslaďte si listy agastache. Nejen, že dobře chutnají, ale jsou i velmi zdravé. Obsahované látky navíc zmírňují bolesti v krku a potíže z nachlazení.

Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium)

Je nepřehlédnutelnou součástí jarních bylinkových polévek, proto jej naše babičky pojmenovaly „polévková bylina“. Dává se do frankfurtské zelené omáčky, k rybám, vaječným pokrmům, k zelenině, i sýru. Přidávejte ho ale vždy až na konci vaření, aby aroma nevyprchalo.

Kerblík třebule
Kerblík třebule (Zdroj: Ludmila Dušková)

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Jemně nasekané listy okoření tvaroh, polévky, vaječné pokrmy i ryby. Výborně se hodí k okurkovému salátu. Listy musí být čerstvé a do vařených jídel je přidejte až na samém konci vaření. Květy jsou jedlé a mohou se s nimi zdobit saláty i nápoje.

Brutnák lékařský
Brutnák lékařský (Zdroj: Ludmila Dušková)

Měsíček lékařský (Callendula officinalis)

Pikantně chutnající květy ozdobí saláty i polévky. Zkuste omeletu nebo rýži s měsíčkem. Květy mohou posloužit i jako náhrada pravého šafránu. Víte, že naše babičky s nimi dobarvovaly máslo, sýry i polévky?

Měsíček lékařský
Měsíček lékařský (Zdroj: Ludmila Dušková)

Kmín kořenný (Carum carvi)

Hojně používanou bylinkou v kuchyni je kmín. Činí vydatnou domácí stravu snáze stravitelnou. Kmínová semena se přidávají k pečeni, do guláše, zelí, brambor, polévek, salátů i na chleba.

Kmín kořenný
Kmín kořenný (Zdroj: Ludmila Dušková)

Na zažívání

Asi 50 kmínových semen roztlučte v hmoždíři a pak přelijte 3/4 čisté pálenky. Obsah nechte asi 10 dní vyluhovat. Panáček po tučném nebo nadýmavém jídle učiní zázrak.

Sléz lesní (Malva silvestris)

Listy se připravují jako špenát a přidávají jako obloha k zeleninovým jídlům. Naše babičky připravovaly ze slézu lehce stravitelnou kaši pro děti.

Sléz lesní
Sléz lesní (Zdroj: Ludmila Dušková)

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Z listů se připravuje čaj podporující trávení. Pokud přidáte k černému čaji zavinutku, získáte chuť oblíbeného čaje Earl Grey. Jedlé listy mohou zdobit saláty.

Zavinutka podvojná
Zavinutka podvojná (Zdroj: Ludmila Dušková)

Domácí limonáda z monardy

Odstřihněte asi 6 květů a přidejte je do 1/2 l vroucí vody. Roztok nechte vychladnout. Pak k němu přidejte šťávu z jednoho citronu, podle chuti doslaďte a doplňte perlivou minerálkou. Stejně se připraví i nápoj z meduňky, máty a agastache.

Majoránka zahradní (Organum majorana)

Tato bylinka nesmí ve vaší kuchyni chybět. Hodí se do polévek, bramboráků, gulášů, pizzy, uzenin. V Německu se jí říká „buřtové koření“.

Zkuste brambory s majoránkovu krustou

Vezměte menší brambory, které se rychleji opečou. Rozřízněte ja ne polovinu a položte řeznou plochou na vymaštěný plech. Zapékejte při 200 °C asi 30 minut. K přípravě krusty operte větší svazek majoránky, osušte a nadrobno nasekejte. Asi 3/4 množství smíchejte s 50 g nasekaných slunečnicových semen a 1 lžičkou semen černuchy damašské. Brambory obraťte, posypte směsí a jemně pokapejte olejem. Nechte pak ještě 10 minut zapékat a před podáním dozdobte zbytkem majoránky.

Majoránka zahradní
Majoránka zahradní (Zdroj: Ludmila Dušková)

Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Čerstvá se používá na salát, ale přidává se i do polévek a omáček. Je možné ji podusit a připravit jako chutný špenát. Chutná slaně. Komu by připadala hořká, může ji před použitím krátce ponořit do horké vody.

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)

Pouze špetka postačí k ochucení masa, drůbeže či ryb.

Příprava bylinkového oleje nebo octa

Vložte větvičku rozmarýny do oleje a nechte několik dní vyluhovat, pak ji vyndejte. Získáte aromatický základ pro salátový dresink.

Rozmarýna lékařská
Rozmarýna lékařská (Zdroj: Ludmila Dušková)

Routa vonná (Ruta graveolens)

Jemně nasekané listy okoření saláty a bylinkové omáčky. Skopové maso, drůbež a paštiky dostanou s routou zvláštní příchuť. Routa nechyběla na žádné babiččině zahrádce.

Routa vonná
Routa vonná (Zdroj: Ludmila Dušková)

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)

Hořce chutnající čaj z řimbaby podávaly porodní “báby“ při porodech jako prostředek urychlující odchod plodového lůžka. V současné době se využívá při bolestech hlavy a migréně. Sušená nať odpuzuje moly.

Řimbaba obecná
Řimbaba obecná (Zdroj: Ludmila Dušková)

Violka vonná (Viola odorata)

Jemné vonné listy dávají zvláštní příchuť zeleninovým salátům. Naše babičky květy fialek proslazovaly a využívaly jako ozdobu cukroví.

Fialky
Fialky (Zdroj: Ludmila Dušková)

Tak vidíte, použití bylinek v kuchyni je zábava a vaše pokrmy povýší na vyšší level. Nebojte se jejich využití a pusťte se do vaření.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 2. 8. 2023, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková