reklama

Ochraňte zeleninu na záhonech před nájezdy slimáků

Teplé počasí přeje nejen našim rostlinám, ale i škůdcům. Jedním z nich je slimák nebo plzák. Přes den je schovaný ve vlhkém tmavé úkrytu a v noci vyráží za potravou. Jak předejít likvidaci naší zeleniny či jahod? Existuje nějaká prevence, jak zabránit jeho nájezdům? Poradíme několik dobrých rad.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

1. Slimáci milují vlhko

Slimákům se daří v teplém vlhku, proto bychom se měli snažit tuto možnost úkrytu eliminovat. Pokud večer zalijeme zahrádku, vytvoříme slimákům vítané prostředí, za kterým se budou stahovat ve velkém. Jestliže ovšem zalijeme ráno, tedy relativně po chladnější noci, dáme rostlinám potřebnou vláhu a přitom nepodpoříme výskyt slimáků. Zároveň také odstraníme ze zahrady všechna možná zákoutí, jako jsou volně ležící kameny, kusy prken a pod. Také vysoká tráva je vhodným místem pro obydlí pro slimáky. Sekejte i v odlelhlých místech.

Invaze slimáků na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Slimáci mají rádi teplo a vlhko

2. Přichystejte slimákům pasti

Slimák je známý násoska, který se rád napije piva. Využijte toho a připravte mu důmyslnou past. Zapusťte do země na kraj záhonu velkou sklenici, popř. PET lahev s uříznutým vrškem. Nechte cca 1 cm okraj lahve vyčnívat nad povrch, abyste do pasti nechytali také ostatní obyvatele záhonů. Nalijte do cca 1/3 pivo a snažte se past denně kontrolovat.

3. Ochraňte záhony

Slimáci nemají rádi ostré hrany. Pokud tedy okolo záhonu položíte hradbičku ze slámy, slimáci se přes ní nedostanou. Stejným způsobem může fungovat lógr z kávy. Použít můžete i piliny, buď je rozházíte na záhon, nebo z nic opět vytvoříte zábranu. Sůl má tendenci slimáky rozleptat, bohužel po prvním dešti můžete aplikaci zopakovat.

Ochrana před slimáky
Dobré jsou i piliny, které můžete rozsypat přímo do záhonu (Zdroj: archiv FTV Prima)
Seno je dobrá bariéra
Seno může vytvořit mechanickou bariéru a zabránit slimákům vniknout na záhonek (Zdroj: archiv FTV Prima)

4. Použijte k likvidaci jiného predátora

Všeobecně se ví, že slimáky likviduje kachna známá jako indický běžec. Výhodou je, že likviduje i méně obvyklé španělské plzáky, ovšem spolu se slizskými nájezdníky umí zlikvidovat i zeleninu na záhonu. Další možností je využít práce parazitů - konkrétně hlístice rodu Phasmarhabditis hermafrodita. Množí se uměle v laboratořích, pro ostatní tvory včetně lidí, psů a koček na zahradě je naprosto neškodná. Parazituje výhradně na slimácích. Nevýhodou je, že se musí každý rok nasadit nová dávka.

Kachna indický běžec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kachna indický běžec

5. Využijte rostliny, které slimáky odpuzují

Pokud na záhonky vysadíte rostliny, které slimákům nevoní, můžete si záhony ochránit. Bohužel tato metoda není stoprocentní. Na některé jedince to prostě nefunguje. Osvědčené jsou aromatické bylinky, jako například máta, česnek, pažitka, zázvor, řeřicha. Z květin to mohou být lobelky, oměj, fialky, pryskyřník, rozchodník nebo třeba denivka. 

 

6. Využijte chemii na přírodní bázi

K likvidaci lze využít i přípravky na přírodní bázi. Pokud použijete moluskocidní přípravek Desimo Duo, budeme působit proti slimákům preventivně. Jedná se o návnadu v podobě granulátu, který se rozhodí po záhonech. Působí za vlhka, slimáci jí pozřou a uhynou. Granule obsahuj hořké činidlo, které zabrání náhodnému pozření domácími mazlíčky.

Slimák leze na granulích
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Granule jsou nezávadné pro ostatní zvířata

Dalším bezpečným způsobem ochrany před slimáky a plzáky je přípravek NATRIA PROTI SLIMÁKŮM A PLZÁKŮM. Účinná látka je čistě přírodního původu. Granulát působí lákavě na slimáky, takže přestanou okusovat naše rostliny a vrhnou se na přípravek. Po požití zalezou do svých úkrytů, kde uhynou. Nezůstávají tedy mrtvolky na záhonech. Oba přípravky jsou odolné dešti. Neškodí ostatním zvířatům, tedy našim domácím mazlíčkům i dalším zvířatům, jako jsou ptáci či ježci.

Publikováno: 7. 6. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce