reklama

Podle čeho vybrat vhodnou kytaru?

Výběr nového nástroje je komplikované téma. Výběr kytary záleží na mnoha kritériích, a není to jen cena nebo výrobce. Jaké parametry jsou důležité? Která kytara je pro vás ta pravá? Pokud si sami na tyto otázky neumíte odpovědět, nechte si poradit od odborníků, kteří toho o kytarách vědí mnohem více než vy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správný výběr kytary

Máte doma hudebně nadaného člena rodiny? Pokud se rozhodl pro kytaru, jistě jste ho podpořili a koupili vhodný hudební nástroj. Jenže jste asi v obchodě hned zjistili, že výběr kytary není jen o tom, která se vám vizuálně líbí. Výběr kytary je ovlivněn dalšími kritérii. Zkušený podavač by vám měl umět poradit.

Kvalitnější nástroj je vždy příjemnější na dotyk, lépe zní, lépe se na něm hraje a snadněji učí. Vyberte si proto už na samém začátku takovou kytaru, která vás bude motivovat k další hře i při prvních překážkách. V obchodě byste pak prodavače měli informovat, zda kupujete kytaru pro sebe nebo pro dítě – a jak je to dítě staré a velké.

Když se podíváte na katalog kytar nebo nahlédnete do obchodu s hudebninami, všimněte si, že každá kytara je malinko odlišná. Čím to je? Kytary se staví většinou na míru určitým hudebníkům podle jejich tělesných proporcí. Tzv. univerzální kytary v obchodech jsou pak stavěny podle výšky člověka v průměru, podle délky jeho paží a velikosti dlaní.

V obchodě vás asi překvapí velký výběr nejrůznějších typů kytar
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V obchodě vás asi překvapí velký výběr nejrůznějších typů kytar

Kytary se také odlišují podle toho, jaký žánr se na ně bude hrát, Koncertní kytara je odlišná od kytary, na kterou budete hrát u táboráku. Také už dnes seženete kytaru i pro leváka, což se dříve řešilo složitěji zrcadlovým otočením strun a obráceným způsobem hraní.

Velmi důležitý je typ dřeva a kvalita zpracování

Např. tradiční salonní kytara se smrkovou deskou a mahagonovým tělem sapele, nazývaná parlour, se vyznačuje zejména neuvěřitelnou kompaktností. Pokud patříte mezi kytaristy v pohybu, zvažte koupi jednoho z těchto naprosto plnohodnotných nástrojů.

Zvládnete si sami vyměnit struny?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvládnete si sami vyměnit struny?

Jumbo kytara (minijumbo, jumbo a superjumbo) se prodává překvapivě podle velikosti, a vyznačuje se  lepší odezvou při basových frekvencích. Má zvětšenou zadní část těla. Pokud hledáte nástroj s výrazným, tučným zvukem a solidní hlasitostí, vyzkoušejte právě jumbo.

Westernové kytaře se často říká dreadnought. Je to typ akustické kytary, která vyniká velkým tělem a stejně velkým zvukem. Dreadnought je nástroj bohatý na basy, čistý v oblasti výšek, a díky velkému tělu i hlasitý. Nástroj nabízí nezaměnitelný klasický tvar a všestranný, velmi příjemný zvuk.

Vybírejte také podle toho, kdo na kytaru bude hrát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte také podle toho, kdo na kytaru bude hrát

Typy dřeva:

  • mahagon – používá se na krky a těla kytar
  • lípa a smrk – je vidět zejména u levnějších modelů
  • palisandr – hmatník kytar
  • javor – základní dřevo mnoha krků
  • eben – používá se zejména na výrobu hmatníků dražších kytar

Drahé nástroje jsou vždy vybaveny lepšími dřevinami, lepšími součástkami a jsou profesionálně nastaveny tak, aby se na ně hrálo co nejpohodlněji, a proto tomu odpovídá právě vysoká cena. Pro začátky určitě nevybírejte drahou kytaru, ale ani levnou. Spíše zvolte zlatý střed. Dejte na intuici, a která kytara vám v obchodě jako první padne do oka, tu si vyzkoušejte. Je to jako s kouzelnými hůlkami – i kytara si vybírá svého hudebníka. Nezapomeňte si ke kytaře pořídit také pouzdro (futrál), protože tak budete mít jistotu, že se kytaře doma bez dozoru nic zlého nestane.

Nezbytné je pouzdro na kytaru, které zaručuje, že se s nástrojem nic nestane
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezbytné je pouzdro na kytaru, které zaručuje, že se s nástrojem nic nestane

Věnujte se jí, a to nejen hraním. Kytary potřebují údržbu a péči. Pokud si nevěříte, a bojíte si i vyměnit struny, abyste své dřevěné krásce neublížili, nechte ji odborně seřídit a ošetřit v servisu pro hudební nástroje, kde nejen vymění struny, ale také kytaru naladí, zkontrolují hmatník a celý krk, prohnutí krku, tělo kytary a vyzkouší, zda není potřeba upravit nulový pražec či kobylku.

Posazení nultého pražce zajišťuje i znění strun
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posazení nultého pražce zajišťuje i znění strun

Správný a citlivý výběr může zaručit, že jednou z vašeho dítěte může vyrůst nový kytarový virtuos – anebo vám alespoň večer zahraje vaše oblíbené písničky u ohně.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu, gear4music.cz, muziker.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová