reklama

Připravte si sirup z bylinek na mnoho neduhů

Přichystejte si sirup z bylinek, který využijete v každé situaci. Od jara až do podzimu můžete ze zahrad sklízet nejen zeleninu, ale také bohatou úrodu bylinek. Tyto bylinky slouží nejenom jako koření do kuchyně, ale mohou být základem pro výrobu posilujícího a extrémně zdravého sirupu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S čím pomůže sirup z bylinek?

Chcete mít po ruce sirup z bylinek, který vám pomůže s různými potížemi? Vyzkoušejte bylinky, jako je šalvěj, máta, třezalka, kopřiva, jitrocel, meduňka, tymián nebo rozmarýn. Všechny jsou známé svými léčivými vlastnostmi, takže sirup z nich vyrobený bude doslova léčivým elixírem, který vám pomůže překonat nejčastější nemoci, jako jsou rýmy a nachlazení. Příprava tohoto sirupu je navíc velmi jednoduchá a také levná, takže se nemusíte obávat zbytečných nákladů. MUDr. Mlčoch na webu Bylinky pro všechny uvádí účinky níže vypsaných bylinek na zdraví.

Máta, šalvěj, meduňka

Tyto tři bylinky dodají sirupu příjemnou vůni, zároveň mají i další příznivé účinky. Máta má pozitivní vliv na žaludeční potíže, křeče i nechutenství, šalvěj je známá pro své účinky na nechutenství, průjmy i nadýmání a meduňka stejně tak hraje roli ve správném trávení a zažívání, zároveň i při kašli.

Kopřiva

Kopřiva je známou léčivkou, i když se ji často ze zahrad snažíme vymýtit. Obecně se využívá k detoxikaci celého organismu, má pozitivní vliv při zahlenění, nemocech plic i virových a bakteriálních infekcích, ale i při mnoha dalších zdravotních problémech.

Jitrocel

Bylinka, která roste snad na každé zahradě, to je jitrocel kopinatý. Sirup z něj můžete často koupit už hotový a užívá se především k usnadnění vykašlávání a uvolňování hlenů.

Rozmarýn a tymián

Tato dvojice je známá především z kuchyně jako koření určené na maso. Jsou to ale i bojovníci s chorobami. "Tymián působí příznivě proti kašli, zánětům i plísním, rozmarýn má pozitivní účinek na trávicí soustavu a celkově posiluje organismus", píše MUDr. Mlčoch.

Na sirup z bylinek budete potřebovat:

  • cukr
  • uzavíratelnou sklenici
  • bylinky
Vhodné bylinky najdete na zahradě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vhodné bylinky najdete na zahradě
Budete potřebovat jen cukr a bylinky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Budete potřebovat jen cukr a bylinky

Recept na sirup z bylinek je velmi jednoduchý a budete potřebovat jen několik základních surovin, a to cukr a bylinky. Ty přitom musí být dokonale suché, aby se sirup neznehodnotil.

Na dno dejte byliny a zasypte cukrem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na dno dejte byliny a zasypte cukrem

Dále budete potřebovat nádobu s uzavíratelným víkem. Začněte tím, že na dno dáte vrstvu bylinek. Na ni nasypejte vrstvu cukru a opět pokračujte vrstvou bylinek.

Vrstvěte, dokud nebude sklenice plná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrstvěte, dokud nebude sklenice plná

Pokračujte střídáním těchto dvou surovin, dokud nebude sklenice plná, případně dokud vám nedojdou bylinky nebo cukr. Sklenici uzavřete a uložte ji nejlépe na slunné a teplé místo. Bylinky začnou postupně uvolňovat aromatické i účinné látky, které se smíchají s cukrem, a vznikne tak hustý sirup.

Jak sirup z bylinek užívat?

Doporučené dávkování sirupu je jedna až dvě lžičky denně. Sirup z bylinek můžete rozmíchat ve sklenici vody a následně vypít, nebo ho užívat samotný. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 1. 3. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová