reklama

Pokojovky ostříhejte a přesaďte, vyvarujte se ale chyb

Dny se prodlužují a je i vcelku teplo. Počasí je však deštivé, a tak si hledáme nejrůznější aktivity v domácnosti. S prodlužujícími se dny přichází čas jarní péče o pokojové rostliny. Co bychom jim měli dopřát a jakých chyb se musíme vyvarovat, to si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní péče o pokojové rostliny spočívá nejen v jejich přesazení

Jarní péče o pokojové rostliny aneb Jak zajistit jejich skvělou kondici

Jarní péče o pokojové rostliny musí začít jejich důkladnou prohlídkou. Prohlédněte stav nejen rostliny, ale i substrátu. Ostříhejte suché listy a mírně nakypřete substrát v květináči. Po této proceduře vezměte rostliny do koupelny a dopřejte jim pořádnou sprchu.

Sprcha vlažné vody je pro pokojovou zeleň nesmírně prospěšná. Během zimního období, kdy jste rostlinám věnovali méně péče, se na listech usadilo až neuvěřitelné množství prachu, který máte teď jedinečnou možnost spláchnout. Kromě toho sprcha pomáhá i v boji proti savým škůdcům, protože perfektně nahradí rosení. Ale pozor, sprchujte vždy bez okrasného obalu – všechna voda musí ze substrátu odtéct.

Jaro a předjaří je vhodné využít i k řízkování pokojovek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaro a předjaří je vhodné využít i k řízkování pokojovek

Zjara však nikdy nedávejte pokojové rostliny na přímé slunce. To má čím dál větší sílu a před několika okamžiky vynesená zeleň ze sprchy může být poškozena přímým slunečním zářením, protože kapky vody působí jako lupa a sluneční záření zesilují.

Přesazování je nedílnou součástí jarní péče o pokojové rostliny

Jarní péče o pokojové rostliny je spojena také s jejich přesazováním. Některé rady ohledně sázení těchto druhů výhradně do kupovaného substrátu nejsou dobré, protože tento typ substrátu má při přímém použití několik zásadních negativ. Rychle slehává, a z toho důvodu také dokáže mohutně zadržovat vodu.

Pozor na zálivku tak akorát, moc vody škodí stejně tak jako dlouhodobě suchý substrát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor na zálivku tak akorát, moc vody škodí stejně tak jako dlouhodobě suchý substrát

Proto je vhodné kupovaný substrát namíchat v poměru 1:1 s půdou ze zahrádky, klidně do něj přidejte i perlit jako další prvek pro provzdušnění a přidejte i trochu písku. Jako podklad na dno použijte malé oblázky nebo keramzit.

Při přesazování pokojových rostlin nejprve rostlinu mírně zalijte, pak vyjměte z původního květináče. Prohlédněte stav kořenového systému, který je možné mírně zkrátit. Pro zasazení zvolte nádobu, která je průměrem o 3 až 5 cm větší. Po doplnění substrátu tento řádně kolem rostliny přitlačte a mírně zalijte. První hnojení tekutým přípravkem proveďte až nejdříve v polovině března.

Zdroj informací: zivekytky.cz

Publikováno: 29. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich