reklama

Znáte účinky listů bezu? Překvapí vás

Temné bobule a jemné listy má léčivý bez černý, který nejenže zdobí naše zahrady, ale může být také vynikajícím zdrojem pro přírodní léčivé přípravky. Přečtěte si více o tom, jak můžete využít listy a bobule bezu černého pro své zdraví.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je léčivý bez černý?

Léčivý bez černý (Sambucus nigra) je více než jen okrasná rostlina, která zdobí naše zahrady. Listy a bobule této rostliny mají dlouhou historii v tradiční lidové medicíně a jsou známé pro své léčebné vlastnosti. Že můžete využít jeho plody i květy asi víte, ale přehlížet byste rozhodně neměli ani jeho listy.

Využijte i listí, léčivý bez černý ho má pro vaše zdraví

Kromě bezových bobulí můžete trhat také bezové listí, které lze doma využít k přípravě obkladu. Podle MUDr. Zdeňka Mlčocha může tento obklad pozitivně působit na záněty, pohmožděniny, ostruhy a další výrůstky na patách nebo jiných kostech. Stačí rozmělnit listy a aplikovat je na bolavé místo nejlépe přes noc, aby se účinněji projevily. Bezové listy můžete rovněž použít zevně při léčbě revmatismu, bolestí namožených svalů, kloubů a podobných potíží.

Bezové listy nenechte bez povšimnutí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bezové listy nenechte bez povšimnutí

Jak na léčivý obklad z listí černého bezu?

Začněte jemným naklepáním listů, které pomůže uvolnit léčivé šťávy obsažené v listech. Poté přiložte list na postižené místo a připevněte ho obvazem. Nechte list působit po dobu alespoň jedné hodiny, aby se léčivé látky mohly účinně vstřebat do pokožky a přinesly tak požadované účinky.

Listy využijte jako obklad
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Listy využijte jako obklad

Od bolesti pomůže i bezinková tinktura

Bezinková tinktura je účinná při léčbě bolestivých kloubů, svalů a artrózy (Zdroj: MUDr. Zdeněk Mlčoch). Pokud trpíte bolestmi hlavy, můžete tinkturu užívat také vnitřně, ale pečlivě v tomto případě dodržujte dávkování. Pro přípravu bezinkové tinktury budete potřebovat bezové plody.

Z plodů bezu bude léčivá tinktura
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z plodů bezu bude léčivá tinktura

Připravte si uzavíratelnou sklenici, ideálně zavařovací, a do ní vložte bezinky. Lehce je rozmačkejte, aby uvolnily svou šťávu. Poté bobule zalijte vysokoprocentním alkoholem tak, aby byly zcela ponořené. Uzavřete sklenici a uložte ji na stinné místo, kde necháte tinkturu vylouhovat po dobu minimálně šesti týdnů. Jakmile uplyne určená doba, přeceďte bobule skrze jemné sítko nebo pláténko. Tuto šťávu poté nalijte zpět do zavařovací sklenice. Užívejte šťávu z bezu třikrát denně, abyste dosáhli maximálních léčebných účinků této tinktury. Pravidelné užívání šťávy je pak prevencí a přispívá k rychlejší léčbě.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 21. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová