reklama

Na vodní kámen se vyzbrojte octem a zubní pastou

Nenápadný domácí nepřítel zvaný vodní kámen je prakticky všudypřítomný. Nevyhýbá se pračce, myčce nebo varné konvici a po čase se usídlí na vodovodních bateriích, ve sprchových koutech a zaútočí i na napařovací žehličku. Nezbývá tak, než vyhlásit zákeřnému domácímu nepříteli válku a vyplatí se myslet i na prevenci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí nepřítel se jmenuje vodní kámen a ohrožuje i moderní chytré pračky (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí nepřítel zmizí i bez zbytečné chemie

Vodní kámen je domácí nepřítel vskutku záludný, protože s ním svádějí boj i ty nejpříkladnější hospodyňky. Jedná se o bělavý až žlutý povlak, který se usazuje v kuchyňských spotřebičích a na plochách, které přicházejí do častého kontaktu s vodou, protože vzniká postupným uvolňováním vápenatých a hořečnatých solí, které voda obsahuje.

S octem, kyselinou citronovou a zubní pastou bude koupelna zase zářivě čistá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S octem, kyselinou citronovou a zubní pastou bude koupelna zase zářivě čistá

Nánosy vodního kamene jsou nejen nevzhledné, ale snižují životnost domácích spotřebičů i účinnost pracích a mycích saponátů, a pokud je usazený třeba ve varné konvici, uvolňuje se pochopitelně i do nápojů, které ztrácejí svou lahodnou chuť.

K odstranění tohoto domácího nepřítele slouží celá řada chemických prostředků, řada z nich je určených přímo na jednotlivé druhy spotřebičů, ale existují i staré osvědčené recepty našich babiček, které jsou mnohdy účinnější, zdravější, levnější a většinou je máme doma vždy po ruce.

Ocet na všechno, jen ne na kameny

Nejúčinnější z nich je silná trojka ve složení kyselina citronová, jedlá soda a ocet. Právě ten je vynikající pomocník, když potřebujeme odstranit vodní kámen z varné konvice. Stačí si připravit silný roztok octa a vody v poměru 1:1, který nalijeme do konvice a necháme minimálně 30 minut působit. Ale lze ho tam ponechat i déle a teprve pak konvici zapnout a octovou vodu nechat vyvařit. Abychom se zbavili octového odéru, musíme pak varnou konvici minimálně dvakrát vyvařit čistou vodou.

Varná konvici jen s lehkým povlakem vodního kamene stačí vyčistit vyvařeným citronem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Varná konvici jen s lehkým povlakem vodního kamene stačí vyčistit vyvařeným citronem

Octový roztok lze použít prakticky na jakýkoliv povrch, nehodí se jenom k ošetření ploch z přírodního kamene, který by ho mohl nenávratně poničit.

Kyselina citronová do pračky a myčky

Pokud domácí nepřítel vodní kámen zaútočí na vanu, umyvadlo či sprchu, poslouží nám dobře nejen octový roztok, ale i kyselina citronová, která je vhodná zvláště na plastové komponenty, protože je šetrnější. A stejnou službu udělá pasta připravená z jedlé sody a teplé vody, kterou můžeme použít i na nerezové plochy – třeba dřezy nebo vodovodní baterie.

Vodní kámen ničí i sprchové hlavice, kterým pomůže třeba pasta z jedlé sody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vodní kámen ničí i sprchové hlavice, kterým pomůže třeba pasta z jedlé sody

Vodní kámen se usazuje i v pračkách a myčkách, u nichž je vhodnější použít kyselinu citronovou, kterou nasypeme do prázdného bubnu pračky a spotřebič pustíme, nejlépe na program vyvářka. Podobně postupujeme u myčky: kyselinu vsypeme buď do prázdné myčky, nebo do dávkovače a zapneme ji na nejdelší program.

Domácí nepřítel ohrožuje i žehličky

Zatímco v případě spotřebičů a nerezových ploch vytváří vodní kámen špinavě bílý povlak, u toalet se projevuje jako velmi nevzhledné tmavě šedé a hnědavé mapy, za což mohou bakterie, které se v toaletách vyskytují. K jeho odstranění nám opět poslouží litr octa, jehož jednu polovinu nalijeme do splachovací nádržky, druhou rovnou do záchodové mísy a necháme přes noc působit. Druhý den odstraníme zbytky vodního kamene štětkou a celková očista bude dokonána po několika spláchnutích.

Trochu složitější je odstranit domácího nepřítele z napařovací žehličky, ale pokud chceme, aby nám sloužila co nejlépe a nejdéle, nevyhneme se očistě od vodního kamene ani u ní. K jejímu vyčištění opět poslouží octový roztok, který se ale nesmí dostat do vnitřku přístroje. Žehličku proto vložíme opatrně do misky s nízkou hladinou octového roztoku a necháme několik hodin působit. A pokud se chceme vodnímu kameni zcela vyhnout, pak bychom měli u napařovacích žehliček důsledně používat jen destilovanou vodu, která neobsahuje minerály.

Základem je prevence

K čištění špatně dostupných míst, třeba v rozích sprchových koutů nebo kolem vodovodních baterií, poslouží i běžná zubní pasta, kterou na znečištěné místo nanášíme starým zubním kartáčkem. A mezi osvědčené domácí čisticí prostředky proti vodnímu kameni patří i pasta vyrobená z jedlé sody a coly.

Nejlepší ovšem je chovat se tak, aby neměl domácí nepřítel vodní kámen nejmenší šanci zaútočit. Tato ideální situace nastane ve chvíli, kdy budeme důsledně otírat do sucha všechny nerezové i další plochy, které se dostávají do kontaktu s vodou. V místech, kde je hodně tvrdá voda, se pak vyplatí investovat do změkčovače vody, který se montuje na přívodní potrubí vodovodního řadu.

Zdroj informací: www.expedo.cz; www.vladcemopu.cz

Publikováno: 12. 2. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová