reklama

Zatočte před dovolenou s kily nejen efektivně, ale i zdravě

Hubnutí před dovolenou podněcuje mnohé k tomu, aby sáhli po drastických a mnohdy i dost extrémních dietách. Jenže to není to zrovna ten nejlepší nápad. Rychlé hubnutí drastickým způsobem je zbytečné týrání lidského organismu, které může mít v konečném výsledku negativní dopad na vaše zdraví. Nevěříte? Povíme vám, co to s vámi může udělat. Prozradíme vám však rovněž, jak to můžete zvládnout i zdravým způsobem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hubnutí před dovolenou s vidinou pěkné siluety v plavkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hubnutí před dovolenou rychlým způsobem – proč je to špatné? 

Hubnutí před dovolenou pomocí extrémních diet nebo za použití drastického cvičení vám může ublížit hned v několika směrech. Mimo to nejde o efektivní hubnutí, protože místo tuku ztrácíte především vodu a také svaly. Ty jsou ale velmi důležité, ztrácet byste je rozhodně neměli. Takové hubnutí navíc není dlouhodobě udržitelné. Jenže když od něj ustoupíte a vrátíte se k normálnímu stravování, velmi rychle ztracená kila naberete zase zpátky.

Dojde k tzv. jojo efektu. V jeho rámci nezískáte zpět ztracené svaly, ale tuk. Tělo ještě k tomu zbytečně uvedete do stresu, což se spolu s nedostatkem živin může negativně projevit na kvalitě pleti, vlasů, nehtů, kostí, zubů, fungování orgánů i imunitního systému. Takové hubnutí vám může pořádně rozhodit váš metabolismus i psychiku a negativně se to odrazí i na energii pro každodenní aktivity – to pak může vést k únavě, podrážděnosti, problémům se spaním a k snížené produktivitě. 

A jak tedy hubnout před dovolenou zdravě a efektivně? 

Aby vaše hubnutí mělo smysl, mělo by být především konzistentní. Základem takového hubnutí je samozřejmě vylepšení jídelníčku, který by měl být ušitý vám na míru. Měl by tedy odpovídat vašim potřebám. Zjistěte si proto, kolik kalorií a živin denně skutečně potřebujete, a snažte se jíst vyváženě a pestře. Dbejte na to, aby ve vašem jídelníčku nechyběla zelenina, ovoce, bílkoviny, zdravé tuky a celozrnné výrobky. Neopomenutelnou součástí je potom i příjem dostatečného množství tekutin. 

Dejte si pozor, extrémními dietami docílíte úplně něčeho jiného než trvale shozených kilogramů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte si pozor, extrémními dietami docílíte úplně něčeho jiného než trvale shozených kilogramů

Bez pohybu zdravě nezhubnete 

Samozřejmě také nezapomeňte na pohybovou aktivitu. Bez pohybu to totiž vážně nepůjde. Nicméně, vážně nemusí jít o nic drastického, zkuste se prostě v průběhu dne pravidelně pohybovat. Dobrá je procházka, protažení i cvičení s činkami. Začněte ale pomalu a intenzitu cvičení postupně navyšujte. U hubnutí má důležitou roli i spánek a pohyb vám k dobrému spánku může pomoci. Kvalitní vyspání pak druhotně ovlivňuje endokrinní systém, hladiny hormonů, metabolismus, imunitu i chuť k jídlu. Spánek je rovněž důležitý i pro důkladnou regeneraci po cvičení a tvorbu svalů. 

Drastické cvičení bez předešlé přípravy vás může ve skutečnosti připravit o zdraví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drastické cvičení bez předešlé přípravy vás může ve skutečnosti připravit o zdraví

A jde to samozřejmě také ještě jinak 

Popravdě, spoustu žen po Novém roce děsí uvědomění, že za chvíli budou muset opět hubnout do plavek. Cítí se pod tlakem a sociální sítě a média situaci vůbec neulehčují, spíše naopak. Již v roce 2012 třeba Flinders University v Austrálii zjistila, že ženy, když se mají samy sebe představit v plavkách, mají depresi a úzkosti. A i proto je mnohem důležitější pomalé hubnutí, které je založeno na jiných motivačních základech než jen na samotném hubnutí do plavek na dovolenou. Rovněž to poukazuje na další potřebu mnoha žen, které ve skutečnosti místo nějakého hubnutí do plavek, potřebují především zvednout své sebevědomí. 

Zdroj informací: cestujemeceskem.cz; businessinsider.com; nutritionpro.cz

Publikováno: 8. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová