reklama

Umíte si vybrat správné osvětlení do vašeho domova?

Rozhodujete se, jaké osvětlení zvolíte do vaší domácnosti? Před jeho pořízením je důležité si vše důkladně promyslet nejen z pohledu vaší peněženky, ale i prostoru, který má osvětlovat. Vhodně zvolené osvětlení ve vašem domově prospěje nejen všem členům domácnosti, ale ještě navodí tu správnou atmosféru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodně zvolené osvětlení vytvoří ve vašem domově příjemnou atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodně zvolené osvětlení do vašeho domova

V dnešní době již nemusíte trávit čas doma v přítmí, nebo naopak v nepříjemně silném světle, které vás oslňuje. Vhodně zvolené osvětlení podle jednotlivých místností je důležité pro vaše zdraví. Chrání oči, stimuluje mozek, a také má za následek, že se můžete lépe soustředit. Rovněž navozuje příjemnou atmosféru, a tím i duševní pohodu. Důležitý je dostatek denního světla v interiéru, které střídá světlo umělé, které by se mělo dostat do celého prostoru. Pokud tedy uvažujte o zlepšené vašeho osvětlení nebo jen chcete příjemnou změnu, nejdříve si vše dostatečně promyslete. Každá místnost plní jiný účel, a s tím je spojen i zdroj osvětlení. Jiné osvětlení budete potřebovat v obývacím pokoji, jiné na chodbě nebo v dětském pokojíčku.

Vhodně zvolené osvětlení podle činností

Při plánování osvětlení je nutné brát v úvahu individuální potřeby podle místností vašeho domova a jeho členů. Jde o dostatek světla pro činnosti, které budete v jednotlivých místnostech vykonávat, a s tím souvisí i jeho intenzita. U jídelního stolu můžete potřebovat kvalitní osvětlení při čtení nebo psaní a jindy zase příjemné tlumené osvětlení při navození té správné atmosféry u slavnostní večeře. Vhodně zvolené hlavní osvětlení v dětském pokojíčku by mělo osvětlit celý prostor a zároveň by měl pokojíček obsahovat i přídavné světlo, které by mělo být umístěno vedle postele. Další kvalitní osvětlení bude nutné u pracovní plochy nebo psacího stolu. 

U jídelního stolu zvolte osvětlení, u kterého můžete korigovat jeho intenzitu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U jídelního stolu zvolte osvětlení, u kterého můžete korigovat jeho intenzitu

Rozličná osvětlení

Při plánování je dobré myslet i na kombinaci a množství různých druhů svítidel. Jedná se o vhodně zvolené osvětlení, které se bude postupně rozsvěcet podle aktuální potřeby. Určitě je dobré se vyhnout tmavým koutům ve vašem interiéru díky nedostatečnému počtu světelných zdrojů. Teplé světlo je do vašeho domova vhodné. Díky moderním technologiím si můžete světlo v průběhu dne měnit automaticky od teplé bílé po studenou bílou a zpět na teplou bílou. Tento přechod simuluje průběh slunečního svitu během celého dne. Na čtení nebo sledování tabletu či mobilního telefonu je vhodné teplé světlo z lampičky. Tím se „rozbije“ modré světlo, které se na večer nedoporučuje.

U pracovního nebo psacího stolu zvolte osvětlení, které osvětlí celou plochu – například závěsné svítidlo nebo LED světlo umístěné v poličce nebo nábytku. Dobrá volba bude samostatné svítidlo umístěné nad pracovním nebo psacím stolem, které osvítí celou plochu v dostatečné intenzitě. Do předsíně si vyberte světla všesměrová. Další by mělo být jedno hlavní osvětlení, které využijete při úklidu. Nepřímé vedlejší osvětlení je vhodné na schodiště do vašeho domu a oceníte jej v noci nebo večer. Ideální je vybrat osvětlení s integrovaným senzorem, který reaguje na pohyb. Výhodou je, že při odchodu z domu anebo bytu můžete „zapomenout“ zhasnout, světlo se po chvilce zhasne samo.

V chodbě je dobré zvolit osvětlení s integrovaným obvodem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V chodbě je dobré zvolit osvětlení s integrovaným obvodem

Kombinace osvětlení

Velmi efektivní je využití kombinace rozptýleného a přímého osvětlení. Hlavním znakem rozptýleného světla je jeho měkkost, která je velmi příjemná a poskytuje prostoru celkové osvětlení. Rozptýleného světla nejlépe docílíte použitím světla s opálovým nebo papírovým stínidlem. To je vhodné na osvětlení chodby nebo předsíně. Díky tomu vhodně zvolené osvětlení své světlo nesoustředí jen do jednoho bodu, ale je stínidlem rozptýleno do okolí a zároveň i „změkčeno“. Oproti tomu přímé osvětlení je nutné nasměrovat konkrétním směrem. Kovové stínidlo je ideálním doplňkem přímého osvětlení a poslouží svému účelu zvýraznit určitý povrch.

Na co si dát pozor

Při výběru místa osvětlení by nemělo nikoho zbytečné oslňovat, neměl by být vidět zdroj světla. S tím souvisí i správně zvolená výška osvětlení. Rovněž neinstalujte světla s integrovaným senzorem do prostor, kde chcete déle svítit a jen neprocházíte.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, lightworks.cz

Publikováno: 23. 1. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská