reklama

Namísto novoročních předsevzetí budujte tzv. mikronávyky

Předsevzali jste si, že v tomto roce budete jíst zdravěji, víc se hýbat, a ještě i něco ušetříte? Zvyk vstupovat do nového období s určitými cíli je starý tisíce let a v modifikované podobě ho znali už i staří Babylóňané či Římané. Podle skeptiků je ale stejně staré i poznání, že cíle se o mnoho jednodušeji stanovují, než plní. Je to důvod vyhýbat se předsevzetím?

i (Zdroj: SodaStream)
Nebojte se předsevzetí, k domácímu cvičení se perfektně hodí lahve s vodou (Zdroj: SodaStream)

Buďte realisté

Naše osobní cíle a výzvy jsou pravidelně monitorované i ve stovkách různých průzkumů, a díky tomu mají dokonce svoje vlastní statistiky. Jejich výsledky naznačují, že počet těch, kteří při plnění předsevzetí vytrvají, se řádově pohybuje v jednotkách procent. Namísto demotivujících čísel je ale důležitější zajímat se o to, proč je tomu tak.

Podle jedné ze zahraničních studií, které se novoročními předsevzetími zaobíraly, až 35 % tázaných uvedlo, že důvodem nesplnění jejich novoročních předsevzetí byly nereálné cíle. Co z toho vyplývá? Abychom novoroční předsevzetí dokázali naplnit, měla by být realistická a konkrétní. Namísto velkolepých cílů se proto stále více hovoří o budování tzv. mikronávyků, pomocí kterých je možné dopracovat se k cíli postupně a systematicky. Mikronávyky jsou totiž malé, lehce splnitelné cíle, které nenásilně upraví každodenní rutinu.

Postupně zajděte dál

Jak ukázal jeden z posledních průzkumů*, většina novoročních předsevzetí v Česku se vloni týkala životního stylu. Až polovina tázaných uvedla, že by se chtěli zdravěji stravovat, případně snížit svoji hmotnost, 37 % plánovalo víc sportovat. Pokud se k nim v tomto roce chcete přidat i vy, plánujte „opatrněji“, ale o to konkrétněji. Jestliže chcete víc cvičit, namísto tří návštěv fitness centra týdně se raději nejdříve „zavažte“ k 10 minutám cvičení každé ráno.

Vyberte si krátkou sestavu cviků, na což stačí i jednoduchý e-book nebo video z internetu, a začněte. Důležité je stanovit si přesný čas, nastavit budík či připomínku v telefonu a vydržet. Postupně přidávejte další mikronávyky – například namísto výtahu používejte schody. Když si ve vašem každodenním životě zvyknete na víc pohybu a sebedisciplíny, i kupa permanentek do fitness centra se změní na další racionální rozhodnutí.

Pijte dostatek vody
i (Zdroj: SodaStream)
Pijte dostatek vody

Motivační domino

Kouzlo tzv. mikronávyků spočívá v jejich domino efektu. Jinými slovy, i malá změna v každodenním životě postupně spouští lavinu dalších změn, které celkový efekt ještě znásobí a současně posílí vaši motivaci k dalším změnám. Začali jste pravidelně cvičit? Byla by škoda neupravit i jídelníček. Pokud například potřebujete snížit příjem cukru, zaveďte pravidlo, že přestanete nakupovat slazené nápoje. Jako alternativu zvolte vodu ochucenou kousky ovoce či bylinek, kterou si připravíte sami.

Pokud jste zvyklí na sycené limonády, začněte používat výrobník perlivé vody. Budete překvapení, kolik tím ušetříte zbytečných kalorií, nákupů a v neposlední řadě financí. Jak? Litr vody naperlené doma ve výrobníku vody vychází jen na 2,99 Kč. Průměrná cena perlivé vody kupované v obchodě se přitom pohybuje kolem 9 Kč za litr, což je téměř o 70 % více. O limonádách ani nemluvě, tam se cena pohybuje v desítkách korun. Když si to tedy celé spočítáte, za rok můžete ušetřit řádově několik tisíc korun. Mimochodem, věděli jste, že 30 % Čechů si mezi svoje novoroční předsevzetí dává i zlepšení v oblasti financí?  První krok k jeho naplnění jste právě udělali.

Znovupoužitelné lahve sníží plastový odpad
i (Zdroj: SodaStream)
Znovupoužitelné lahve sníží plastový odpad

Více lidí, větší efekt

To, že velkolepá novoroční předsevzetí ve většině případů nepřinášejí vytouženou změnu, ještě neznamená, že byste ve svém životě měli upouštět od tzv. vyšších cílů. Zmíněné mikronávyky totiž v konečném důsledku mohou přispět i k významnějším globálním změnám, když si je osvojí dostatečný počet lidí. Tuto filozofii prosazuje stále více společností a organizací. Je dokázáno, že nejvíc se na tvorbě jednorázového plastového odpadu podílejí právě jednorázové nápojové lahve, které končí na skládkách i v oceánech v milionech tun. Nápoje si proto připravujte doma – z vodovodu a do znovu použitelných lahví.

Víte, že:

Jen během roku 2022 takovýmto způsobem zákazníci SodaStream ušetřili přírodu od víc než 5 miliard jednorázových plastových lahví. Z toho jen české domácnosti s výrobníkem SodaStream přispěly k úspoře 71,5 milionu 1,5l  (215 milionů 0,5l) plastových lahví. A to je jen další důkaz toho, že mikronávyky mohou být cestou ke skutečné a udržitelné změně.

Zdroj informací: SodaStream

Publikováno: 24. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce