reklama

Neobyčejně obyčejné švestky

Švestky pro zdraví jsou pravým požehnáním. Toto oblíbené a u nás hojně rozšířené ovoce navíc neztrácí některé své léčivé vlastnosti ani tepelnou úpravou. Takže si klidně dopřejte občas nějakou tu domácí švestkovou terapii.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jsou sice běžným ovocem, ale švestky pro zdraví mají cenu zlata (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Švestky i pro vaše zdraví

Čím to je, že švestky pro zdraví mají tak blahodárný vliv? Způsobuje to především řada minerálů a vitaminů, které obsahují. Takže naše zdánlivě „obyčejná“ švestka je vlastně neobyčejnou zásobárnou vápníku, zinku, draslíku, hořčíku a železa, a to spolu s vitaminy skupiny B a s vitaminem E. Doplňuje je rostlinný flavonoid rutin, který příznivě ovlivňuje pružnost cév, pomáhá při obtížích s křečovými žílami, hemoroidy a také při vysokém tlaku.

Zázračná švestková voda

Švestky pro zdraví si dopřávejte v jakékoliv podobě, protože například rutin z nich nezmizí ani tepelnou úpravou v kompotech, povidlech nebo v nejrůznějších koláčích a buchtách. Připravit si z nich můžete také lehce léčivý švestkový nápoj: stačí večer švestky naložit do vody, přes noc nechat louhovat a ráno začít popíjet.

Léčivý rutin nezmizí ani po tepelném zpracování, takže ho obsahují i oblíbená povidla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivý rutin nezmizí ani po tepelném zpracování, takže ho obsahují i oblíbená povidla

Sušené švestky zase obsahují hodně pektinu, tedy vlákniny působící blahodárně na trávení. Ale pokud máte sklony k průjmům, nepřehánějte to s nimi, protože ve švestkách je i hodně kyseliny ovocné, která má projímavé účinky. Podle některých odborných studií neřekly švestky v alternativní medicíně zdaleka své poslední slovo, protože se zdá, že jich lze využít i v léčbě kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Co jste o švestkách možná nevěděli:

  • Není švestka jako švestka – na světě existuje kolem 2000 odrůd tohoto chutného ovoce.
  • Švestky pocházejí z Kavkazu, odkud se postupně rozšířily po celém světě. Do Čech je dovezl císař Karel IV., a právě po něm se jim ještě dnes říká v některých krajích karlata, karlátka nebo kadlata. O jejich oblibě a rozšíření svědčí i další rozšířené lidové názvy, třeba trnka nebo slivka.
  • Vyzkoušet můžete rovněž švestky pro zdraví duše, protože podporují tvorbu hormonu dobré nálady – endorfinu. A ten se hodí každému, ale nejvíce tomu, koho občas trápí chmury nebo deprese.
  • Švestkové pecky nevyhazujte, usušte je a přidejte do výplně zdravotních polštářků, neboť ulevují od bolesti zad.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; www.nzip.cz; www.vitalpoint.cz

Publikováno: 24. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová