reklama

Voskování lyží a údržbu svěřte odborníkům

Na začátku lyžařské sezóny bychom měli věnovat pozornost lyžím, běžkám i snowboardům – minimálně co se týče voskování. Voskování snižuje tření mezi lyží a sněhem, což umožňuje rychlejší a plynulejší lyžování. Rovněž chrání skluznici lyže před poškozením a prodlužuje její životnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Umíte správně voskovat lyže, snowboard a běžky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na voskování lyží?

Naučit se mazat si sjezdové lyže nebo běžky je užitečná dovednost, která vám v průběhu sezóny ušetří peníze – zejména pokud se jedná o základní servis. Každý zarytý lyžař by si měl umět navoskovat lyže sám, ale moderní servisní služby nabízejí vskutku netušené možnosti, jak pečovat o lyže a vázání.

Voskování lyží a běžek rozhodně není jen běžnou údržbou, ale jednou z klíčových částí servisu lyží, která výrazně ovlivní schopnosti lyžovat efektivně a bezpečně. Pokud budete mít pocit, že to není ono nebo má skluznice smutnou šedou barvu, sáhněte po vosku.

Užít si lyžování na sjezdovce nebo válet na běžkách znamená mít dobře namazáno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Užít si lyžování na sjezdovce nebo válet na běžkách znamená mít dobře namazáno

Než sáhnete po vosku

Brousit lyže nemusíte před každou sezónou. Broušení hran zásadně ovlivňuje jízdní vlastnosti lyží. Každé broušení totiž ubírá z hran i skluznice materiál, díky čemuž se i snižuje životnost lyží. K broušení byste měli přistoupit, až když vám lyže ujíždějí na tvrdším povrchu. Pokud zhodnotíte, že vaše lyže opravdu potřebují naostřit hrany, začněte právě s ostřením. Vyhnete se tím poškození nového vosku na krajích skluznice.

Chemický přípravek ve spreji odstraní starý vosk
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Chemický přípravek ve spreji odstraní starý vosk

Proč voskovat?

Pokud lyže nejsou schopny odpuzovat vodu, přilepí se ke sněhu a brání volnému klouzání. Kromě toho jsou nenamazané lyže náchylné ke korozi, zejména na hranách, a proto jsou náchylnější například k promáčknutí, které je nebezpečné. Správná údržba lyží zajišťuje lepší skluz za všech sněhových podmínek, takže můžete lyžovat rychleji a plynuleji. Díky tomu bude zatáčení a ovládání lyží snazší a předvídatelnější.

Každá skluznice potřebuje minimální skluzový odpor vůči sněhu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Každá skluznice potřebuje minimální skluzový odpor vůči sněhu
  • Univerzální vosky – ideální pro začátečníky a rekreační lyžaře či běžkaře, kteří nechtějí investovat do více druhů vosků. Fungují dobře ve většině podmínek. Jsou dobré pro běžné lyžování nebo běžkování na střediscích a upravených trasách, kde nejsou extrémní podmínky. 
  • Teplotně specifické vosky – tyto vosky jsou navrženy pro konkrétní teplotní rozpětí a mohou být hydrofobní (odpuzující vodu) nebo hydrofilní (vážící vodu) – v závislosti na vlhkosti sněhu. Nejlépe poslouží závodníkům nebo vášnivým lyžařům či běžkařům, kteří chtějí optimalizovat svůj výkon v daných podmínkách. 
  • Fluorované vosky – obsahují fluorové sloučeniny, které snižují tření ještě efektivněji. Jejich nevýhodou ale je, že jsou drahé, a také mohou být škodlivé pro životní prostředí. Tyto vosky se nejvíce vyplatí používat při high-end závodech, kde každá vteřina rozhoduje. 
  • Ekologické vosky – jsou vyrobeny z přírodních materiálů a dobrou volbou pro ty, kteří chtějí minimalizovat svůj environmentální dopad. Jsou biologicky rozložitelné. Jsou ideální pro použití v případě backcountry lyžování nebo pro ty, kteří chtějí být ohleduplní k přírodě. 
Vosky se dále rozdělují podle teplotních podmínek, na které jsou ideální
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vosky se dále rozdělují podle teplotních podmínek, na které jsou ideální
Dva univerzální vosky, Skivo Univerzál plus a Skivo Univerzál mínus vám pomohou naučit se mazat běžky. Vosky jsou určené pro zajištění dobrého odrazu a stoupání běžeckých lyží na jemnozrnném sněhu při všech teplotách. Souprava je určena pro začátečníky a rekreační lyžaře.

Jak ošetřit lyže?

Nejprve je potřeba skluznici řádně očistit od starého vosku a nečistot. Pomocí plastové nebo kovové škrabky očistěte celou plochu skluznice. Následně se můžete pustit do chemického ošetření skluznic. Čištění provádějte vždy od špičky lyže k její patě. Vosk se nanáší na tu část lyže, která je v kontaktu se sněhem a říká se jí skluznice. Pokud holdujete běžeckému lyžování, budete potřebovat vosky určené právě pro tento typ lyží.

Při kontrole skluznice je potřeb nastavit tzv. mazací komoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při kontrole skluznice je potřeb nastavit tzv. mazací komoru

Vosky určené na konkrétní teploty bývají barevně rozděleny a vhodný teplotní rozsah se dočtete na obalu v popisu produktu. 

  • Tuhé vosky se používají na čerstvý jemnozrnný sníh nebo na starší sníh, který neprošel oblevou. 
  • Tekuté vosky čili klistry se používají na hrubozrnný sníh, tedy na sníh prošlý oblevou, a krystalický sníh.
Voskování lyží zahrnuje aplikaci vosku na skluznici lyží
Voskování lyží zahrnuje aplikaci vosku na skluznici lyží (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Správný vosk vám pomůže zvýšit kontrolu nad lyžemi
Správný vosk vám pomůže zvýšit kontrolu nad lyžemi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při voskování se používá žehlička, kterou se vosky zažehlují do povrchu skluznice při teplotě 80–130 °C podle tvrdosti parafínu. Optimální je parafín rozžehlit jedním tahem rovnoměrně. Žehlička nesmí ale na jednom místě zůstat déle, spálila by se skluznice. Po zažehlení se přebytečný vosk vykartáčuje.

Pokud s lyžováním teprve začínáte, nebo si nechcete neodborným zásahem do lyží své "Rosiňoly" pokazit, obraťte se na odborníky, kteří vám lyže v servisu seřídí, navoskují, zkontrolují vázání i hůlky a doporučí nejlepší přístup k danému typu lyží.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; Druchema, družstvo pro chemickou výrobu a služby; domivosport.cz; sportano.cz; lyzelyze.cz

Publikováno: 13. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová