reklama

Kožené oblečení a doplňky potřebují pravidelnou údržbu. Víte jak na ně?

Kožené zboží je všeobecně považováno za zboží luxusní. A také bychom se k němu měli tak chovat. Kožené zboží se musí také šetrně ošetřovat. Protože se jedná o přírodní materiál, je použití chemických přípravků nevhodné. Také do pračky tyto výrobky nepatří. Jak tedy ošetřovat a jak dokonce impregnovat?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak a čím čistit a impregnovat kožené zboží? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak ošetřovat kožené zboží?

Pokud jste majiteli nějakého koženého výrobku, jistě jste si koupili kvalitní výrobek z pravé kůže. Tedy správněji řečeno – koupili jste si přírodní useň. To, jestli je nějaké kožené zboží opravdu kožené, se dočtete na visačce nebo všité etiketě.

Naši předkové, kteří kožené zboží (opasky, boty nebo brašny) používali, také dobře věděli, že jim nesvědčí hrubá síla a čistit se musí šetrně – třeba mlékem. Na internetu naleznete i další "babské rady", které někdo před vámi vyzkoušel a zjistil, že to funguje. 

Na mastné skvrny je prý nejúčinnější prášek z křídy nebo magnézia. Ten se nanese v silné vrstvě na skvrnu a nechá 24 hodin působit, pak stačí opatrně setřepat, vyfoukat a vykartáčovat. Koženou bundu je také možné omýt nejlépe měkkou houbičkou s vlažnou vodou se slabým roztokem saponátu a po uschnutí ošetřit balzámem. Pak vyleštíte povrch oblečení měkkým hadříkem.

Při čištění kůže neexperimentujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při čištění kůže neexperimentujte

Velmi důležitá je spíše prevence. Je nutné již před prvním nošení na kožené zboží použít impregnaci a vyvarovat se úplného promoknutí. A pokud vás již nějaký ten slejvák dostihne, mokrý oděv je nejlepší zavěsit na tvarované ramínko a sušit při pokojové teplotě, nikdy u tepelného zdroje nebo na slunci.

To ovšem platí i u koženého nábytku. Nikdy neumisťujte kožený nábytek příliš blízko k radiátoru nebo jinému zdroji tepla. Vždy si ověřte, zda vzdálenost mezi nábytkem a tepelným zdrojem je minimálně 30 cm. Kožené sedací soupravy a křesla také chraňte před přímým slunečním světlem, protože jinak kůže vybledne a zůstanou na ní skvrny.

Proč impregnovat kožené zboží?

Impregnování pomáhá chránit kůži před vniknutím nejen vody, vlhkosti, ale i různých suchých i mokrých nečistot. Na kožené boty doporučujeme nastříkat dvě vrstvy impregnace, stejně tak na koženou bundu. Koženou bundu impregnujeme pečlivě především v oblastech, kde dochází k většímu mechanickému namáhání, a které jsou vystavené povětrnostním vlivům počasí. Kožené kabelky, peněženky nebo opasky není nutné impregnovat, protože nedochází tak často ke styku s vodou. 

Impregnaci během roku několikrát zopakujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Impregnaci během roku několikrát zopakujte

Pokud jste majitelem nějakého toho koženého zboží, pořiďte si k němu také kvalitní čisticí přípravky. TAGAL Čistič kůže je přípravek pro čištění přírodních kožených materiálů a většiny přírodních, tedy nesyntetických usní. Je ideální pro vyčištění kožených sedacích souprav, kabelek, automobilového čalounění, kabátů a kožené obuvi. Snadno a rychle odstraní nečistoty z povrchů, prodlouží životnost kůže a obnoví jejich přirozené vlastnosti. Kvalitní a šetrný přípravek pečující o kožené produkty byl vyvinut v rámci řešení programového projektu při výzkumu nových výrobků spotřební chemie.

Jak čistit?

Při čištění koženého zboží není nutné používat žádné kartáče nebo dokonce drátěnky. Při použití přípravku na čištění kožených výrobků vám stačí odličovací tampónky. Čištění probíhá tak dlouho, dokud se na tampónku objevují nečistoty.

Přípravek na čištění a odličovací tampóny vás zbaví starostí
Přípravek na čištění a odličovací tampóny vás zbaví starostí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na kůži nikdy nepoužívejte hrubou sílu
Na kůži nikdy nepoužívejte hrubou sílu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Impregnační nástřik není trvalý a musí se čas od času zopakovat. Impregnační sprej je jako každý jiný sprej vysoce hořlavý, proto při jeho použití nekuřte, ale ani nejezte a nepijte a po použití si omyjte ruce.

Jako impregnace je vhodný třeba TAGAL IMPREGNACE Na kůži a textil – přípravek k vodoodpudivé impregnaci kůže, textilu, stanů, svrchních oděvů, deštníků, plachet, teepee a podobně.

Pamatujte si také, že je rozdíl mezi péčí o kožené zboží u tzv. hladké usně, což jsou běžné kožené výrobky pro denní použití, a mezi péčí o tzv. vlasové usně, které zahrnují velur, nubuk nebo semiš. Tyto výrobky se ošetřují speciální gumou a přípravky pro vlasovou useň.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; Druchema, družstvo pro chemickou výrobu a služby; coopclub.cz spongr.cz

Publikováno: 9. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová