reklama

Dá se v dnešní době koupit dům bez hypotéky?

Statistiky posledních let hovoří jasně: pro mladé lidi je stále obtížnější dosáhnout na hypotéku a pořídit si vlastní bydlení. Hypotéka však není jediným způsobem, jak získat potřebné finance na koupi bytu či domu. Jaké jsou ty další?

i (Zdroj: Tierra Mallorca / unsplash.com)
Hypotéka není jediný způsob financování nákupu nemovitosti (Zdroj: Tierra Mallorca / unsplash.com)

Není úplně běžné, aby člověku na bankovním účtu jen tak odpočívalo několik milionů korun. Většina lidí s cílem bydlet ve vlastním proto volí dostupnější variantu – hypotéku. Úvěr od banky si můžete vzít přímo na bydlení, případně je možné požádat o takzvanou neúčelovou půjčku na cokoliv (nákup elektroniky, vozidla, jiné výdaje), jindy nazývanou jako americká hypotéka. Co když si ale nechcete půjčovat? Lze to i tak?

Spoření je základ

Ke zklamání mnohých to ve světě financí bohužel nefunguje tak, že od banky peníze obdržíme pokaždé, když si o ně na pobočce zažádáme. Ke sjednání půjčky je potřeba řada dokumentů, výpisů a tak dále, což může představovat kámen úrazu. U hypotéky navíc musíte pokrýt část kupní ceny ze svého. Ať už se rozhodnete pro úvěr, nebo pořízení nemovitosti za hotové peníze, oba procesy vám značně usnadní spoření. Dobré finanční plánování, pravidelné odkládání části peněz stranou a trpělivost mohou přispět k tomu, že si na pořízení bytu či domu nebudete muset brát hypotéku ani jiný typ úvěru. Čím dříve se spořením začnete, tím dříve dosáhnete na své vysněné bydlení.

Investujte

Se spořením se do určité míry pojí také investování. Pokud se například na trhu s akciemi neorientujete a bojíte se investovat naslepo, je rozhodně dobré celou věc prokonzultovat s finančním poradcem. Vhodnou investicí můžete navýšit své úspory a zanedlouho si díky nim třeba pořídit rodinný dům nebo byt. Pasivní příjem může být v tomto ohledu velice cenným kolegou.

Finanční plánování je nezbytné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Finanční plánování je nezbytné

Vsaďte na družstevní bydlení

Jednou z možností, jak získat byt bez půjčky, je nechat nemovitost koupit družstvem. Stačit vám bude minimální vklad, který činí 20 % z celkové částky, na zbytek si družstvo sjedná úvěr. Jakožto člen budete mít výlučné právo užívání a nemovitost budete družstvu postupně splácet. Po splacení se byt stane vaším vlastním majetkem, je ovšem třeba ujasnit si, jaký je proces převodu do osobního vlastnictví – ne vždy je to totiž tak jednoduché. Zásadní výhodou družstevního bydlení ovšem je, že si nebudete muset půjčovat peníze na své jméno. Svůj podíl na nemovitosti můžete také v případě potřeby prodat.

Firmy rent-to-own

Na podobném principu jako družstvo v případě kupování nemovitostí fungují i takzvané společnosti rent-to-own. Ty za vás vybraný byt či dům koupí a vy v něm následně žijete jako nájemník s předkupním právem, dokud nemáte dostatečné finance na odkoupení. Pak už je byt či dům jen a jen váš.

Koupit v dnešní době jakoukoliv nemovitost bez hypotéky je složité, ne však nemožné. Správné plánování a pravidelné spoření je finančně nejbezpečnější cestou, vhod může ovšem přijít i družstevní bydlení nebo firmy rent-to-own. O nejlepší variantě je v každém případě dobré se poradit s odborníkem. A kterou cestu zvolíte vy?

Zdroj informací: Kateřina Houšková, MONETA Money Bank, a. s.

Publikováno: 12. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce