reklama

S hluchavkou vyzrajete i na hemoroidy

Léčivý bylinkový odvar z hluchavky dokáže vyléčit nejeden neduh. Hodí se mimo jiné na podporu hojení drobných ran a také nepříjemných hemoroidů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bylinkový odvar z hluchavek oceníte třeba při léčení drobných poranění (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bylinkový odvar léči ranky i podráždění

Hluchavek, z nichž lze připravit bylinkový odvar, existuje několik druhů a od sebe se liší především barvou květů. Nejznámější u nás rostoucí je hluchavka bílá, která se také nejčastěji sbírá jako oblíbená léčivka. Ale podobné účinky jako ona mají i její příbuzné – hluchavka nachová a hluchavka skvrnitá.

Hluchavka nachová má stejné léčivé účinky jako její příbuzná s přívlastkem "bílá"
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hluchavka nachová má stejné léčivé účinky jako její příbuzná s přívlastkem "bílá"

Všechny hluchavky působí blahodárně na ženské potíže a posilují dýchací cesty i trávení. Vzhledem ke svému jemnému účinku jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy. Bylinkový odvar z hluchavek pak pomáhá na drobná poranění kůže, odřeniny, podráždění pokožky, popáleniny nebo na mokvavé a špatně se hojící rány.

Koupel proti nepříjemným hemoroidům

Příprava bylinkového odvaru z hluchavek je velmi jednoduchá. Postačí velkou hrst vrchních částí rostlin s listy i kvítky přelít čtvrt litrem horké vody, ponechat 15 minut louhovat a pak po vychladnutí jím ranky a podrážení omývat.

Podobný způsobem si připravíte i hluchavkovou koupel. Pro ni si natrhejte ráno jednu až dvě hrsti celých rostlinek a nechte je do večera macerovat ve studené vodě. Večer nechte vodu s výluhem přejít varem a potom přidejte do koupele, která je prý výborným prostředkem na zklidnění nepříjemných hemoroidů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; www.salveo.cz; www.bylinna-zahrada.cz

Publikováno: 10. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová