reklama

Znáte zásady správné péče o pleť v zimě?

Víte, proč ztrácí pleť v zimě barvu a pružnost? Protože jí chybí vláha! Máme několik tipů, které zaručeně pomůžou mít i v zimě pleť krásnou, svěží a chráněnou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pleť v zimě potřebuje speciální péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zima je čas odpočinku pro půdu a přírodu, ale určitě ne pro vaši pleť. Ta, naopak, dostává nepěkně zabrat. Když ostatní části těla chráníme teplým oblečením, tvář je vystavená zimě a větru. Ty samy o sobě stačí na to, aby pleť vysušovali. Jenže ona musí snášet ještě více. Vlhko venku, suchý a teplý vzduch uvnitř. To vše kůži dráždí, vysušuje její vrchní části, které jsou pokryté drobnými šupinkami suché kůže. Tělo se snaží obličeji pomoci, jak může. Odhalené části více prokrvuje, ale žilky praskají... A to jsme ještě nemluvili o dětech, které si nejednou oblizují suché rty a okolí úst. Dokážou to dělat tak usilovně, až jemná pokožka rtů popraská a okolo úst se udělá vyrážka nebo „lišej.“

Pleť potřebuje vodu!

Chladné počasí narušuje ochrannou bariéru kůže, proto se z ní i přes nízké teploty voda odpařuje rychleji. Naštěstí existuje několik způsobů, jak v ní vodu udržet. Prvním krokem je dostatečný pitný režim, což je v zimě náročné, protože pro chlad necítíme žízeň tak jako v létě. Pomůže buď sebedisciplina a sklenice vody či čaje každé dvě-tři hodiny, nebo některá z chytrých aplikací, která upozorní, že je čas napít se.

Stačit to však nebude. Aby se voda v pokožce udržela, potřebuje se něčeho chytit, navázat se. V těle tuto funkci plní kyselina hyaluronová. Špatná zpráva je, že věkem jí máme stále méně, a to už po třicítce. Dobrá zpráva je, že se kyseliny hyaluronové můžeme také napít. A to doslova.

„Bioaktivní kyselina hyaluronová na pití se dobře vstřebává do organismu a působí zevnitř směrem ven. To znamená, že se molekuly kyseliny dostanou nejdříve přes trávicí trakt a odtud přes krevní oběh přesně na ty místa, kde je jich třeba, a tam potom fungují jako houba – nasají do sebe vodu a zadrží ji. Díky tomu přestávají například bolet klouby, ale i pleť je vypnutější, svěží a hydratovaná,“ dává tip Katarína Demetriou z farmaceutické laboratoře.

Rty chraňte výživnými balzámy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rty chraňte výživnými balzámy

Alkohol pleti škodí

Ač pár kapek rumu v čaji nebo v punči v zimě zahřeje, pleti škodí. Minimálně v zimním období byste měli vyřadit kosmetiku, která alkohol obsahuje. Mnohem lepší jsou čistící krémy, gely, vody a emulze bez látek, které pleť vysušují. A to i v případě, že máte mastnou nebo smíšenou pleť.

Velkým pomocníkem jsou v chladné zimě pleťová séra, které se aplikují pod krém. Kromě toho, že pleť dokážou částečně vyživit, vytvářejí na ní ochrannou bariéru. „Ideální jsou séra s obsahem kyseliny hyaluronové a alantoinu,“ radí K. Demetriou. Hydratační krémy nahraďte hutnějšími verzemi, klidně můžete sáhnout i po výrobcích, speciálně určených svým složením na zimu. Obsahují glycerin, přírodní oleje nebo másla, vhodný je i alantoin.

Voda ano, ale ne teplá

V zimě nás všechny láká horká koupel. Proč ne, občas se hodí. Jen nesmíme zapomínat, že teplá voda vysušuje pokožku. Pleť doporučujeme umývat chladnou, jak to jen snesete, maximálně vlažnou vodou. Teplá jí určitě neudělá dobře.

Nezapomínejte ani na pokožku rukou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte ani na pokožku rukou

Větrem a mrazem ošlehaná pleť potřebuje první pomoc. Pokud jste tak ještě neudělali, určitě vyzkoušejte hit v pleťové kosmetice – krémy s obsahem beta glukanů. „Prokazatelně pomáhají regenerovat a obnovovat buňky kůže, pomáhají hojit rány a zmírňovat podráždění,“ přitakává Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti, která se věnuje výzkumu účinků beta glukanů, jejich získávání z hlívy ústřičné a používá je v produktech určených pro podporu imunity a regenerace kůže.

Kosmetika s výtažky z hub

Beta glukany jsou součástí hub – například už zmíněné hlívy ústřičné – a nejlépe fungují v těch kosmetických výrobcích, které jsou stejně jako beta glukany v bio kvalitě. Rejuvenizační séra se dají používat ráno i večer a jsou určené pro ženy i muže. Beta glukany obsahují i rejuvenizační balzámy na rty. První pomocí pro pleť poškozenou chladem, mrazem a větrem je beta glukan gel. Máme vyzkoušeno, že rychle a dobře zahojí i lišeje okolo dětských pusinek.

Na co je zima ideální

V době chladného ročného období, kdy je slunce vzácnost, ale můžete pro svou pleť udělat velmi mnoho. Můžete ji obnovit a vyživit například chemickým peelingem, nechat si udělat kompletní facelift obličeje, foto-omlazení i mezoterapii. Všechny tyto procedury pleť vyživí a osvěží a pomohou jí zlepšit hydrataci.

Zdroj informací: Pharma MKL s.r.o.

Publikováno: 4. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce