reklama

Vyrobte si svůj vlastní strom života, přinese vám štěstí

Dekorace strom života je další jednoduchá, leč originální dekorace vyrobená technikou macramé. Kromě estetické hodnoty vnese do vašeho interiéru také klid a harmonii. Jde o motiv vyskytující se v mnoha kulturních kruzích a má poněkud složitou symboliku a ochranný účinek. Máme pro vás návod, podle něhož můžete společně s dítětem vytvořit originální dekoraci, kterou si potom můžete pověsit na zeď.

Dekorace strom života je tradičním talismanem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dekorace strom života 

Dekoraci strom života používali lidé již od pradávna. Symbolizuje vzájemnou propojenost všeho (i vesmíru). Vždy bývá zobrazován jako velký strom, jehož kořeny sahají do hloubky – přijímají výživu od Matky Země. Jeho větve se dotýkají nebe, kde získávají energii ze Slunce a Měsíce. Strom života symbolizuje vzájemnou propojenost, klid a mír, individualitu, rodinu, růst a sílu, a potom také nesmrtelnost a znovuzrození. Strom života znali již ve starověkém Egyptě nebo třeba v Íránu. Díky svému významu je v současnosti také velmi oblíbeným dárkem. Často se dává třeba rodinám, kde se právě narodilo dítě. Pojďte si ho s námi vyrobit. Jistě kolem sebe najdete někoho, koho byste mohli podarovat. 

Co budete na strom života potřebovat?

  • kruhy
  • korálky
  • macramé provázky, motouz
  • nůžky
  • zapalovač
  • tavnou pistoli
K vytvoření dekorace potřebujete motouz, korálky a kruh
K vytvoření dekorace potřebujete motouz, korálky a kruh (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Postup výroby: 

Kruh si nejprve omotejte provázkem
Kruh si nejprve omotejte provázkem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dekorace strom života je vyrobena z kruhu – to je její základna. Použít na ni můžete cokoliv ve tvaru kruhu. Nebojte se recyklovat. Potom, co najdete nějaký kruh, nejprve ho pečlivě omotejte po celém obvodu motouzem.

Provázky přehněte napůl a pomocí jednoduché smyčky je přivažte ke kruhu
Provázky přehněte napůl a pomocí jednoduché smyčky je přivažte ke kruhu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na horní stranu obruče navažte pomocí jednoduché smyčky (směrem zezadu dopředu) větve – čili provázky přehnuté napůl. Vždy je mějte ve svazcích po třech (těch ohnutých). Jejich počet může být rozličný, ale vždy by měl být dělitelný 3.

Na provázky navlékněte korálky a zauzlete
Na provázky navlékněte korálky a zauzlete (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nachystejte si k tvoření korálky s větší dírkou, tedy takové, které jste schopni navléknout na použité provázky. Korálky navlékejte podle svého vkusu a vždy je pod návlekem zauzlete pomocí druhého provázku z páru.

Kmen koření na kruhu
Kmen koření na kruhu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potom, co si cik cak navlečete na jednotlivé větve korálky, začněte větve spojovat. Nejprve z těch tří párů provázků upleťte copánky. Následně pak ze všech provázků vytvořte kroucením kmen.

Z větví potom vytvořte kroucením kmen
Z větví potom vytvořte kroucením kmen (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kmen by měl sahat až ke spodní straně kruhu, kde pak vznikne kořenová část. Zde potom provázky postupně natáhněte na kruh a zafixujte pomocí jednoduché smyčky. Na každý provázek navlékněte korálek a zauzlete. Upravte délku provázku do pěkného tvaru.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; beatja.pl; olivie.cz

Publikováno: 19. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová