reklama

Doma vyrobený likér z vlašských ořechů chutná i léčí

Ořechy provázejí náš život již od nepaměti. Neobyčejné účinky vlašských ořechů jsou až obdivuhodné, ne nadarmo se říká, že se podobají lidskému mozku. Jejich konzumací totiž přispíváme k správné činnosti orgánu, který je pro nás tak cenný. Kromě celé řady vitaminů, minerálů, bílkovin a kyseliny listové obsahují i zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Jedná se tedy o super potravinu, která by vám neměla chybět.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z vlašských ořechů připravíte léčivý čaj i likér (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Vlašské ořechy prospívají tělu

Konzumací vlašských ořechů podporujeme činnost našeho mozku. Obsahují celou řadu tuků, které však nejsou lidskému organismu nijak škodlivé. Říká se, že jestliže sníme 1 hrst ořechů denně, prospějeme našemu zdraví. Bonusem vlašských ořechů je i přítomnost vitaminů A, E, C.

Z vlašských ořechů můžeme vyrobit skvělý ořechový likér či ořechový čaj. Tyto nápoje dokážou zklidnit žaludek, zároveň podpoří trávení a pročistí střeva.

Příprava čaje je velice jednoduchá. Zhruba 1 hrst sušených listů ořešáku přelijeme horkou vodou a necháme zhruba 10 minut louhovat. Čaj můžeme popíjet během celého dne. Můžeme si ho také dosladit medem. I když nám čaj z vlašských ořechů vychladne, je velice lahodný.

Suroviny pro přípravu likéru z vlašských ořechů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Suroviny pro přípravu likéru z vlašských ořechů

Likér z vlašských ořechů také nemá nijak složitou recepturu. Potřebujeme zhruba 1 hrnek posekaných vlašských ořechů, lžíci rozinek, celou skořici a pomerančovou kůru. Kůru můžeme přidat buď sušenou, nebo i čerstvou – záleží pouze na naší chuti.

Sklenici uzavřete a postavte do chladna a temna
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sklenici uzavřete a postavte do chladna a temna

Do dobře uzavíratelné nádoby nalijeme půl litru vysokoprocentního alkoholu, přidáme hrnek nasekaných vlašských ořechů, 1 lžíci rozinek, 1 celou skořici a pomerančovou kůru z celého pomeranče. Skleněnou nádobu pečlivě uzavřeme a kompletní směs vložíme na tmavé místo, kde se bude 3 až 5 týdnů louhovat. Pro louhování se zdá jako nejlepší volba uložit sklenici do spíže či špajzu. Po uplynutí potřebné doby nápoj přecedíme. Můžeme také dosladit medem. Likér nejen skvěle chutná, ale zároveň i léčí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 15. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová