reklama

Odhalte s námi kouzlo levandule, její využití v domácnosti je totiž doopravdy pestré

Využití levandule v domácnosti je velmi pestré. Jde totiž o jednu z nejuniverzálnějších květin. Moc vás toho nenapadá? Máme pro vás tipy, jak můžete sklizenou levanduli využít. Inspirujte se u nás a využijte levanduli do posledního kvítku.

Využití levandule je pestré (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití levandule 

Využití levandule nemusí být spojeno jen s léčitelstvím. Využít ji můžete také třeba v kuchyni nebo v koupelně. Je ohromně univerzální a byla by škoda toho nevyužít. Máme pro vás spoustu dobrých nápadů, které vám pomůžou využít vaši letošní sklizeň do posledního květu. 

Využití levandule ve sprše

Vytvořte si z levandule speciální kytici do sprchy. Takovou kytici potom pověste nad sprchovací hlavici nebo na prádelní šňůru. V průběhu sprchování vám pak skvěle provoní celou koupelnu. Výroba takové kytice není nic složitého. Pokud máte tu možnost, vylepšit ji můžete také o eukalyptus.

Levandule dokáže hotové divy s koberci

Z levandule také můžete vyrobit i jednoduchý osvěžovač koberců. Levandule je všeobecně známá svými přirozenými dezodoračními vlastnostmi, tak proč toho nevyužít. Potřebujete k tomu 60 gramů jedlé soli a ½ lžičky levandulového esenciálního oleje. Obě látky důkladně smíchejte, aby se soda rozpustila. Potom ji dejte do nádoby a použijte vždy na ta nejhorší místa. 

Vyrobte si z levandule třeba levandulové mýdlo
Vyrobte si z levandule třeba levandulové mýdlo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levandulové mýdlo miluje skoro každý

Z levandule si také můžete vyrobit své vlastní přírodní mýdlo. Potřebujete k tomu jen dva různě velké hrnce. Ten větší naplňte do poloviny vodou a vložte do něj ten menší. Zapněte sporák a na středně velkém plamenu vodu přiveďte k varu. Nakrájejte mýdlo na menší kousky a vložte do kastrůlku. Ohřívejte, dokud se mýdlo nerozpustí a nepromění se v tekutinu. Přidejte do něj asi 15 kapek levandulového oleje. V případě potřeby do roztoku vmíchejte i květy levandule. Už nezahřívejte. Hotovou směs nalijte do formy na mýdlo. Nechte odležet, dokud neztvrdne. 

Levanduli můžete použít i k provonění dárků. Když takovou levanduli pěkně zabalíte, je to krásný způsob, jak dárek povýšit do sfér luxusu. Snítky levandule rovněž můžete připevnit i pod stuhu. 

Vytvořte si doma příjemnou atmosféru

Levanduli také můžete použít i na výrobu svíček. Svíčky představují perfektní způsob, jak si to doma můžete zútulnit. Vyrobit si vlastní svíčku není vůbec těžké. Vložte jednoduše několik sušených levandulových květů do rozpuštěného vosku a přidejte ještě také 10 kapek levandulového esenciálního oleje. 

Vzpomněli jsme si na koupelnu a majitele van

Další možností na využití levandule je koupelová sůl. Použít ji můžete do šumivých bomb i do koupelové soli. Výroba obojího není přitom vůbec složitá. Máte je hotové za pár minut. Stačí, když smícháte 120 gramů epsomské soli, 120 gramů soli z Mrtvého moře, 60 gramů jedlé sody spolu s květy levandule. Nakonec do soli přidejte ještě esenciální olej a vše důkladně promíchejte. 

Deodorant pro domácí mazlíčky

Levandule je skvělá nejen jako deodorant na koberce nebo také do skříně, ale i jako deodorant pro mazlíčky – dokáže totiž eliminovat i zvířecí nepříjemné zápachy. Stačí, když smícháte 120 ml destilované vody s 10 kapkami levandulového oleje a směsí postříkáte svého psa. Pozor ale přitom dejte na jeho oči. 

Provoňte si levandulí svůj šatník
Provoňte si levandulí svůj šatník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro všechny milovníky voňavého prádla 

Když jsme u vůní, levanduli můžete použít také na prádlo – může vám pomoci se spánkem. Stačí, když si z levandule vytvoříte svůj vlastní sprej na prádlo, kterým zamlžíte polštář a povlečení, než si do něj lehnete. Potřebujete k tomu 240 ml destilované vody, kterou přelijte do rozprašovače. Do vody pak přidejte 2 lžíce lihu a 15–20 kapek levandulového esenciálního oleje. 

Vyrobte si z levandule esenciální olej, není to nic složitého
Vyrobte si z levandule esenciální olej, není to nic složitého (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A jak si vyrobit esenciální levandulový olej? 

Již mnohokrát jsme se zmínili o levandulovém oleji – chcete vědět, jak si ho vyrobíte? Je to snadné, chce to pouze čas a trpělivost. Potřebujete umytou a zcela suchou nádobu, do níž vložíte levanduli. Tu potom zalijte kvalitním olejem. Oleje potřebujete tolik, aby v něm byla celá ponořená. Potom nádobu uzavřete a položte ji na okenní parapet, na který bude dobře svítit slunce. Nechte ji tam 3–6 týdnů, přibližně za takovou dobu slunce z rostliny uvolní látky, které převezme olej. Po uplynulé době olej přelijte přes gázu do vysterilizované lahvičky se závitem. 

Levanduli můžete používat i k vaření
Levanduli můžete používat i k vaření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levandule v kuchyni 

Levanduli můžete zcela bez obav využít i v kuchyni. Je skvělá třeba ke grilovanému masu, kterému dodává nádech sladkosti. Kromě toho se levandule také hodí do dezertů. Z levandule jsou výborné i sirupy, likéry a limonády. V neposlední řadě pak nesmíme zapomenout ani na levandulový čaj. 

Stylová dekorace

Jednoduchý způsob, jak si ozdobit svůj domov, je spojen s výrobou levandulového věnce. Pokud máte spoustu levandule, je toto skvělý způsob, jak ji můžete využít. Takový levandulový věnec se potom bude obzvláště vyjímat na dveřích nebo nad schody. 

Vyrobte si zásobu ručně šitých pytlíčků 

Rádi tvoříte? Baví vás recyklace a taky uvažujete co třeba na Vánoce? Máme pro vás skvělý tip na využití levandule. Nejde o nic složitého. Rozstříhejte nějakou starou flanelovou košili a ušijte z ní spoustu malých látkových polštářků, které však místo běžné výplně naplňte levandulí. Takovéto malé polštářky jsou skvělým dárkem. Vloží se pak pod prádlo ve skříni, kterou během chvíle celou provoní. 

Zdroj informací: ftd.com; tanthillfarm.com; preparednessmama.com 

Publikováno: 14. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová