reklama

Proč byste si měli pořídit sušičku prádla

Možná jste nevěděli, že vás sušička prádla zbaví nejen nevzhledných sušáků a nevábně vonícího a tvrdého prádla, ale ušetří vám hodně času a udělá něco pro vaše zdraví. Dokáže totiž prádlo zbavit alergenů a přispět ke zdravějšímu prostředí u vás doma.

Sušička prádla pečuje o oblečení i vaše zdraví (Zdroj: Whirlpool)

Se sušičkou prádla ušetříte spoustu času – zatímco perete druhou várku, ta první se už suší bez ohledu na to, jestli je venku teplo a sucho. Když se vrátíte večer z práce, nebo vám na konci týdne dorazí domů potomek s plnou taškou špinavého prádla, během pár hodin je všechno hotovo. Pračka se sušičkou se postarají o všechno za vás. Nemusíte myslet na to, že je potřeba prádlo pověsit, a když začne krápat, zase ho rychle přemístit dovnitř. A nakonec koš s nahromaděným prádlem, které se mezitím pomačkalo, vyžehlit.

Prádlo nebude ztrácet vlivem sluníčka barvu. Nebude ale ani přijímat kuchyňské a další pachy, pokud sušíte prádlo doma a máte hodně otevřený obytný prostor. Bude vysušené tak, že jej budete moct jen poskládat, jemně vyhladit rukou a rovnou uložit do skříně. Sušička vám jednoznačně ušetří spoustu času a námahy. Dokáže ale i omezit přítomnost alergenů.

Až 2,5 l vody jako podhoubí pro rozvoj plísní

Voda z mokrého prádla se při sušení v interiéru uvolňuje do místnosti, a není jí málo. Při sušení například osmi ručníků se ve sběrné nádobce na kondenzát nahromadí 2–2,5 l vody. Toto množství vody by jinak v podobě vodní páry nasytilo vzduch v místnosti, kde prádlo sušíte. Pokud často nevětráte, což v zimě zpravidla lidé nedělají, tak vytváříte ideální prostředí pro šíření spor plísní a jiných mikroskopických struktur.

Sušička prádla odstraní drobná smítka a alergeny

Možná jste si všimli, že občas z pračky vyndáte prádlo, na kterém jsou žmolky, vlákna, vlasy nebo srst domácího mazlíčka. A každý z nás zažil, že v kapse někoho z rodiny zůstal zapomenutý papírový kapesník, který k vaší nelibosti znečistil celou várku nekonečným množstvím malých bílých útržků.

Sušení prádla na šňůře či sušáku není ideální pro prádlo ani vaše zdraví
Sušení prádla na šňůře či sušáku není ideální pro prádlo ani vaše zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatímco pračka si s těmito zbytky neporadí, sušička to díky proudícímu vzduchu dokáže. Nejen, že zbaví oděvy uvolněných nití, smítek a srsti, ale odstraní i alergeny, které nevidíte, jako je pyl a prach. A na rozdíl od sušení venku se do prádla nedostanou ani exhaláty. To všechno jsou látky, které vyvolávají alergické reakce u citlivých osob a ani těm méně citlivým při kontaktu prádla s pokožkou neprospívají.

Ideální péče o různé tkaniny

Určitě máte zkušenost s tím, že některé kusy prádla jsou po sušení na prádelní šňůře nebo sušáku zdeformované, mají vytahané rohy nebo přehyby, kterých se nejde zbavit bez žehlení. A jestli sušíte prádlo na radiátorech, snadno se přesuší, ztvrdne a vzít si ho na sebe není nic příjemného.

Kvalitní sušička má speciální programy pro šetrné a účinné sušení různých druhů prádla. Nejen z bavlny, ale i ze směsových materiálů, choulostivého hedvábí a vlny, která jinak schne opravdu dlouho a svetříky pak nevoní tak, jak byste si přáli.

Dokonce můžete sušičce svěřit i košile – trik je v tom, že byste měli zvolit správnou úroveň prosušení. U košil to bude stupeň pro žehlení: košile budou mírně vlhké, jako byste je nakropili. Nebo k pověšení na ramínko – košile s úpravou pro snadnou údržbu se pak vlastní vahou na ramínku do značné míry vyrovnají.

Naopak třeba u triček, spodního prádla, ponožek a ručníků je dobré zvolit úplné vysušení, které umožní oděvy rovnou uložit do skříně. Sušičky zvládnou i osvěžení dlouho uloženého prádla nebo nahřátí ručníků, abyste si připadali jako v luxusních lázních. Na to, jak šetrně sušička s prádlem zachází, má vliv i tvar bubnu a lopatek i používané technologie. 

Na prádlo má vliv tvar bubnu a lopatek i používané technologie
Na prádlo má vliv tvar bubnu a lopatek i používané technologie (Zdroj: Whirlpool)

Když sušičku prádla, tak jedině s tepelným čerpadlem

Sušičky prádla mívají dvě velmi rozdílná technická řešení: Buď mají ohřívací spirálu a suší rychle ohřátým vzduchem, nebo mají tepelné čerpadlo. Rozhodně chtějte tu s tepelným čerpadlem. Kromě toho, že je několikrát úspornější co do spotřeby energie a vody, má další obrovskou přednost: umožňuje účinně sušit chladnějším vzduchem. V sušičkách s tepelným čerpadlem proto můžete sušit i citlivé tkaniny nebo sportovní oděvy z funkčních vláken, pokud to etiketa na oblečení dovoluje.

Ohlídejte náklady, pomůže vám inteligentní technologie

Ty nejúspornější sušičky prádla s tepelným čerpadlem najdete ve třídě A+++ a o spotřebu energie se opravdu nemusíte bát. Provozní náklady na minimu ohlídá například inteligentní technologie 6. SMYSL se senzory. Automaticky nastaví parametry sušení podle typu, množství, vlhkosti vloženého prádla a požadované výsledné vlhkosti, aby vše proběhlo co nejlépe. Nestane se vám, že by sušička běžela zbytečně dlouho a prádlo bylo přesušené.

Když potřebujete mít volné ruce

Suché prádlo je dobré z bubnu vyndat co nejdříve, aby se nezmačkalo a zůstalo voňavé. Ne vždy je to ale možné. Pokud zapomínáte, nebo často měníte plány, oceníte jedinečnou funkci, která bude udržovat suché prádlo svěží a nadýchané až 6 hodin po skončení sušicího cyklu. Využívá k tomu suchý vzduch s regulovanou teplotou 35–42 °C a pomalé otáčení bubnu v obou směrech. Když klesne teplota v bubnu pod 35 °C, zapne se ohřev vzduchu a rotace bubnu. Po dosažení teploty 42 °C se ohřev vypne. Neustálé provětrávání prádla zabraňuje tvorbě bakterií v sušičce a s tím souvisejících pachů.

Snadné čištění filtrů také ušetří čas a práci

Během sušení se z oblečení uvolňují úlomky vláken, vlasů, srsti domácích mazlíčků, prach a jiné miniaturní zbytky, které se shlukují do chuchvalců. Ty se zachytávají ve filtru, aby se nedostaly dál do kondenzátoru sušičky. 

Přístup k filtru je snadný
Přístup k filtru je snadný (Zdroj: Whirlpool)

Prémiové sušičky mají důmyslný systém filtrů. První z nich důkladně obepíná gumové těsnění – toto řešení, které je v kategorii sušiček výjimečné, účinně odfiltruje až 99 % chuchvalců. Je umístěný ve dvířkách, kde je snadno přístupný – po dosušení jej stačí opláchnout vodou nebo vysát. Další filtr se nachází u kondenzátoru. Ten se ale čistí zcela sám intenzivním oplachováním vodou přiváděnou dvěma tlakovými tryskami.

Nejprve se opláchne polovina filtru silným proudem vody z jedné trysky, poté druhá polovina vodou z druhé trysky. K oplachování filtru přitom sušička využívá vodu z kondenzátu, aby šetřila cenný zdroj i vaši peněženku. Na závěr se použitá voda přečerpá do velkého horního zásobníku na kondenzovanou vodu. Jde o účinný systém, který usnadňuje údržbu spotřebiče a napomáhá optimálnímu průběhu sušení.

Filtry je třeba pravidelně čistit
Filtry je třeba pravidelně čistit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kam se sušičkou?

Pračku a sušičku můžete umístit vedle sebe, nebo i nad sebe. Pamatujte ale, že vedle sebe můžete dát jakoukoliv kombinaci, zatímco na sebe jen pračku a sušičku s podobnou hloubkou. Při umístění do věže se doporučuje mezi pračku a sušičku s hloubkou 60 cm ještě umístit pro dokonalou stabilizaci i mezikus se šikovnou výsuvnou poličkou. Získáte tím navíc i další manipulační prostor pro koš s prádlem nebo pro poskládání suchého prádla. Je dobré vědět, že u prémiových sušiček jde standardní pravé zavěšení dvířek změnit, aby byl směr otevírání jednotný a mohli jste pohodlněji k prádlu.

Sušičku můžete umístit i mimo koupelnu, třeba do niky v chodbě. Ke svému provozu totiž potřebuje jen připojení do elektrické sítě. Kondenzát se hromadí ve sběrné nádobce, kterou je potřeba pravidelně vylévat. Alternativní připojení na odpadní potrubí je samozřejmě pohodlnější variantou, ale když není jiná možnost, jde využít i toto řešení. Podmínkou je, aby kolem sušičky mohl proudit vzduch. Jestli vám dosluhuje i pračka, zvažte pořízení pračky a sušičky od stejného výrobce – vzhled bude jednotný a ovládání podobné.

Tip:

Whirlpool právě na tento párový soulad hodně dbá – při výběru párové pračky a sušičky budou dvířka stejně velká a stejně barevná, ovládání bude mít stejnou logiku a bude intuitivní. Navíc až do konce roku získáte při nákupu spotřebičů Whirlpool za více než 25 000 Kč dárek v podobě spotřebiče Philips v hodnotě až 4 399 Kč.

Více o akci: Odměňte sebe i svou domácnost!! Nakupte vybrané spotřebiče Whirlpool za minimálně 25 000 Kč a vyberte si svůj dárek Philips v hodnotě až 4 399 Kč. V nabídce je zahrnuto více než 315 spotřebičů Whirlpool se špičkovými a úspornými technologiemi pro pohodu u vás doma. Čím více spotřebičů Whirlpool nakoupíte, tím více dárků si můžete vybrat. Akce platí až do konce roku nebo do vyprodání zásob.

Zdroj informací: Whirlpool; kuchyne.bydleniprokazdeho.cz

Publikováno: 17. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce