reklama

Nezapomeňte na muškáty! Musí odpočívat, aby příští rok zase kvetly

Podzim nám již definitivně ukazuje svoji tvář, a to je neklamnou známkou toho, že kvetoucí balkonové rostliny musíme bezpečně uložit k odpočinku. Muškáty v zimě venku nevydrží, proto je nutné je uklidit také a nyní se podíváme na správný postup.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty v zimě nesmí mít květy a pro jejich úspěšné přezimování je vhodná teplota do 10 °C (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Muškáty v zimě ochraňte před mrazy, nechtějí ale ani teplo

Aby muškáty v zimě přežily, potřebují na toto období vhodně připravit. S přípravou nijak nečekejte, první kroky k jejich zazimování proveďte již v průběhu září. Nejprve jim postupně začněte omezovat zálivku s tím, jak se zkracují dny a teploty přes den klesají.

Na konci září je již vhodné rostlinám ostříhat veškerá květenství, a to i ta, která se ještě nerozvinula. Tvorba květenství s tím, jak jste zastavili používání tekutých hnojiv, rostliny výrazně vyčerpává.

Zakrácené rostliny na okenním parapetu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zakrácené rostliny na okenním parapetu

Také nezapomeňte na to, že ještě teď je možné odebrat vrcholové řízky, ze kterých můžete mít nové krásné rostliny. Mladé kusy nechte zakořenit ve sklenicích s vodou. Poté, co vyraší první kořeny, je zasaďte do substrátu, který jste si vyrobili ze zahradní půdy. Půdu ze záhonů prosítujte a přidejte trochu kompostu. Zastřižení rostlin přibližně na jednu polovinu výšky pomůže, protože exempláře pak nebudou vytáhlé, ale hezky košaté.

Omezení zálivky

Ke konci října až do první polovině listopadu pak začněte rostliny navykat na chladnější prostředí. Nenechávejte je venku, ideální je například nevytápěný skleník. Poté, co denní teploty klesnou k 10 °C, již rostliny přeneste dovnitř.

Pravidelně nezapomínejte kontrolovat muškáty na přítomnost škůdců
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelně nezapomínejte kontrolovat muškáty na přítomnost škůdců

Muškátům ve vnitřním prostředí vyhovuje teplota do 10 °C, zálivku pak provádějte jednou za dva týdny. Pozor, kořenový bal nikdy nesmí úplně vyschnout! Je naprosto nezbytné muškáty i během zimního odpočinku kontrolovat, zda nejsou přítomni škůdci. Proti sviluškám je můžete ochránit občasným rosením.

V březnu rostliny začněte navykat na teplejší prostředí, zvyšte zálivku a odstraňte všechny uschlé listy. Nejlepší bude, když je opatrně přesadíte do větších nádob. Jako pěstební substrát klidně použijte prosítovanou půdu ze zahrádky, kterou doplníte kompostem. Kupované substráty jsou nevhodné. Jejich lehkost je předurčuje k přemokření, rychlému slehávání a z toho souvisejících jevů, jako je poškození kořenů a úhyn rostlin. Když už vám muškáty v zimě přežily, je škoda si takto dobře odvedenou práci zničit.

Zdroj informací: denik.cz

Publikováno: 9. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich