reklama

Zázračné mýdlo si poradí i s úpornými skvrnami

Nejen skvrny od ovoce dovedou pěkně potrápit a někdy se zdá, že se jich na oblečení a dekoračních textiliích snad nikdy nezbavíme. Naštěstí existuje šikovný přírodní prostředek, zvaný žlučové mýdlo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skvrny od ovoce se odstraňují velice špatně. Existuje ovšem řešení! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skvrny od ovoce spolehlivě zlikviduje žluč

Zvláště při práci s letošní úrodou ze zahrádek vzniknou skvrny od ovoce na venkovním i domácím pracovním oblečení takřka okamžitě. A při další manipulaci se pak objeví i na ubrusech, utěrkách či dalších tkaninách. Tam, kde častou selžou chemické čisticí a prací prostředky, ale pomůže mýdlo, které měly v oprávněné úctě už naše babičky.

Protože obsahuje výtažky ze žluči hovězího dobytka, říká se mu žlučové mýdlo. Jedná se o přírodní prostředek, který odstraní nejen skvrny od ovoce, ale stejně dobře si poradí se znečištěním způsobeným trávou, potem, hlínou, šmírem, krví, červeným vínem, kečupem nebo červenou řepou. Jeho obrovskou výhodou je šetrnost ke všem druhům materiálů i to, že při správné manipulaci s ním nepoškodíme barvu a strukturu textilií.

Žlučové mýdlo je velmi šetrný a účinný prostředek na odstraňování nečistot z textilu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žlučové mýdlo je velmi šetrný a účinný prostředek na odstraňování nečistot z textilu

Než se pustíme do odstraňování úporné skvrny žlučovým mýdlem, zkontrolujeme štítek na oblečení či na tkanině, zda je možno ji prát v pračce nebo alespoň v ruce. Pokud najdeme pouze značku pro chemické čištění (velké P nebo S v kroužku), raději přenecháme péči o ni specialistům v čistírnách.

Jemný prostředek si žádá jemné zacházení

Samotná manipulace se žlučovým mýdlem není nijak složitá. Oblečení nebo látku, na nichž ulpěla skvrna od ovoce, namočíme ve studené nebo jen mírně vlažné vodě, protože této druh mýdla nemá rád vysoké teploty – při nichž se žluč rozpadá a ztrácí tak na účinnosti. Na nečistotu naneseme mýdlo a malým kartáčkem jemně čistíme poklepáváním. Vůbec není nutné skvrnu drhnout a vyvíjet velkou sílu, protože tak nejspíš poškodíme barvu či strukturu.

Kouzelné mýdlo zvládne i hrozivě vypadající skvrny od červeného vína
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kouzelné mýdlo zvládne i hrozivě vypadající skvrny od červeného vína

Mýdlo necháme půl hodiny až hodinu na látce působit a pak můžeme vyprat v pračce nebo v ruce. Pokud se nám zdá, že skvrna od ovoce či jiných nečistot je stále patrná, postup s mýdlem ještě jednou zopakujeme.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; cistytriko.cz; tierraverde.cz 

Publikováno: 7. 11. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová