reklama

Vyrobte si věnec z vrbového proutí

Podzim je tu. A s ním i podzimní výzdoba. Terasy, vchody či předzahrádky většinou vyzdobíme vydlabanou dýní, lucerničkami, podzimními květinami, ale co dát do interiéru? Zkuste si vyrobit originální věnec z vrbového proutí a k němu svícny ze starých skleniček. Zrecyklujete to, co by jinak skončilo v popelnici a ještě navíc si navodíte doma podzimní náladu.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Podzimní výzdoba vám zpříjemní sychravé a pošmourné období (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jak si vytvořit podzimní výzdobu?

Podzimní výzdoba nám zpříjemní čas, který se pomalu, ale jistě vplížil do našich domovů a zahrad. Čas letí jako bláznivý, my ho nezastavíme, nezbývá, než se rozloučit s létem a s otevřenou náručí přivítat čas sychravý, deštivý a celkově ne moc povzbudivý. Abychom neupadli do splínu, můžeme si vyrobit neobvyklý věnec z vrbového proutí. A abychom si prozářili brzké večery, přidáme k tomu svícny ve stylu upcyklace. 

Svícny budou dělat radost celý podzim
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Svícny budou dělat radost celý podzim

Výroba věnce

Prvním prvkem naší podzimní výzdoby bude věnec z vrbového proutí. Při úklidu zahrady jsem narazila na převislou vrbu. Byl čas ji ostříhat již před nějakou dobou, upravit korunu, zkrátit přerostlé výhony, ale dostala jsem se k tomu až nyní. A proč tento odpad, který by jinak skončil na kompostu, nezužitkovat. 

Náš tip: Při střihu jakýchkoliv keřů použijte kvalitní ostré zahradní nůžky. Zabráníte roztřepení prutů a vniknutí případné choroby do pletiva keře. Pokud zvolíte nůžky Fiskars P961, můžete stříhat větve až do průměru 26 mm. Protože se jedná o dvoučepelové nůžky, stříhejte živé výhony. Tyto nůžky jsou vhodné pro středně velké a velké ruce. Díky ergonomicky tvarované rukojeti skvěle padnou do ruky a ani při dlouhodobější práci necítíte tolik únavu prstů. 

Ještě hezčí by byl věnec z vrby kroucené. Má mnohem pohlednější proutky, věnec by byl živější i zajímavější. Ale my si vystačíme s tím, co máme. Z nejdelších prutů si připravíme základní kolečko, které po stranách zafixujeme vázacím drátkem. Zahradními nůžkami si odstřihneme boční větvičky, bude se nám lépe pracovat. 

Z nejdelších prutů stočíme kolečko
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Z nejdelších prutů stočíme kolečko

Postupně zapichujeme jednotlivé pruty do připraveného korpusu a obtáčíme různým způsobem kolečko tak, dokud nevznikne pořádně velký proutěný věnec. Není potřeba drátovat jednotlivé pruty, stačí konec dobře zapíchnout mezi ostatní, špičku zaháknout a přichytit ji dalším prutem. Pokud vám přeci jen budou trčet některé proutky, můžete je buď přichytit drátkem či provázkem, nebo nechat trčet a zakomponovat tento zprvu nedostatek do celého vzhledu věnce. 

Postupně obtáčíme, dokud není věnec dostatečně silný
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Postupně obtáčíme, dokud není věnec dostatečně silný

Podzimní výzdoba s přírodninami i umělotinami

Věnec pak dozdobíme přírodninami i umělými prvky – jak se vám bude líbit, jak vám bude pracovat fantazie a co budete mít doma po ruce. Já jsem zkombinovala oboje, takže na věnci se vedle sebe usadily umělé květiny s těmi živými, šišky, které jsem našla pod stromem, i umělé listy, které jsem používala loni při výzdobě. Poslední rozkvetlé květy levandule budou zajímavým akcentem v podzimních barvách věnce. A protože bude i Halloween, zakoupila jsem strašidelný kahánek ve tvaru dýně. Pro někoho kýč, pro jiného hravý prvek v celé podzimní výzdobě. 

Dozdobíme dle vlastní fantazie přírodninami i umělými doplňky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dozdobíme dle vlastní fantazie přírodninami i umělými doplňky

Druhou částí celé podzimní výzdoby budou dva svícínky, které už jen lehce odekorujeme. V duchu upcyklace použijeme jako základ staré skleněné svícny, které původně měly skončit v kontejneru. Vrchní části vyhodíme, příliš připomínají dušičková světýlka, použijeme pouze skleněné tělo. Dále potřebujeme nůžky, tavnou pistoli, přírodní lýko, jutovou stuhu, malé šišky a umělé květiny. 

Když se řekne slovo nůžky, vždy mi vyvstanou na mysli jedny konkrétní. Staré nůžky Fiskars, které používala moje maminka, co mi paměť sahá. Teď mám ty nůžky já. Nejsou tak krásně zdobené, jako novější typ na fotce, ale jsou žluté a stále funkční a stále dobře stříhají. Vždy, když je vezmu do ruky, mám na koho vzpomínat. Nůžky Fiskars se u nás doma zabydlely. Mám fiskarsky, jak jim říkám, extra na práci s papírem, jedny na univerzální práci a jedny, které používám při šití. Všechny jsou báječné, všechny fungují bez jediné chybičky a všechny perfektně padnou do ruky. A to včetně těch starých. Stačí občas nabrousit a mohou sloužit dál. Ale vraťme se k tvoření.
V duchu upcyklace vyrobíme svícny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V duchu upcyklace vyrobíme svícny

Svícny jako součást podzimní výzdoby

Nejprve ozdobíme hrdlo svícnu. Z jutové stuhy si odstřihneme potřebnou délku a naneseme tavnou pistolí trochu lepidla. Přitiskneme kraj stuhy, a hrdlo obtočíme. Přilepíme na několika místech a samozřejmě nezapomeneme důkladně přilepit konec stuhy.

Tavnou pistolí naneseme lepidlo
Tavnou pistolí naneseme lepidlo (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přilepíme jutovou stuhu
Přilepíme jutovou stuhu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Poté si z přírodního lýka odstřihneme několik pramenů, převážeme jutu a uděláme mašličku. Konce zkrátíme na stejnou délku. Mašličku ještě dozdobíme. Můžeme zvolit šišky, podzimní přírodniny, travní klasy, pro oživení přidáme i umělou květinu. Vše přilepíme tavnou pistolí. 

Lýko zastřihneme ostrými nůžkami
Lýko zastřihneme ostrými nůžkami (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přilepíme dekorace
Přilepíme dekorace (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Svícny můžeme umístit i zcela samostatně například na komodu, polici nebo třeba na schody u domovních dveří. Místo klasických svíček můžete zvolit ty elektrické, nebo použít světýlka, která jsou buď na baterky, nebo mají solární zdroj. Posledně jmenovaný vám svícny rozsvítí vždy po setmění a vydrží svítit pár hodin. Přes den se nabije, aby večer mohl pracovat. 

Pokud nechcete vyrábět věnec, pusťte se do výroby svícnů
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pokud nechcete vyrábět věnec, pusťte se do výroby svícnů

Pokud nemáte rádi v podzimní výzdobě dýně, nahraďte je. Místo středového svícnu můžete použít kahánek, do kterého opět vložíte světýlka. Výsledek bude i tak zajímavý. Důležité je, aby vás samotné tvoření bavilo, a vy jste byli se svou dekorací spokojeni. Jen tak si zpříjemníte čas, který provází únava, mnohdy deprese a špatná nálada. Vy si uděláte prostor kolem sebe příjemný a hřejivý, abyste se mohli cítit šťastní i na podzim.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 26. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková