reklama

Přírodní antibiotika, která, doufejme, nedojdou. Existují 2 potraviny, které dokáží bojovat s bakteriemi

Vynález antibiotik byl jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. Aktuálně ale hrozí jejich nedostatek a navíc se stále častěji skloňuje téma antibiotické rezistence, při které některé bakterie stávají vůči těmto lékům imunní. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?

i (Zdroj: MEDOKOMERC s.r.o.)
Antibakteriální účinky znali již staří Egypťané (Zdroj: MEDOKOMERC s.r.o.)

Med: sladidlo i lék

Antibakteriální účinky medu pro léčbu ran a kožních problémů využívali lidé už ve starém Egyptě. „Med je skvělým pomocníkem jak při prevenci, tak při samotné léčbě širokého spektra nemocí. Má antibakteriální, protiplísňové i protizánětlivé účinky," říká medový sommeliér Milan Špaček.

Léčivý efekt medu potvrzuje i moderní medicína. Včelí produkt má totiž nízké pH, díky čemuž bakterie dehydratuje a tím zabíjí. Navíc obsahuje peroxid vodíku, což může také vysvětlovat některé z jeho antibakteriálních vlastností. Výzkumy prokázaly účinnost medu proti několika lidským patogenům, včetně E. coli, nebo například určitému druhu streptokoků. Spekuluje se i o jeho vlivu na rezistentního zlatého stafylokoka.

„Z pohledu nutričního terapeuta pacientům med doporučuji jako podpůrný prostředek při nachlazení. Evergreenem je čaj s medem a citronem. Pozitivní účinky má med především v tišení kašle při zánětu horních dýchacích cest,“ říká nutriční terapeutka Mgr. Miroslava Karbanová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Česnek je víc než jen koření

Už po staletí je česnek v mnoha kulturách známý jako účinný stimulant a také jako lék a prevence na různá onemocnění. Z výzkumu vyplývá, že česnek může být účinnou léčbou proti mnoha formám bakterií, včetně Salmonella a Escherichia coli (E. coli). Česnek byl dokonce zvažován pro použití proti multirezistentní tuberkulóze.

Med vytváří prostředí nevodné pro přežití choroboplodných bakterií
i (Zdroj: MEDOKOMERC s.r.o.)
Med vytváří prostředí nevodné pro přežití choroboplodných bakterií

„Z metaanalýzy týkající se studií česneku bylo zaznamenáno snížení kumulativních nemocných dní z 366 u placeba na 111 (70% snížení) a snížení průměrné délky symptomů z 5 na 1,5 dní (70% snížení),“ uvádí dále Miroslava Karbanová. „Antibakteriální účinky česneku jsou, zdá se, synergické s antibakteriálními účinky medu. Určitě jsou jako podpůrná léčba skvělou variantou, není však možné česnekem a medem nahrazovat cílenou léčbu ordinovanou lékařem,“ doplňuje.

Léčivě v česneku působí látka alicin, která má mimo antibakteriálních účinků také protizánětlivé a antioxidační účinky. Prokázal se také antitrombotický efekt, česnek tedy může pomáhat i s předcházením vzniku krevních sraženin.

Jak velký problém je antibiotická rezistence?

Rozšíření bakterií odolných proti antibiotikům je jedním z naléhavých problémů současnosti. Rezistentní bakterie vznikají kvůli jejich nadužívání a nedokončování léčby. Častou chybou je ordinování si léčby na vlastní pěst, což je bohužel poměrně rozšířenou praxí.

Med nejen léčí, ale i chutná
i (Zdroj: MEDOKOMERC s.r.o.)
Med nejen léčí, ale i chutná

Například z výzkumu agentur Engage Hill a REMMARK vyplynulo, že 17,7 % dotazovaných užívalo antibiotika bez konzultace s lékařem nebo bez předpisu, ve skupině do 25 let to bylo celých 25 %. Rozvoj a šíření rezistentních bakterií přitom ohrožuje celou populaci, efektivní antibiotika jsou nutná například při chirurgických zákrocích a samozřejmě i při léčbě běžných bakteriálních infekcí. Jednou z odpovědí na nadužívání by mohla být právě kombinace medu a česneku, případně dalších potravin s antibakteriálními účinky.

Zdroj informací: MEDOKOMERC s.r.o.sciencedirect.com; medicalnewstoday.com

Publikováno: 29. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce