reklama

Nechte se inspirovat a zjistěte, jak můžete začít šetřit peníze dnes

Náklady v domácnosti mohou představovat značnou část našich měsíčních výdajů, a proto je důležité hledat způsoby, jak ušetřit. To však může být pro většinu lidí náročným úkolem, ale s trochou plánování a úsilí můžeme dosáhnout významných úspor. Zaměříme na různé způsoby, jak efektivně ušetřit výdaje v domácnosti, aniž bychom museli zásadně měnit svůj životní styl.

i (Zdroj: iStock)
Lámete si hlavu, jak ušetřit výdaje? Už nemusíte! (Zdroj: iStock)

Pravděpodobně nejvyšší výdaje souvisejí s bydlením, a to konkrétně s vodou a energiemi. Zde vám i zdánlivé drobnosti mohou ušetřit klidně stovky korun. Nemálo lze díky pár trikům a chytrým nákupům ušetřit výdaje za potraviny, oblečení a ostatní věci.

Chcete ušetřit výdaje za vodu? Proto ani kapka nazmar!

Nejprve zkontrolujte, zda všechny kohoutky těsní a nekapou, velkou neplechu nadělá i protékající záchod. Rozšířil se zvyk umývat nádobí pod tekoucí vodou, avšak daleko úspornější je napustit si dřez. Máte-li myčku, ušetříte ještě více, zvláště s úspornými programy. Peníze odtékají také ve chvílích, kdy si například čistíte zuby a necháte vodu po celou dobu puštěnou. Úplně postačí pouštět ji pouze v momentě, kdy potřebujete opláchnout kartáček či vypláchnout ústa.

Velmi podobné je to i se sprchováním. Když vypnete vodu v době, kdy se mydlíte nebo nanášíte šampon, ve výsledku také nemálo ušetříte. Sprchování samo o sobě je úsporou oproti plně napuštěné vaně. Pomohou také úsporné hlavice, díky nimž proteče kohoutkem méně vody. Šetřit vodou se dá i při praní, jen dbejte na to, abyste pračku pouštěli až tehdy, když ji můžete dostatečně naplnit.

Kapající kohoutek je žrout peněz
i (Zdroj: iStock)
Kapající kohoutek je žrout peněz

Energie pod kontrolou

Nemalou položku na straně výdajů činí energie. Zkuste si obejít byt či dům a během chvíle najdete zcela jistě spoustu drobností, které vám ale ve výsledku činí nemalou položku na vyúčtování. V každé domácnosti se vždy najdou spotřebiče, které jsou zbytečně v zásuvce, ačkoliv se aktuálně nepoužívají, například kávovar, rádio, pračka. Vypnete-li televizi pouze ovladačem, stále je v pohotovostním režimu a spotřebovává elektřinu. I tady lze ovšem ušetřit výdaje. Používejte tedy tlačítko pro jeho úplné vypnutí. Moderní televizory mají dokonce eko režim upravující obraz tak, aby byl stále kvalitní, ale zároveň docházelo k úspoře energie.

Velké množství elektřiny spotřebují mrazáky se silnou vrstvou námrazy, proto je pravidelně odmrazujte. To platí i pro lednici. Umývejte ji, nepřeplňujte a zkontrolujte, že má dostatečný odstup od zdi. Důležitou roli sehrává teplota uvnitř lednice, ideální je její udržování na hodnotách 4 až 5 °C. A pamatujte, že lednice není vitrína, proto do ní po otevření dlouze nehledíme, ale vezmeme potřebné a zavřeme. U všech spotřebičů kontrolujte již při nákupu energetický štítek, kdy třída A je nejúspornější.

Nákupní rádce Heureka vám nejen přináší tipy jak ušetřit výdaje, ale právě spotřebiče si můžete vyfiltrovat i podle třídy energetické náročnosti.

Neprotopte kalhoty

Brzy budeme opět nuceni zapnout topení. První věc, kterou překontrolujte, je utěsnění oken a dveří. Dále nepodceňte vyčištění a kontrolu kotlů i komínů. Ač se to nezdá, velkým žroutem plynu bývají zavzdušněné radiátory, proto i jim věnujte pozornost. Rozhodně se vám vyplatí investice do termohlavic, ty chytré lze ovládat dokonce prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Jakmile začne topná sezona, dbejte na to, aby radiátory nic nezakrývalo. Nechtěnému úniku tepla zabrání také odrazové fólie umístěné za radiátorem. V neposlední řadě je důležité zbytečně nepřetápět.

Úsporné termohlavice
i (Zdroj: iStock)
Úsporné termohlavice

Chytré nákupy vám ušetří výdaje

Nezanedbatelnou položku všech domácích rozpočtů tvoří potraviny. Zapomeňte na držení hladovky a raději se držte několika osvědčených úsporných tipů. Na nákupy vyrážejte nasycení, s prázdným žaludkem budete mít tendenci koupit i to, co nepotřebujete. V rámci zamezení plýtvání není od věci připravit si dopředu jídelníček na celý týden, podle něj nákupní seznam a teprve pak vyrazit nakupovat. A to nejlépe s vlastní nákupní taškou.

Nemůžete svůj den začít bez kávy? Staňte se sami sobě baristou a připravte si ji doma do termohrnku. Opravdovým fajnšmekrům by možná oblíbená kavárna chyběla, proto zkuste její návštěvy alespoň omezit nebo si nosit vlastní hrnek, který vám ušetří většinou alespoň pár korun. Rozlučte se s balenou vodou. Díky vodnímu filtru či filtrační konvici bude ta kohoutková čistší a chutnější, ve vlastní lahvi si ji pak noste s sebou pro dodržování pitného režimu.

Neutrácejte bezhlavě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neutrácejte bezhlavě

Za zamyšlení stojí i to, jak často nakupujete oblečení a zda je to nutné. Existuje bezpočet možností, jak za ošacení ušetřit. Second handy, swapy, výprodeje a upcyklace šetří peníze, a ještě se povezete na vlně udržitelnosti. Ze starých věcí jde totiž udělat s trochou zručnosti a fantazie super moderní kousky. U oblečení, ale i spousty dalších věcí platí, že není potřeba rozbité či rozpárané hned vyhazovat. Třeba taková záplata může vypadat opravdu cool. Co se týče životnosti oblečení, svou roli sehrává správná péče, tedy prát a žehlit tak, jak daný kousek vyžaduje.

Výdaje pod kontrolou

Šetřit výdaje lze na různých položkách, třeba i zrušením nepotřebných předplatných či omezením využití auta. Máte-li možnost, využívejte při nákupech slevových kuponů a zvýhodněných nabídek. Nemalé peníze vám ušetří srovnání cen u různých prodejců. Pokud se do toho příliš nehrnete, nákupní rádce udělá práci za vás a vy si pak již snadno najdete tu nejlepší nabídku. Analytičtějším typům napomůže k ukočírování nákladů také sestavení domácího rozpočtu a zapisování výdajů. Snáze tak identifikujete zbytečné úniky. S mnoha uvedenými úspornými tipy zároveň šetříte i životní prostředí, vyplatí se tedy dvojnásobně.

Zdroj informací: Heureka Group a.s.

Publikováno: 28. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce