reklama

Lilek v sobě skrývá malou lékárnu

Kdo by nepotřeboval občas něco na posílení mozku. Vyzkoušejte třeba lilek, který nejen skvěle chutná, ale pod jeho slupkou se ukrývá řada vitaminů a minerálů, které jsou prospěšné našemu organismu a je škoda je nevyužít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na posílení mozku se hodí i chutný lilek baklažán (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro posílení mozku zkuste lilek

V receptářích lidové medicíny existuje mnoho prostředků na posílení mozku včetně lilku baklažánu. Jeho správné botanické jméno zní vejcoplodý a k překvapení mnoha z nás mu patří čestné místo nejen ve zdravé kuchyni, ale také v domácí lékárničce.

Lilek se asi u 90 % skládá z vody, takže se báječně hodí jako dietní potravina. Ale pod svou tuhou, tmavě-fialovou slupkou skrývá také látky, které pomáhají při posílení mozku a podle některých studií jsou i účinnou prevencí proti skleróze a dalším neurologickým onemocněním. Léčivý koktejl v lilku se skládá hlavně z vitaminu C a B, zinku, hořčíku a železa a také důležitých antioxidantů. Podporuje nejen mozkovou činnost, ale i činnost jater, žlučníku, slinivky a sleziny, působí protizánětlivě a čistí krev.

Lahodný nápoj plný účinných látek

Pro posílení mozku je nejvhodnějším prostředkem čaj z lilku. K jeho přípravě potřebujete čerstvý lilek, který pokrájíte na menší kostičky. Dvě velké lžíce těchto lilkových kostiček dáte do 3 dcl horké vody a necháte louhovat. Asi po 15 minutách sceďte a kouzelný lektvar je připraven. Aby měl skutečně účinek, doporučuje se popíjet 4 týdny. Jeho účinek a lahodnou chuť ještě vylepšíte lžičkou medu a kapkou citronu.

Pasta z lilku pomůže bolavým kolenům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pasta z lilku pomůže bolavým kolenům

Lilek má hlavní roli i v dalším lidovém receptu, tentokrát proti bolavým kolenů. Podle něj stačí lilek rozmixovat na hrubší pastu a tu přikládat asi hodinu na postižené místo.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, theses.cz, vitalia.cz 

Publikováno: 18. 10. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová