reklama

Je možné prát při nízkých teplotách a ušetřit? Máme pro vás 4 tipy!

Také na vás každý týden čeká praní prádla – nekonečné hory, které zoufale volají po vyprání? Někdy to spíše než prádlo připomíná přehlídku skvrn všech druhů – tu oranžová skvrna od polévky, tam zase hlína a tráva z hřiště. Sem tam se také objeví nějaký odolný a mastný flek. Máme pro vás 4 tipy, jak prádlo vyprat dobře a ještě ušetřit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do praní prádla úsporně a bez námahy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1) Před praním prádla čtěte štítky

Pokud chcete, aby vaše prádlo vydrželo co nejdéle krásné a vypadalo jako nové, před praním prádla si nejprve nastudujte štítky, abyste věděli, jak s daným kusem prádla naložit. Poté pečlivě roztřiďte špinavé oblečení na hromádky podle barev. Bílé oblečení perte vždycky zvlášť a nekombinujte ho se světlým. Mohlo by se totiž stát, že časem zešedne a ztratí svou běloskvoucí barvu.

2) Méně je někdy více

Oblečení také neperte příliš často a vždy promyslete, zda je nutné daný kus prát, nebo je možné ho ještě nosit. Některým kusům prádla, jako jsou kalhoty či sukně, stačí jen občasné praní, jiné jako třeba trička je zase nutné vyprat již po prvním či druhém nošení. Spodní prádlo perte po každém nošení, ale tak, aby se jemné materiály neponičily. K tomu vám pomohou speciální síťky či obaly. Ty se hodí i na velmi jemné prádlo, jako jsou například hedvábné halenky či kašmírové svetry.

Pozor si dejte i při praní prádla, u kterého hrozí, že bude pouštět barvu. Takové kusy oblečení je vhodné prát samostatně, případně do pračky vložit speciální papírky, které ve většině případů dokážou uvolněnou barvu absorbovat do sebe, aniž by se nechtěně obarvilo vše ostatní.

3) Čistá pračka = voňavé prádlo

Pozor si dávejte i na samotnou údržbu pračky. Jen čistá pračka může prádlo efektivně čistit. Pravidelně ji proto umývejte prostředky určenými pro údržbu praček, důkladně myjte také zásobníky na prací prostředky a nezapomeňte ani na těsnící gumu kolem dvířek. Po vyprání nechte dvířka pračky pootevřená, aby mohl buben vysychat a nevznikaly uvnitř pračky zárodky plísní.

Prací kapsle usnadní práci
i (Zdroj: Ariel / Procter & Gamble)
Prací kapsle usnadní práci

4) Při praní prádůa snižte teplotu

Aby vaše prádlo bylo nejenom čisté, ale vydrželo i dlouho krásné, je důležité mít v malíčku také správné nastavení délky cyklů a teploty. Už dávno neplatí, že čím vyšší teplota a delší program při praní prádla, tím lépe. Zaprvé se může vaše prádlo rychleji opotřebovat a za druhé během praní spotřebujete velké množství energie. Tu však můžete snadno uspořit, když budete prát na nízké teploty a krátké prací cykly. S kvalitním pracím prostředkem se nemusíte bát, že by vaše prádlo nebylo dostatečně vyprané.

Tip:

Prací prostředky Ariel byly vyrobeny pro co největší úsporu energie. Díky jejich vysoké kvalitě a účinnosti zvládnou zbavit vaše prádlo veškerých nečistot i při nízkých teplotách okolo 30 °C a krátkých pracích cyklech.

Díky snížení pracího cyklu z 90 na 45 minut a snížení teploty z 60 °C na 30 °C tak můžete stisknutím jednoho tlačítka ušetřit až 75 % elektrické energie, což ocení nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí. Přejděte s Arielem na studenou!

Zdroj informací: Ariel, Procter & Gamble

Publikováno: 9. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce