reklama

Víme, jak na sušení květů hortenzií, usušte si je taky

Sušení květů hortenzií je poměrně snadné. Vysušené květy hortenzie velmi dobře fungují smíchané s jinými sušenými květinami. Dobře fungují i samostatně a vůbec efektivní jsou, když se zakomponují do věnců.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušení květů hortenzií není nic složitého (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sušení květů hortenzií 

Sušení květů hortenzií se nemusíte obávat. Hortenzie se oproti růžím suší doopravdy lehce. Když se vám to povede, mohou vám pak květy dělat parádu po celou zimu. Přinášíme vám hned několik způsobů, jak je můžete usušit. 

Jak si vybrat ty správné květy hortenzie k řezu a k sušení

I když hortenzie z odrůd s těsnějšími květy nejlépe vysychají, dobře také fungují i kuželovité hortenzie. Pokud se rozhodnete, že byste si chtěli hortenzie usušit, je nejdůležitější to správné načasování. V případě hortenzií si vždy počkejte až na konec sezóny a pak z keře odřízněte květy, které na keři začínají přirozeně zasychat. Dejte si pozor, abyste je neuřízli příliš brzy, protože by se vám scvrkly. Při sušení pak věnujte velkou pozornost nejen květům, ale i listům, které začínají být papírové a méně svěží. Pozor si dejte rovněž i na okvětní lístky, které se začnou skládat, jakmile barvy vyblednou. Buďte proto trpěliví a s řezáním květů hortenzií počkejte do pozdního léta, nebo do začátku podzimu (v případě pozdně kvetoucích odrůd). 

Důležité je to správné načasování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důležité je to správné načasování

Jak na barvy sušené hortenzie 

Sušení květů hortenzii je nejlepší provádět na vrcholu jejich květu ve chvíli, když jsou zpracovány chemikáliemi, aby si uchovaly svou barvu. Během přirozeného procesu sušení však hortenzie přirozeně vyblednou do starožitných tónů jemně zelené, růžové, hnědé, aqua a levandule. Pokud vaše hortenzie během vegetačního období mění barvu, pak ji ustřihněte až ve chvíli, když bude květina zbarvena tak, jak byste chtěli, aby si barvu uchovala. Pozor, vždy by to mělo být dříve, než zhnědne!

Sušené hortenzie mohou mít různou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušené hortenzie mohou mít různou barvu

Jak hortenzii usušit? 

Výsledky sušení květů hortenzií se odvíjí od toho, jakou metodu k tomu použijete. Lze je sušit na vzduchu ve váze nebo třeba na prádelní šňůře. Zavěšené květiny vzhůru nohama schnou ale nejrychleji a je to spojeno s minimem zploštělých okvětních lístků. Pro sušení na prádelní šňůře odřízněte hortenzii čistými ostrými nůžkami a rostlině ponechte stonek dlouhý 24–36 cm. Takto ustřiženou květinu pak připevněte k prádelní šňůře. Zavěste ji na suché a tmavé místo a nechte uschnout. Mějte však na paměti, že vlhkost a chladné počasí prodlužují dobu schnutí. Ptáte se, proč byste ji měli dát schnout na tmavé místo? Protože příliš mnoho přímého světla může způsobit vyblednutí barev. 

Hortenzie usušíte také, když je zavěsíte hlavou dolů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hortenzie usušíte také, když je zavěsíte hlavou dolů

Sušení hortenzie ve váze  

Pro menší množství sušených květů není nutné používat prádelní šňůru, jde to i jinak. Pokud nejsou stonky hortenzie příliš tenké a slabé, ale pevné, můžete je zkusit usušit přímo ve váze – a to tak, že odříznete hortenzie z keře čistými ostrými nůžkami v délce 24–36 cm. Odstraňte listy ze stonků a uspořádejte květiny do vázy s vodou (či bez vody), po odpaření vody vám pak hortenzie přirozeně vyschnou (doba schnutí se odvíjí od jejich velikosti a obsahu vody v rostlině).

Hortenzie můžete usušit přirozeným způsobem ve váze
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hortenzie můžete usušit přirozeným způsobem ve váze

Sušení pomocí oxidu křemičitého

Sušení pomocí oxidu křemičitého je méně známou možností, s níž můžete hortenzie konzervovat. Tato technika vám zajistí živější barvy květů. Bohužel je to dost drahý způsob sušení. Funguje to tak, že si k tomu nejprve vyberte dostatečně širokou a hlubokou nádobu, aby se vám do ní vešla hortenzie, aniž by se přitom dotkla stran nebo dna. Po vložení květiny do nádoby opatrně okolo květiny nalijte oxid křemičitý (pečlivě mezi každý jednotlivý okvětní kvítek), aby květina suspendovala v krystalech. Nechte takto hortenzii schnout asi 4 dny. Takto usušená hortenzie si uchová svůj původní odstín. 

Sušení květů hortenzie pomocí silikagelu 

Pokud chcete opravdu zachovat barvu jasných květů hortenzie, abyste je mohli používat k další tvorbě, použijte k jejich sušení silikagel. Při práci se silikagelem ale používejte ochranné brýle, masku i rukavice, protože částice silikagelu se mohou dostat do vzduchu a vy byste je mohli vdechnout, což pak může způsobit nemalé potíže.

Naplňte plastovou nádobu trochou silikagelu. Vložte do něj hlavy hortenzií a zakryjte je. Uchovávejte je potom někde ve tmě mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Vyčkejte zhruba týden. Ve chvíli, když se vám budou jevit okvětní lístky jako papírové, ale stále nebudou příliš křehké, jemně odstraňte hlavičky květů ze silikagelu a oklepejte z nich všechny zbývající granule silikagelu. Buďte důkladní, použijte k tomu štětec s měkkými štětinami. 

Ze sušených hortenzií můžete vyrobit i krásný věnec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze sušených hortenzií můžete vyrobit i krásný věnec

Preparace glycerinem 

Pokud chcete, aby květy hortenzií zůstaly pěkně vláčné, můžete je preparovat glycerinem. Stonky sklizených květů v tom případě ihned seřízněte ostrým nožem šikmo a ponořte je na 2–5 dnů do roztoku vody a glycerinu v poměru 2:1. Takto nasáklé květiny potom zavěste do tmy na prádelní šňůru hlavou dolů. Nevýhodou této techniky je ztráta barvy. Nicméně květy jsou výrazně trvanlivější a nerozpadnou se ve chvíli, když se je rozhodnete obarvit. 

Zdroj informací: marthastewart.com; thespruce.com; southernlivingplants.com; bhg.com; bobvila.com

 

Publikováno: 28. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová