reklama

Vyvarujte se potravin, které mohou papouškům ublížit

Papoušci patří mezi domácí mazlíčky stejně jako kočky nebo psi. Krmení papoušků se může pozřením některých potravin proměnit v noční můru a boj o život. Řada z nás nechává svého okřídleného přítele volně poletovat po bytě. I v domácím prostředí však může na papoušky čekat nebezpečí. Jaké potraviny bychom měli před papoušky schovávat, abychom své mazlíčky chránili před otravou?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmení papoušků musí mít jistá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krmení papoušků a jaké potraviny jsou pro ně nebezpečné           

Metabolismus ptačích mazlíčků je odlišný od lidského, proto by krmení papoušků mělo mít určitá pravidla. Zodpovědní chovatelé pořizují svým miláčkům vhodnou stravu. Papoušci však bývají celkem zvědaví a rádi ochutnávají jídlo, které si odložíme nebo zapomeneme na talíři. Taková ochutnávka se během pár okamžiků může proměnit v horor.

Mezi potraviny, které bychom měli před mazlíčky schovávat, je např. čokoláda. Papoušci mají obecně rádi sladké a čokoláda jim také chutná. Vysoký obsah kakaa je však pro naše okřídlené kamarády nebezpečný. Čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím horší projevy otravy papoušci mají. Požití této pochutiny u nich vyvolává zvracení, průjem a v nejtěžších případech šok nervového systému s následkem smrti.

Čokoláda je pro papoušky velice nebezpečná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čokoláda je pro papoušky velice nebezpečná

Stejně jako čokoláda, jsou pro papoušky nebezpečná jadýrka z jablka. I když jim dáváme často kousky jablíček jako drobné pamlsky, jadýrkům bychom se měli vyvarovat. Semínka obsahují nepatrné množství kyanidu, které je sice pro lidi neškodné, ale našim papouškům může ublížit. Reakce samozřejmě závisí na váze ptačího tělíčka, jeho metabolismu a druhu konkrétního jablka. Dalším ovocem, které bychom měli před papoušky schovávat, je avokádo. Je pro ně toxické, a to jak slupka, tak i dužina. Ptačímu tělíčku způsobuje srdeční šok, po kterém může nastat zástava srdce.

Žádný chovatel by vědomě nedával svému mazlíčkovi alkohol. Jestliže vezmeme v úvahu nízkou hmotnost papoušků, je jasné, že jejich tělo po požití i malého množství alkoholu může velice rychle zkolabovat. I když nedáváme našim ptačím kamarádům alkohol vědomě, mohou se dostat k nedopité sklínce zcela nepozorovatelně a alkohol pozřít. Pak nastává velký problém.

Stejně tak, jako musíme chránit papoušky před alkoholem, je velice důležité dávat si také pozor na volný přístup k soli. Tělo papoušků sice sůl potřebuje, ale ve zcela nízké míře. Kdyby však pozřeli více soli, došlo by k dehydrataci.

Při samovolném krmení papoušků, kdy naši mazlíčci zvídavě ochutnávají volně stojící nápoje, dbáme na to, aby se nedostali k hrnku kávy či čaje. Oba tyto nápoje mohou lákat pozornost papoušků a ti je pak ochutnají. I malé množství kofeinu, vzhledem k velikosti jejich těla, může vést k předávkování, okamžitě se jim zrychlí srdeční tep, dochází k srdeční arytmii a nakonec celkové zástavě srdce.

Sladké koktejly papoušky přímo lákají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sladké koktejly papoušky přímo lákají

Naše mazlíčky bychom měli ochraňovat i před houbami. Jejich drobné tělo obecně špatně reaguje na houby, a to i na ty jedlé. Jejich požitím dochází k narušení zažívacího systému a může dojít až ke kolapsu ledvin.

Mezi potraviny nebezpečné pro naše papoušky řadíme i listy rajčat. Samotné plody jsou pro ně pochoutkou a v malém množství bývají oblíbeným pamlskem. Větší množství však může vést k překyselení. Skutečné nebezpečí je však v rostlině samotné. Stonky, výhonky i listy jsou pro ně velice toxické.

Stejně jako zelené části rajčat, je pro krmení papoušků nevhodná i cibule. V menších dávkách zřejmě ptačím kamarádům neublíží, ale jakmile bychom minimální dávku byť jen trochu přepískli, způsobili bychom papouškům průjmy a prudké zvracení. Vzhledem k tomu, že papoušci jsou velice malá stvoření, je dobré cibuli z jejich jídelníčku zcela vynechat. Nemůžeme odhadnout, jaké množství je pro mazlíčky ještě snesitelné a jaké by jim způsobilo špatnou reakci zažívacího systému.

Poslední velice nebezpečnou potravinou pro krmení papoušků je syrová fazole. Vařené luštěniny jejich tělu nijak neublíží, ba naopak. V syrovém stavu však mohou napáchat nevídané škody. Syrové fazole obsahují látky, které se jmenují fytohemaglutiny. Tyto látky vyvolávají u papoušků srážení krve a jejich pozření může vést až k infarktu. Stačí velice malé množství této potraviny a ihned dochází k otravě, která končí smrtí.

Syrové fazole vyvolávají u papoušků otravu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Syrové fazole vyvolávají u papoušků otravu

Reakce na pozření těchto potravin jsou zcela individuální. Každý papoušek je originál. Rozhodující je samozřejmě druh ptáka, váha jeho tělíčka i činnost samotného metabolismu. Jestliže však existuje jisté nebezpečí, měli bychom se těchto potravin vyvarovat a naše malé miláčky pečlivě hlídat. Jejich zvědavost je až neuvěřitelná, proto bychom si měli dávat velký pozor, co kde po bytě necháváme. Bezpečnost a obezřetnost jsou v tomto případě na prvním místě.

Zdroj informací: moulik.cz; cestovanisezviretem.cz; vyzivapapousku.eu

Publikováno: 23. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.