reklama

S touhle originální výšivkou ve škole rozhodně zabodujete

Originální výšivka nemusí být jen na šatech. Klidně se může objevit i na jiných materiálech. Máme pro vás návod na originální výšivku, s níž ve škole rozhodně zabodujete. Nejde o nic těžkého a ani k tomu příliš mnoho nebudete potřebovat. Inspirujte se u nás a vyrobte si také svou vlastní originální výšivku.

Originální výšivka je letos v módě (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Originální výšivka 

Originální výšivka se u nás objevila již v 9. století, tedy již v době Velké Moravy. Původně se objevovala především u dvora, v klášterech a později i v měšťanských domech. V 19. století je vyšívání dokladem výtvarného smyslu a nadání lidu. V tomto období totiž došlo v lidové výšivce k stylovému mísení tvarů renesančních a barokních se styly empírovými a biedermeierovskými.

A právě v té době třeba lidová výšivka na Slovácku vychází především z renesanční ornamentiky. Faktem je, že i když vyšívání nikdy nevyšlo z módy, v poslední době došlo opětovnému nárůstu v oblibě nejen v módě, ale i v bytovém designu. Originální výšivka dokáže povýšit běžné předměty na vysoce personalizované. Výšivka dává předmětům jedinečný a osobitý vzhled. 

K tvorbě toho vlastně příliš mnoho nepotřebujete
K tvorbě toho vlastně příliš mnoho nepotřebujete (Zdroj: Adriana Dosedělová)

K výrobě originální výšivky na sešity budete potřebovat

  • obyčejný sešit 
  • černou nebo třeba hnědou čtvrtku
  • tuhé lepidlo nebo kancelářské lepidlo
  • nůžky
  • pravítko 
  • tužku 
  • jehlu a barevné bavlnky

Postup na originální výšivku na sešit:

Nejprve si na čtvrtku namalujte obrázek, který budete chtít vyšít
Nejprve si na čtvrtku namalujte obrázek, který budete chtít vyšít (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Originální výšivku vyrobíte podle vámi předem vytvořené šablony. Vypadá to zdánlivě jednoduše, ale nenechte se mýlit. Nepřestřelte proto napoprvé s příliš složitým obrázkem. Čtvrtku si nejprve přehněte a tužkou si na ni namalujte při prvním pokusu jednoduchý obrys obrázku. Jednotlivé tahy tužkou dobře rozmyslete, protože jde o budoucí jednotlivé stehy. Pozor si dejte obzvláště na obloučky, které by měly být rozděleny na více částí.

Jehlou si čtvrtku proděravte
Jehlou si čtvrtku proděravte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na obrázku si jehlou nebo šídlem vytyčte body, kudy povedete jednotlivé stehy. To znamená, že si vyrobte dírky vždy na začátku a konci jednoho stehu. Dejte si pozor, abyste si přitom čtvrtku nepokrčili ani neroztrhli.

Pak si obrázek vyšijte
Pak si obrázek vyšijte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vyberte si bavlnku, provlékněte ji okem jehly. Konec zauzlete a začněte s vyšíváním. Jehlu veďte z rubové strany obrázku, tedy zevnitř směrem ven. Jehlu protahujte jednotlivými dírkami, které jste si prve připravili. S vyšíváním začněte na jednom konci a postupně pokračujte až na druhý – tam jehlu protáhněte na rubovou stranu obrázku, kde nit zauzlete, a výšivku ukončete.

Vyšitý obrázek na čtvrtce nalepte na sešit
Vyšitý obrázek na čtvrtce nalepte na sešit (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nakonec čtvrtku přilepte na sešit. Začněte vyšívanou stranou. Natřete ji pořádně lepidlem a pečlivě ji přiložte k hornímu obalu sešitu. Vše musí být pokryto. Čtvrtku pořádně k sešitu přitlačte a uhlaďte. Chvíli přidržte, aby se obrázek pořádně přilepil. Pak sešit otočte a proces opakujte. Zbyl vám na zadní straně nepěkný okraj? Nevadí. Přelepte ho washi páskou. Zadní strana tak získá luxusní tečku na konec.

Zkuste japonskou tradiční výšivku Sashiko 

Jste s výšivkou spokojeni? Troufnete si na něco těžšího? Tak zkuste na sešit přenést japonskou výšivku Sashiko. Jde totiž o nejžhavější trend ve světě ruční tvorby. Výšivka se nepoužívá pouze k dekorativnímu zpevnění látky nebo oděvu, ale právě k zdobení školních sešitů.

Sashiko je japonská výšivka z 16. století, která se vyšívá i podle šablon
Sashiko je japonská výšivka z 16. století, která se vyšívá i podle šablon (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sashiko se vyznačuje tím, že ke svým výšivkám používá převážně geometrické tvary, které spadají do dvou hlavních stylů: moyōzashi  v němž jsou vzory vytvořeny dlouhými liniemi běžících stehů, a hitomezashi  u něhož vzor vychází ze zarovnání jednotlivých stehů vytvořených na mřížce. Běžnými motivy jsou přitom vlny, hory, bambus, šípová pera, pampová tráva a propletené geometrické tvary. Vzory jsou to vskutku krásné, najdete je na internetu, ale už nejsou zrovna nejjednodušší a vyžadují více času, trpělivosti a většího propočítávání.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; bhg.com; lidovaremesla.cz; denik.cz

 

Publikováno: 9. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová