reklama

Bezdotyková domácnost je hit moderní budoucnosti

Bezdotyková domácnost? Ne, není to ukázka z knihy Raye Bradburyho nebo upoutávka na nový sci-fi film. Zařídit si bezdotykovou nebo jinak řečeno chytrou domácnost je hitem současnosti. Spousta zaměstnaných lidí si tímto způsobem snaží vyšetřit minuty a hodiny času ve svůj vlastní prospěch, zatímco jejich domácnost funguje bez jediného dotyku.

Víte, jak si zařídit bezdotykovou domácnost? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je bezdotyková domácnost hudba budoucnosti?

Bezdotyková domácnost nám umožní mít víc volného času, který místo s rukama ve dřezu nebo při práci na zahradě můžeme věnovat sobě a svým blízkým. Kdo četl román 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho, jistě si vzpomene, že se zde mohl setkat s vizí automatické domácnosti. Současnost dokázala alespoň částečně tuto vizi přetavit v realitu.

V mnoha domácnostech se setkáme alespoň s jedním automatickým nebo poloautomatickým zařízením, které je schopno za nás vykonat nejednu práci – ať už to je pračka, myčka nebo robotická sekačka. Takových zařízení ale můžeme mít daleko víc a dokonce je můžeme propojit a naprogramovat tak, aby svou činnost, ke které jsou určeny, vykonávaly na základě nastavených dat a údajů, a to zcela bez našeho přičinění.

Líbí se vám taková vize? Zkuste si představit, jak se výše zmíněný román (alespoň jeho část) změnila v realitu dnešní doby. Ráno nás vzbudí budík, který je nařízený na určitý čas. Nemusíme jej nastavovat každý den, pokud ho máme jako aplikaci v telefonu. Než se dostatečně probudíme, přivítá nás vůně čerstvě uvařené kávy, protože i kávovar lze napojit na chytrou domácnost.

Chcete, aby vás ráno probudila vůně uvařené kávy? Pořiďte si kávovar s časovačem
Chcete, aby vás ráno probudila vůně uvařené kávy? Pořiďte si kávovar s časovačem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zatímco my snídáme, v kuchyni bez našeho přičinění pracuje myčka na nádobí či trouba. V koupelně na stejném principu pracuje automatická pračka. 

I pračka se zapne bez vašeho přičinění, vy jen do ní musíte naskládat prádlo
I pračka se zapne bez vašeho přičinění, vy jen do ní musíte naskládat prádlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stejně tak si můžeme naprogramovat třeba žaluzie, otevírání brány na náš pozemek nebo takto můžeme i ovládat topení v domě. Řada domácích spotřebičů i zařízení v bytech a domech je schopna se díky aplikacím spárovat s našimi mobilními telefony a pracovat, aniž bychom u nich museli být fyzicky přítomni. 

Ovládání žaluzií je speciálně navrženo pro žaluzie s elektromotory. Na pohonu je použit adaptér, který je k dispozici pro téměř všechny typy žaluzií. Tyto systémy fungují pro venkovní i vnitřní žaluzie s podomítkovou úpravou i pro běžné systémy.

Díky chytré technologii můžeme vzdáleně ovládat pomocí Wi-Fi nebo hlasových asistentů vrata či brány. V aplikaci si můžeme nastavit různé plány a automatizace či časovač na zapnutí/vypnutí systému. 

Chytré vytápění je ale mnohem víc než jen běžné dálkové ovládání topení přes internet. Lze jej aplikovat nejen na podlahové topení, ale i na tepelná čerpadla nebo kotle na tuhá paliva (např. při vytápění objektů peletami či briketami), a je použitelné dokonce i na dálkové topení použitím chytrých hlavic na topení v kombinaci s routerem. Topení si tak snadno přizpůsobíme běžným i momentálním potřebám a systém chytrého vytápění už se sám postará o efektivní a udržitelný provoz otopné soustavy. 

Žaluzie a rolety dnes dokáže zatáhnout i mobilní telefon
Žaluzie a rolety dnes dokáže zatáhnout i mobilní telefon (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dálkové ovládání vrat a brány je pohodlné
Dálkové ovládání vrat a brány je pohodlné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bezdotyková domácnost ale nejsou jen chytré spotřebiče, které jsme si nastavili. Zahrnujeme sem i skutečné bezdotykové přístroje – například odpadkové koše, u nichž tímto způsobem eliminujeme dotyk našich rukou s povrchem. Tím se samozřejmě vyvarujeme setkání s mnoha tisíci bakteriemi, které zejména na odpadkovém koši mají dokonalé prostředí.

Máte deprese z představy, kolik bakterií na vás číhá na okraji odpadkového koše? S bezdotykovým odpadkovým košem Helpmation řady ELEGANT 60 l AK8892 bude třídění odpadu snadné. Víko s infračerveným senzorem nabízí hygienické nakládání s odpadem.
Bezdotykové odpadkové koše vás ušetří styku s bakteriemi
Bezdotykové odpadkové koše vás ušetří styku s bakteriemi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bezdotykově funguje i třeba digitální teploměr. Můžeme tak v noci změřit teplotu svému nemocnému dítěti, aniž bychom ho museli budit a rušit.

Bezdotykový teploměr už dávno není novinkou
Bezdotykový teploměr už dávno není novinkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Propojíme-li pračku, ledničku, myčku nádobí, kávovar nebo vysavač se svým smart zařízením, pomocí aplikace můžeme na dálku ovládat vybraný spotřebič nebo dokonce všechny najednou. Zatímco my pracujeme v zaměstnání mimo domov, naše chytrá domácnost zvládá běžné úkony sama. A nejen domácnost, s chytrými aplikacemi můžeme nastavit robotickou sekačku nebo automatické zavlažování zahrady.

Tip redakce:

Věděli jste, že existují dokonce i chytré květináče? Chytré květináče představuje nový způsob zahrádkaření. Umožňují vypěstovat různé rostliny bez naší péče, nejsou závislé ani na ročním období nebo osvětlení. Inteligentní květináč si sám nastaví ideální světelné podmínky a postará se o rovnoměrné zavlažování, takže zahrádka bude jen vzkvétat.

Všechny tyto aplikace a systémy mají jedno společně: ušetřit nám co nejvíce práce a koordinovat domácí práce tak, aby byly co nejefektivnější a neokrádaly nás o drahocenný čas.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápad, rubrika Útulný domov; BLAKAR trading s.r.o.; msmartydum.cz; svetla24.cz; bola.cz

Publikováno: 15. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová