reklama

S bílou ředkví porazíte kašel i virózu

Léčivý sirup proti kašli se vyrábí z nejrůznějších bylinek, ale napadlo vás někdy použít třeba bílou ředkev? Přitom právě ona je plná látek, které zvládnou běžnou virózu možná lépe než drahé léky z lékárny.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Léčivý sirup proti kašli a nachlazení připravíte i z bílé ředkve (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Léčivý sirup umí zázraky

Léčivý sirup proti nachlazení, kašli a virózám by neměl chybět v žádné domácnosti. Ten z bílé ředkve vyrobíte rychle, prakticky na počkání, a ušetříte čas, který byste strávili dlouhým louhováním a zavařováním.

Bílou ředkev jsme zvyklí používat spíše v kuchyni. Její pikantní chuť se hodí jako zeleninová příloha k masům, je součástí salátů, připravíte z ní třeba polévku a skvěle chutná i jen s krajícem dobrého chleba a máslem. Její typickou palčivou příchuť, za kterou mohou hořčičné silice, využijete také při přípravě rychlého léčivého sirupu proti nachlazení a virózám, ale pomáhá i proti bakteriím v celém dýchacím ústrojí a trávicím traktu.

Bílá ředkev má své místo nejen v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá ředkev má své místo nejen v kuchyni

Hotovo je raz dva

Léčivý sirup se dá připravit tradiční formou, ale i tak trochu "vychytaně". Ale ani tradiční postup není složitý. Bílou ředkev pokrájejte na plátky nebo nastrouhejte, navrstvěte do sklenice s uzávěrem a zasypte cukrem.

Bílá ředkev, cukr a sklenice, to je vše, co k výrobě sirupu potřebujete
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Bílá ředkev, cukr a sklenice, to je vše, co k výrobě sirupu potřebujete

Sklenici napěchujte až po okraj, protože cukr vysaje z ředkve šťávu a její objem se trochu zmenší. Už za dvě hodiny získáte léčivý sirup ve formě šťávy, který můžete okamžitě užívat.

Ředkev nakrájejte na kousky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ředkev nakrájejte na kousky

Pro druhý způsob jsou vhodné kulaté bílé ředkve, kterým odříznete vršky a vydlabete do nich mističku. Do ní pak nasypte cukr, díky němuž budete mít už za hodiny k dispozici onen zázračný lék. Užívat ho můžete i jako prevenci, a to jednu lžičku před jídlem.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; rehabilitace.info

Publikováno: 29. 7. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová